امروز : سه شنبه, ۶ مهر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2016/12/10 - 13:08 ذخیره فایل ارسال به دوستان
معاون وزیر نفت؛

قیمت گاز خانگی به تدریج افزایش می‌یابد/ ضرورت صرفه‌جویی جدی در مصرف گاز خانگی

معاون وزیر نفت گفت: قیمت گاز صنایع افزایش چندانی نخواهد داشت و طبق هدف تعریف شده سعی داریم توسعه قیمتی زیادی در ارتباط با صنایع، نداشته باشیم.

به گزارش بابل نوین، حمیدرضا عراقی در دومین اجلاس بین‌المللی معدن و صنایع معدنی اظهار داشت:صنایع کوچک درصورتی که امکان تأمین منابع مالی برای فراهم کردن گاز مورد نیاز خود را نداشته باشند، براساس مصوبه جدید شورای اقتصاد تا ۲۴۰ میلیون تومان به آن‌ها کمک خواهد شد و بقیه مبلغ را نیز به صورت قسطی باید پرداخت کنند.

وی ادامه داد: ضرورت صرفه‌جویی جدی در مصرف گاز خانگی، موجب می شود قیمت گاز در این بخش به تدریج افزایش داشته باشد، اما در ارتباط با صنایع، هدف این است که توسعه قیمتی چشم‌گیری نداشته باشیم و قیمت گاز صنایع  افزایش زیادی نداشته باشد.
عراقی با بیان اینکه سهم گاز در سبد انرژی کشور در سال ۸۲ معادل ۴۰ درصد بود، گفت: در حال حاضر این سهم به ۷۲ درصد رسیده و نفت جای خود را به گاز داده است، به طوری که کم‌کم باید نفت سفید را در موزه‌ها پیدا کنیم.
وی همچنین با اشاره به افزایش یک درصدی تولید ناخالص ملی با بهره‌برداری از فازهای  پارس جنوبی گفت: سال آینده یک میلیارد مترمکعب گاز در روز وارد کشور می‌شود و امکان صادرات گاز به کشورهای همسایه را نیز خواهیم داشت.
معاون وزیر نفت با بیان اینکه ثبات تولید و حضور در بازارهای جهانی با خط تولید از جمله مأموریت‌های این سازمان بعد از تأمین گاز مورد نیاز کشور است، گفت: در حال حاضر ۹۵ درصد نیاز صنعت گاز از جمله تأمین خط لوله، توربین و کمپرسور در داخل تأمین می‌شود.
وی تأکید کرد: تلاش برای خودکفایی و کسب فناوری‌های نوین از برنامه‌های آینده ما به شمار می‌رود که براساس مزیت‌های رقابتی، حرکت کنیم.
عراقی در پایان با بیان اینکه طی دو سال آینده گاز مورد نیاز صنایع و نیروگاه‌های در چابهار تأمین خواهد شد، گفت: برای تحقق اهداف ما در برنامه ششم نیز ۷۲ هزار میلیارد تومان باید هزینه شود. /م
منبع : باشگاه خبرنگاران
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين