امروز : سه شنبه, ۶ مهر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2016/12/10 - 12:16 ذخیره فایل ارسال به دوستان

گزارش جدید درباره دوپینگ در روسیه؛ هزار ورزشکار روس آلوده هستند!

بخش دوم گزارش کمیته مستقل بررسی پرونده دوپینگ سیستماتیک در ورزش روسیه منتشر شد.

به گزارش بابل نوین، این کمیته که ریاست آن را پروفسور “ریچارد مک‌لارن” برعهده دارد پیش از آغاز رقابت‌های المپیک ریو اعلام کرد بررسی‌ها نشان می‌دهد دوپینگ در ورزش روسیه سیستماتیک است و پیشنهاد داد کاروان ورزش روسیه از المپیک ریو حذف شود. کمیته بین‌المللی المپیک این پیشنهاد را نپذیرفت و به فدراسیون‌های جهانی مجوز داد تیم‌های روس را از رقابت‌ها کنار بگذارند.

چند ماه بعد از انتشار اولین بخش از این گزارش، این کمیته که زیر نظر آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ و IOC فعالیت می‌کند، بخش دوم گزارش خود را منتشر کرد.

به گزارش AP در این گزارش جدید که به مراتب مفصل‌تر از بخش اول است، اعلام شده بیشتر از هزار ورزشکار روس در سال‌های اخیر درگیر پرونده دوپینگ بوده‌اند. براساس گزارش این کمیته، دولت روسیه و وزارت ورزش این کشور حداقل از سال ۲۰۱۲ دوپینگ سیستماتیک را در برنامه‌های خود داشته‌اند و بسیاری از مدیران ارشد ورزش و دولت این کشور درگیر این پرونده هستند.

در بخشی از این گزارش آمده پزشکان معتمد وزارت ورزش روسیه برای مخفی کردن دوپینگ ورزشکاران این کشور در شیوه‌های عجیبی مثل ریختن دانه قهوه در نمونه‌ها استفاده کرده‌اند.

کمیته مستقل بررسی پرونده دوپینگ سیستماتیک در ورزش روسیه همچنین تایید کرد برخی مقامات WADA هم در این پرونده به روسیه کمک کرده‌اند.

در این گزارش مشخص شد که هزار ورزشکار در ۳۰ رشته در پرونده دوپینگ در روسیه دخالت داشته‌اند. در این میان ۶۰۰ ورزشکار از ورزش‌های تابستانی و ۹۰ نفر نیز از ورزش های زمستانی بوده‌اند، ضمن اینکه مدال‌آوران المپیک ۲۰۱۲ لندن، یونیورسیاد ۲۰۱۳ در کازان، مسابقات جهانی دوومیدانی در سال ۲۰۱۳ و بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۱۴ سوچی در این پرونده حضور دارند، هر چند که نامی از آنها برده نشده است.

 

وزارت ورزش روسیه با انتشار بیانیه‌ای این گزارش را زیر سوال برد و آن را سیاسی خواند.

کمیته بین‌المللی المپیک هم با انتشار گزارشی اعلام کرد تمام نمونه‌هایی که از ورزشکاران روسیه در المپیک لندن و ریو گرفته شده یک بار دیگر بررسی خواهد شد. IOC همچنین اعلام کرد ۲۵۴ نمونه باقی مانده از المپیک زمستانی سوچی دوباره بررسی شده و نتیجه آزمایش مجدد روی آنها منفی بوده است.

در بیانیه کمیته بین‌المللی المپیک به بررسی مجدد و مثبت شدن نتیجه آزمایش روی حدود ۱۰۰ نمونه دیگر بعد از انتشار بخش اول گزارش این کمیته اشاره شده است.

IOC در بیانیه خود اشاره دقیقی به بخش دوم این گزارش نکرده است.

پیش از این پروفسرو ریچارد مک‌لارن IOC را متهم کرده بود آنطور که باید روسیه را تنبیه نکرده است./م

منبع : نود

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين