امروز : شنبه, ۲۷ شهریور , ۱۴۰۰
تاریخ : 2016/12/08 - 9:55 ذخیره فایل ارسال به دوستان

چرا بنی‌صدر احضار و بازجویی نشد؟

به گزارش بابل نوین، محمدجواد حجتی کرمانی در یادداشتی در روزنامه اطلاعات به بیان خاطره ای از آیت الله موسوی اردبیلی پرداخت.

وی نوشت: به یاد دارم روزی با آقای بجنوردی به حضور مرحوم آیت‌الله موسوی‌اردبیلی رسیدیم با یک پیشنهاد معیّن، اندیشیده شده و آن این بود که دادستان کل کشور، با استفاده از حق قانونی خود، رسماً رئیس‌جمهور را احضار کند و از او در زمینه وقایع ۱۴ اسفند بازجویی کند و به جای بلواهای خیابانی و محفلی و «مجلسی» و منبری و «مسجدی»، کل مواضع پرسش‌انگیز ایشان مورد بررسی قانونی قرار گیرد و اگر پس از بازجویی‌ها و مدافعات ایشان ـ و احیاناً وکلای مدافعشان ـ رئیس‌جمهور مقصر شناخته شود به حدی که تشخیص داده که او کفایت سیاسی ندارد، از طریق قوه قضائیه و نه مجلس، رئیس‌جمهور عزل شود. (در قانون اساسی دو راه برای عزل رئیس‌جمهور پیش‌بینی شده یکی مجلس و دیگری قوه قضائیه). اگر هم مدافعات ایشان بجا و منطقی و حقوقی تشخیص داده شد، با حکم قضائی بلواها و جنجالها فرو خواهد خفت…

به نظرم اگر پیشنهاد ما عملی می‌شد جلو وقوع بسیاری از حوادث ناگوار که پیش و پس از عزل رئیس جمهور صورت گرفت، گرفته می‌شد…

اما: پاسخ مرحوم آقای موسوی‌اردبیلی در یک جمله کوتاه بود که فرمودند: من اگر بخواهم رئیس‌جمهور را احضار کنم باید «چماقدارهایی را که برضد رئیس‌جمهور شعار دادند و سخنرانی او را برهم زدند، احضار کنم تا رعایت عدالت بشود.»

 

منبع:صراط

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين