امروز : جمعه, ۲۶ شهریور , ۱۴۰۰
تاریخ : 2016/12/10 - 10:19 ذخیره فایل ارسال به دوستان

طنز قابلیت اصلاح فرهنگ آسیب‌دیده را دارد

یك شاعر طنزپرداز گفت: در سال‌های اخیر آثار طنزی با اثرگذاری خاص و وسیع ندیده‌ام و بیشتر محافل ادبی و خواص هستند كه از طنز استقبال می‌كنند.

به گزارش بابل نوین،به نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان؛ سیدعلی میرافضلی، شاعر، روزنامه‌نگار و پژوهشگر ادبی، با بیان اینکه طنز ژرف و عمیقی که در فضای جامعه تاثیرگذار باشد نداریم، اظهار کرد: البته برخی آثار درخشان در زمینه طنز وجود دارد، اما عمدتا آثار بین طنزهای سرگرم کننده و برخی طنزهایی که نسبتا به موضوعات روز جامعه اشاره بهتری داشته اند در جریان است.

وی ادامه داد: در چند سال اخیر، طنز ویژه با اثرگذاری خاص و وسیع ندیده‌ام و بیشتر محافل ادبی و خواص هستند که از آثار طنز جدی استقبال می‌کنند. در دهه ۷۰ طنز مطبوعاتی ما در اقشار فرهیخته و عامه مردم دیده شد و نشریات اثرگذاری در این زمینه وجود داشتند. اما در این دوران چنین چیزی ندیده‌ام.

میرافضلی خاطرنشان کرد: فعالیت گسترده‌تر از قبل است و شبکه‌های اجتماعی و فضاهای مجازی، مخاطب عمومی را هدف گرفته اند؛ هر چند طنز سطح بالایی ندارند و ابزار انتشار باعث پایین آمدن کیفیت و بالا رفتن و افزایش کمی آثار در زمان کمتر شده است.

این شاعر با تاکید بر اینکه در فرم آثار طنز نیز شاهد تنوع و نوآوری نیستیم، گفت: مسائل و مشکلات جامعه به شکل عمیق در آثار طنز مطرح نمی‌شود و چنین شرایطی به طنز کشور آسیب زده است.

وی همچنین گفت: در نمونه‌های شاخص طنز که در طول تاریخ ادبیات کشورمان داشته‌ایم تا امروز توانسته‌اند در مقاطعی به روشن‌کردن اذهان و بهبود فضای اجتماعی و اندیشگانی جامعه کمک کنند. طنز این قابلیت را دارد که فرهنگ آسیب دیده را اصلاح کند و اصلاحگری که در ذات طنز نهفته است، قابلیت این را دارد که فرهنگ های غلط و باورهای نادرست را ترمیم کند و تغییر بدهد. امروز هم مشکلات بسیاری در جامعه داریم و البته در آثار طنز هم بازتاب دارند، اما از اثرگذاری و عمق بخشیدن فاصله داریم.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين