امروز : شنبه, ۳ مهر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2016/12/07 - 20:54 ذخیره فایل ارسال به دوستان

تاریخ نماز در اسلام کتاب شد

کتاب تاریخ نماز در اسلام از سوی انتشارات آستان قدس رضوی(به نشر) چاپ و روانه بازار کتاب شد.

به گزارش بابل نوین، کتاب تاریخ نماز در اسلام نوشته جواد علی از سوی انتشارات آستان قدس رضوی(به نشر) به صورت قطع رقعی کوتاه چاپ و روانه بازار کتاب شد.

در این کتاب به موضوعاتی همچون «نماز»، «شکل نماز»، «نماز جماعت»، «اقامه نماز و تعداد آن»، «نماز در اسلام»، «شب زنده داری»، «نماز دو رکعتی»، «نماز اول»، «نماز خضر و نماز سفر»، «اذان»، «مناره»، «پاکیزگی و وضو»، «تیمم»، «قبله» و «محراب» پرداخته شده است.

«فاتحه در نماز»، «سخن گفتن در نماز»، «نماز و حرام شدن شراب»، «نماز جمعه»، «خطبه نماز جمعه»، «نماز عیدین»، «نماز میت»، «نماز غایب»، «نماز خوف»، «نماز طلب باران»، «نماز ماه گرفتگی و خورشید گرفتگی»، «مسجد»، «منبر» و «ارکان اسلام» از دیگر موضوعات مطرح شده در این کتاب است.

این کتاب درباره تاریخ نماز در اسلام می پژوهد و از زمان وجوب آن و چگونگی تحولش سخن به میان می آورد تا خواننده منشأ و آغازگاه این عبادت را دریابد و می کوشد تا نماز را در دو دین دیگر یعنی یهودیت و مسیحیت بسنجد تا خواننده به نمازهای دیگر ادیان نیز آگاهی یابد.

در بخشی از کتاب می خوانیم: «همه مذاهب اسلامی هم سخن هستند که نمازهای روزانه واجب، پنج نماز است. همچنان که بر تعداد رکعات آن نیز اجماع نظر دارند؛ نماز صبح دو رکعت است، نماز ظهر و عصر و عشا چهار رکعت، اما نماز مغرب، سه رکعت.

همچنین مذاهب اسلامی، چه در گذشته و چه امروز، هیچ اختلافی در شکل اصلی نماز و کیفیت آن ندارند. این مذاهب در مسائل فردی کوچکی اختلاف دارند که هیچ ارتباطی با ساختار کلی نماز ندارد، شیوه رکوع و سجود در نزد همگان یکسان است. شمار تعداد رکعات ثابت است و مذهبی با مذهب دیگر اختلاف ندارد.

رو به قبله ایستادن در نظر همه مسلمانان واجب است و هیچ اختلافی در این باره بین آنان نیست. اما در غیر این موارد مثل بلند خواندن یا آهسته خواندن، بستن دست ها در نماز(تکتیف) و قرار دادن آن بالای ناف یا پاین آن، جواز قنوت یا عدم آن، بلند کردن انگشت سبابه در تشهد یا بلند نکردن آن، چرخاندن سر به سمت راست و چپ هنگام نماز یا نچرخاندن آن، کمترین مقدار آیاتی که خواندن آن در نماز واجب است و مواردی دیگر، تمامی این ها تأثیری در ساختار نماز و شکل آن ـ چنان که گفتیم ـ ندارد و چه بسا برای غیرمسلمان تشخیص این جزئیات دشوار نماید.

نماز نمودی از مظاهر ارتباط و تعلق انسان با خالق خویش است و واجبی است از واجبات الهی؛ چه فرادا باشد، چه به جماعت. نماز نیایش با خداست و درخواست هر آنچه آدمی به آن نیاز دارد، همراه با سپاسگزاری و شکر الطاف الهی».

کتاب تاریخ نماز در اسلام نوشته جواد علی با شمارگان ۱۰۰۰ جلد و به قیمت ۱۰۰۰۰ تومان در ۱۷۲ صفحه به صورت قطع رقعی کوتاه از سوی انتشارات آستان قدس رضوی(به نشر) منتشر شده است./م

منبع : رسا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين