امروز : جمعه, ۲۶ شهریور , ۱۴۰۰
تاریخ : 2016/12/10 - 10:32 ذخیره فایل ارسال به دوستان
به بهانه پخش «معمای شاه»؛

رکورددار نخست وزیری رژیم پهلوی که بود؟

تنها نخست وزیر پهلوی که حدود 13 سال در این سمت بود، را بيشتر بشناسید.

به گزارش بابل نوین، به نقل از خبرنگار حوزه رادیو تلویزیون گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ تاریخ و مرور آن موجب می‌شود تا علاوه بر شناختن و برخورد با انسان‌های برجسته در زمینه های گوناگون، گذر زمان را در انسان‌های بزرگ و یا کسانی که  فریفته پول، قدرت و ثروت شده اند ببینیم.

گذشته و تاریخ کشور ما نیز خالی از این آدم‌ها نیست و هر برهه‌ای داستانی پر از شخصیت‌های مختلف را در برمی‌گیرد.
یکی از این مقاطع دوران انقلاب اسلامی است. مقطعی که مدتی است با پخش مجدد سریال «معمای شاه» حال و هوای روزهای نه چندان دور سرزمینمان را با افراد موثر در آن زمان روایت می‌کند.
یکی از این افراد که داریوش کاردان در «معمای شاه» نقش وی را ایفا می کند، امیرعباس هویدا از نخست وزیران دوران پهلوی است.
هویدا در سال ۱۲۹۸ متولد شد و برای تحصیل همزمان با ماموریت پدرش به عنوان سفیر ایران در لبنان، در مدارس بیروت ثبت‌نام کرد و در مدت اقامت در این شهر زبان‌های عربی و فرانسه را فرا گرفت.
وی پس از دوره دبیرستان در انگلستان، بلژیک و فرانسه به تحصیل و زندگی پرداخت و سرانجام از دانشگاه بروکسل در رشته علوم سیاسی لیسانس گرفت.
هویدا در میانه جنگ جهانی دوم به ایران آمد و به جهت تسلطش به زبان های مذکور در وزارت خارجه ایران مشغول به کار شد و در مرداد ۱۳۲۴ از جانب این مرکز به فرانسه رفت.
او در این مأموریت به نقل از برخی منابع با حزب توده مرتبط شد و با حسنعلی منصور نیز که ریاست اداره چهارم این وزارتخانه را به عهده داشت، دوستی عمیقی را برقرار کرد.
دستگیری او و حسنعلی منصور در پاریس به جرم قاچاق مواد مخدر از دیگر رخدادهایی بود که با وساطت دربار پهلوی فیصله یافت.
کارمند سرکنسولگری ایران در هامبورگ و مدتی بعد در اشتوتگارت، از دیگر سمت هایی بود که او تجربه کرد.
هویدا با استفاده از اختیارات خود در زمانی که مدتی سفیر ایران در ترکیه شده بود، زمینه مهاجرت تعداد زیادی از سرمایه‌داران را به ترکیه فراهم ساخت.
هنگام بازگشت هویدا به تهران عبدالله انتظام‌، مراد و حامی او مدیرعامل شرکت ملی نفت بود. از این رو به تقاضای او، هویدا مأمور خدمت در شرکت ملی نفت شد. او ابتدا مدیر اداری شرکت نفت بود ولی به سرعت ترقی کرد و در سال ۱۳۳۷ به عضویت هیأت مدیره شرکت درآمد. مدتی بعد هم وی با ساواک مرتبط و عضو این گروه شد.
نخست وزیری با تنها۱۱ ماه سابقه کاری
هویدا در هفتم بهمن ۱۳۴۳ بعد از ترور نخست وزیر وقت، حسنعلی منصور، در حکمی غیرمنتظره مأمور تشکیل کابینه شد.
این در حالی بود که هویدا تنها یک دوره ۱۱ ماهه سابقه اجرایی در وزارت خارجه را داشت.
وی یک سال و چند ماه پس از شروع نخست‌وزیری ازدواج کرد و در اوایل مرداد سال ۱۳۵۰ به جهت فسادهای اخلاقی هویدا، طلاق گرفتند.
هویدا با عمر نخست وزیری ۱۳ساله اش جزو رکوردداران حفظ این سمت است؛ ولی علت این امر نیز این بود که او در این مدت نقش یک منشی و مجری مطیع اوامر شاهانه را برعهده گرفته بود.
دولت هویدا ضمن ترسیم چهره‌ای توانا و باثبات از رژیم شاه در منطقه و در صحنه بین‌المللی، بانی برگزاری جشن‌های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی در ایران بود. مبلغ عظیمی از بودجه کشور صرف برگزاری این جشن‌ها شد، درحالی که اکثر روستاهای کشور از نعمت برق و آب برخوردار نبودند.
تبعید امام به ترکیه و وزارت هویدا
پس از ۱۳ سال نخست وزیری، هویدا با تبعید امام(ره) به ترکیه به سمت وزیر دربار منصوب شد اما به جهت شدت مبارزات مردمی بعد از یکسال درسال۱۳۵۷ دستگیر و زندانی شد. هویدا در نهایت ۱۸ فروردین ۱۳۵۸ اعدام شد.
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين