امروز : یکشنبه, ۴ آبان , ۱۳۹۹
تاریخ : 2016/12/09 - 14:43 ذخیره فایل ارسال به دوستان

امام مهدی(عج) اوج امید همه ادیان و مصلحان همه عصرها

دوازدهمین امام پیشوای معصوم، حضرت حجه بن الحسن المهدی، امام زمان (عج) در نیمه‌ی شعبان سال 255 هجری در شهر سامرا دیده به جهان گشود.

به گزارش بابل نوین، به  نقل از بلاغ، دوازدهمین امام پیشوای معصوم، حضرت حجه بن الحسن المهدی، امام زمان (عج) در نیمه‌ی شعبان سال ۲۵۵ هجری در شهر سامرا دیده به جهان گشود.

شناخت مختصری از زندگی حضرت مهدی (عج)
او هم نام پیامبر (ص) و هم کنیه‌ی آن حضرت، ابوالقاسم است. ازجمله القاب آن حضرت: حجت، قائم، خلف صالح، صاحب‌الزمان، بقیه‌الله است که مشهورترین آن‌ها «مهدی» هست.
پدرش پیشوای یازدهم، حضرت امام حسن عسکری (ع) و مادرش، بانوی گرامی «نرجس» است که به نام ریحانه، سوسن، صقیل نیز از او یاد شده است.

غیبت
حضرت مهدی (عج) دو دوره غیب داشت: یکی کوتاه‌مدت (غیبت صغری) و دیگری درازمدت (غیبت کبری).
اولی از هنگام تولد تا پایان نیابت خاصه ادامه داشت و دومی، با پایان دوره‌ی نخست آغاز شد و تا هنگام ظهور و قیام آن حضرت طول خواهد کشید.

در بیان اسباب غیبت، به سه دلیل تکیه شده است: آزمایش مردم، حفظ جان آخرین امام و آزادی از یوغ بیعت با طاغوت‌های زمان.

نواب خاص حضرت در دوران غیبت صغری، چهار تن از اصحاب با سابقه‌ی امامان پیشین و از علمای پارسا و بزرگ شیعه بودند که «نواب اربعه» نامیده شده‌اند:
ابو عَمرو عثمان بن سعید عَمری
ابوجعفر محمد بن عثمان بن سعید عَمری
ابوالقاسم حسین بن روح نوبختی
ابوالحسن علی بن محمد سَمَری

البته امام زمان (ع) وکلای دیگری نیز در مناطق مختلف مانند: بغداد، کوفه، اهواز، همدان، قم، ری، آذربایجان، نیشابور و… داشت که یا به‌وسیله‌ی این چهر نفر که در رأس سلسه مراتب وکلای امام قرار داشتند، امور مردم را به عرض حضرت می‌رساندند یا وکالت آن‌ها مطلق نبود و در موارد خاص نیابت داشتند.

دوران غیبت کبری با درگذشت چهارمین نایب خاص امام دوازدهم، آغاز شد.
در این دوره، علمای واجد شرایط از سوی امام زمان، نیابت عامّه دارند یعنی امام (ع) شرایط و ضوابطی را به‌طورکلی بیان کند تا در طول زمان هر فردی که آن ضابطه با او تطبیق کند، نایب شناخته شود و به نیابت از امام، در امر دین و دنیا مرجع شیعیان باشد. (مراجع تقلید)

اعتقاد به مهدویت اختصاص به شیعه
در بین شیعه و اهل تسنن اختلاف‌نظری درباره‌ی حضرت مهدی (عج) وجود دارد که در ادامه نظر کارشناس دینی را دراین‌باره جویا شدیم:

حدیثه گلی نیک از مبلغان علوم دینی اظهار کرد: اعتقاد به مهدویت اختصاص به شیعه ندارد، بلکه بر اساس روایات فراوانی که از پیامبر (ص) رسیده، علمای اهل سنت هم این موضوع را قبول دارند اما نوعاً بر این باورند که شخصی که پیامبر اسلام از قیام او پس از غیبت خبر داده، هنوز متولد نشده است و در آینده تولد خواهد یافت!

وی افزود: این در حالی است که تعداد قابل‌توجهی از مورخان و محدثان اهل سنت نیز، تولد آن حضرت را در کتب خود ذکر کرده‌اند و آن را یک واقعیت دانسته‌اند.

این کارشناس دینی یادآور شد: کتب مشهور اهل سنت همچون «مسند احمد حنبل» و «صحیح بخاری» ازجمله کتبی هستند که قبل از تولد امام قائم (عج) نوشته‌شده و در آن احادیث مربوط به حضرت در آن نقل‌شده است.

جشن آغاز امامت را در سال آینده مبدل به جشن آغاز حکوت حضرت کنیم
در ادامه درباره‌ی موضوع ظهور حضرت با یکی از اساتید حوزه گفت‌وگو کردیم.

خاطره لاکتراشی با اشاره به ظهور و بروز نشان‌ها و علائم ظهور حضرت، عنوان کرد: ظلم و فسادی که جوامع را در برگرفته، زمانی به حدی خواهد رسید که تمام ادیان خواهان فریادرس و منجی بشریت می‌شوند، چراکه در تمام ادیان اعتقاد به منجی وجود دارد.

وی اضافه کرد: ما شیعیان معتقد به منجی بودن امام عصرمان داریم و زمانی که همه موجودات خواهان منجی عالم شوند، حضور حضرت به ظهور می‌رسد.

این کارشناس مذهبی با اشاره به روایتی از امام صادق (ع) خاطرنشان کرد: هرکس خواهان یاوری حضرت مهدی (عج) است باید سه خصلت را داشته باشد: منتظر واقعی و مستدام باشد، ورع و دوری از گناه داشته باشد و خوش‌اخلاق باشد و با این خصلت بر محبین امام عصر بیافزاید؛ بنابراین زیباست تا با فراهم کردن این شرایط، سال آینده به‌جای جشن آغاز امامت، جشن آغاز حکومت امام زمان را برگزار کنیم.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين