امروز : جمعه, ۹ آبان , ۱۳۹۹
تاریخ : 2016/12/10 - 13:12 ذخیره فایل ارسال به دوستان

دکتر هادی نخعی درگذشت

دکتر هادی نخعی، استاد دانشگاه، راوی جنگ تحمیلی و محقّق ارشد مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس؛ ساعاتی پیش در گذشت.

به گزارش بابل نوین،

دغدغه‌های وی در حفظ امانت تاریخی، مشاهدات و وقایع جنگ او را به مسیری کشاند که بیش از سی سال در آن استوار ماند. او خود مُبدِع کلمۀ «راوی» برای کسانی بود که به جبهه می‌رفتند و همپای فرماندهان جزئیات تاریخی جنگ را ثبت و ضبط می‌کردند. روشمندی در تدوین تاریخ جنگ، تعهد به امانت‌داری وقایع جنگ و همچنین کیفیتِ نوشتن در حوزه جنگ، ازجمله آموزه‌ها و آورده‌های او برای مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس به‌حساب می‌آید.

هادی نخعی، از پیش‌کسوتان تاریخ‌نگاری جنگ در دفتر سیاسی سپاه بود. در دوران جنگ مسأله آموزش راویان و تهیه محتوای کاربردی برای فعالیت آن‌ها با ابتکار و همت او صورت می‌پذیرفت. جزواتی که در آن دوره به‌عنوان دفترچه راهنما یا دستورالعمل کار راویان مورداستفاده قرار می‌گرفت، حاصل زحمات آقای نخعی است. همچنین طراحی پروژه عظیم روزشمار جنگ ایران و عراق که مرجع اصلی تاریخ تحلیلی جنگ به‌حساب می‌آید و تعداد زیادی از محقّقین و پژوهشگران در آن فعالیت می‌کنند، مرهون تلاش‌ها و اندیشه‌های دکتر نخعی است. شماری از مجلّدات روزشمار جنگ ایران و عراق توسط هادی نخعی به رشته تحریر درآمده و یا مورد نظارت و بازبینی قرارگرفته است.

درگذشت دکتر هادی نخعی که پس از یک دوره سخت از بیماری اتفاق افتاد؛ پایاتی بر زیست محققانه و دردمندانه او بود. با این حال، آثار او به ویژه در حوزه تاریخ جنگ ایران و عراق و همچنین منش و روشی که از خود به جای گذاشت، همچنان باقی و درس‌آموز است.

مراسم تشییع پیکر دکتر هادی نخعی فردا شنبه ۲۰ آذر ساعت ۹:۳۰ صبح از مقابل مسجد دانشگاه امیر کبیر برگزار می‌شود. همچنین مراسم ختم و یادبود ایشان  روز دوشنبه ۲۲ آذر، ساعت ۱۳:۳۰ تا ۱۵ در مسجد نور واقع در میدان فاطمی منعقد می‌باشد.

مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس؛ درگذشت ایشان را ضایعه‌ای بزرگ برای ادامه مسیر تحقیق و تدوین تاریخ دفاع مقدس می‌داند و صمیمانه به خانواده و همرزمان ایشان تسلیت عرضه می‌دارد.

از خداوند متعال؛ آمرزش و آرامش برای این عزیز از دست رفته طلب می‌نماییم. /م

منبع : رجا نیوز

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين