امروز : پنج شنبه, ۸ آبان , ۱۳۹۹
تاریخ : 2016/12/16 - 11:12 ذخیره فایل ارسال به دوستان
مدیرکل دفترخدمات بازرگانی سازمان تجارت،

تراز تجاری ایران مثبت ۷۰۰ میلیون دلاراست

مدیرکل دفتر خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت با اشاره به اینکه میزان صادرات کشور طی سال جاری 28 میلیارد دلار و میزان واردات نیز 27 میلیارد و 300 میلیون دلار است، گفت: تراز تجاری کشور هم اکنون مثبت 700 میلیون دلار است.

به گزارش بابل نوین،فرهاد نوری روز چهارشنبه در همایش تجلیل از صادرکنندگان نمونه آذربایجان غربی افزود: بخشی از میزان صادرات کشور در سال جاری به میعانات گازی اختصاص دارد که بدون احتساب آنها میزان صادرات کشور در هشت ماه گذشته به ۲۱ میلیارد دلار می رسد.
وی اضافه کرد: یکی از مهمترین مشکلات حوزه صادرات کشور، متوسط قیمت کالاهای صادراتی است که این رقم حدود یک چهارم متوسط قیمت کالاهای وارداتی کشور است.
وی اظهار کرد: متوسط قیمت هر تن کالای صادراتی کشور ۳۲۰ دلار و متوسط قیمت هر تن کالای وارداتی یک هزار و ۲۰۰ دلار برآورد می شود.
مدیرکل دفتر خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت با اشاره به هدف گذاری ۲۰ درصدی برای رشد صادرات کشور در سال جاری، ادامه داد: امسال شاهد رشد بسیار اندک در این بخش نسبت به مدت مشابه سال گذشته هستیم و امیدواریم این روند با تحرک بیشتر صادرکنندگان در ماه های پایانی سال بهبود یابد.
نادر صفرزاده، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی نیز در این همایش با اشاره به سرانه سه هزار دلاری صادرات در دنیا گفت: این در حالی است که سرانه صادرات کشور زیر هزار دلار و سرانه این استان حدود ۲۰۰ دلار است.
وی با تاکید بر اینکه سرانه صادرات در آذربایجان غربی باید به ۴۰۰ دلار افزایش یابد، ادامه داد: در این خصوص نیازمند تحرک بیشتر فعالان حوزه صادراتی و بازرگانی هستیم.
به گزارش ایرنا در این آیین از صادرکنندگان برتر آذربایجان غربی با اهدای تندیس و لوح، قدردانی شد.
آذربایجان غربی تنها استان کشور است که بیش از یکهزار کیلومتر مرز مشترک با سه کشور همسایه دارد و دروازه ورود به اروپا محسوب می شود؛ این استان با وجود پتانسیل های ویژه اقتصادی جزو مناطق کمتر توسعه یافته است.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين