امروز : چهارشنبه, ۳۰ مهر , ۱۳۹۹
تاریخ : 2016/12/16 - 9:48 ذخیره فایل ارسال به دوستان

سفیر ایران در سازمان ملل: تروریست‌ها در مقابل اراده ملت‌ها محو می‌شوند

به گزارش بابل نوین،سفیر و نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل متحد روز پنجشنبه در جلسه مجمع عمومی این سازمان که با موضوع فرهنگ صلح برگزار شد، فرهنگ صلح را قلب فعالیت‌های این سازمان دانست و گفت: در شرایط کنونی، فرهنگ صلح به لحاظ ضرورت و فوریت در رأس موضوعات سازمان ملل متحد قرار دارد.

غلامعلی خوشرو، صلح را در عین ارزشمند بودن، شکننده دانست و از عواملی چون اشغالگری، تجاوز، تروریسم، افراطی‌گری خشن، بیگانه‌هراسی و اسلام‌ستیزی، نابردباری، بی‌عدالتی، رقابت‌های سیاسی، سلاح‌های کشتار جمعی بویژه سلاح‌های هسته‌ای، فقر، بی‌عدالتی، توسعه‌نیافتگی و کم‌توسعه‌یافتگی، بحران آب و سایر منابع و تغییرات اقلیمی به عنوان برخی از تهدیداتی نام برد که به شیوه‌های گوناگون و در سطوح مختلف صلح را تهدید می‌کنند.

وی وقایع جاری در گوشه و کنار جهان، از جمله وضعیت فلسطین اشغالی، یمن، سوریه، عراق و لیبی را نشان‌دهنده ناکامی در ایجاد جهانی صلح‌آمیز دانست، ولی در عین حال یادآور شد که امید به فردایی بهتر برای انسان‌ها در قلب فرهنگ صلح جای دارد.

نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل افزود: فجایع قرن گذشته اهمیت ارزش‌هایی همچون تکثر ، بردباری، حقوق بشر، همزیستی و گفت‌وگو میان فرهنگ‌ها را به ما آموخته است.

خوشرو با اشاره به شکست‌های اخیر گروه‌های تروریستی همچون داعش و جبهه النصره در سوریه و عراق اظهار کرد: نیروهای تروریست و افراط‌گرا هر قدر هم که خشونت و بی‌رحمی به کار گیرند، در برابر اراده ملت‌ها زبون و درمانده‌اند.

وی تاکید کرد: صلح فراتر از نبود جنگ است و برای شکوفا شدن صلح، جامعه جهانی باید با رویکردهای نفرت‌آمیز و خشونت‌پرداز مقابله کند.

خوشرو کسانی را که ریشه هویت خود را در تکفیر و طرد دیگران قرار می‌دهند، ذاتاً مخالف مدارا و صلح دانست و با اشاره به آگاهی جهان از مراکزی که نیروهای تروریست را تغذیه فکری می‌کند، خواستار برخورد قاطع با این فرقه‌گرایی‌های نفرت‌افکن شد و از قدرت‌های جهانی خواست تا از مداخله‌گرایی و سلطه فرهنگی و نظامی بر جهان دست بردارند.

سفیر کشورمان در سازمان ملل متحد، در پایان با اشاره به ارائه ایده «جهان علیه خشونت و افراطی‌گری» از جانب جمهوری اسلامی ایران، از کلیه دولت‌ها و نهادهای صلح‌طلب جهان خواست تا برای تحقق ایده صلح با هم متحد شوند./ز

ایسنا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين