امروز : چهارشنبه, ۳۰ خرداد , ۱۳۹۷
تاریخ : ۱۳۹۵/۰۹/۲۸ - ۱۱:۱۹ ذخیره فایل ارسال به دوستان
وعده‌ها و بدعهدی دولت‌مردان در مواقع بحران

جای لایحه بودجه بیمه زراعت و باغبانی در میان دولت و مجلس خالی است/ حق‌الناسی بر گردن مسئولان

دولت باید در مرحله لایحه تأمین بودجه بیمه زراعت و باغ را طراحی و به شکل طرح در مجلس مطرح کند و این نیاز به موافقت دولت دارد.

به گزارش بابل نوین،به  نقل از بلاغ، همه ساله خسارت برف و باران و سرمازدگی برای کشاورزان دور از انتظار نیست و همچنین قول‌ها و وعده‌های دولت‌مردان نیز همیشه در مواقع بحران توخالی بودن بخش اعظم آن اثبات می‌شود.

مشکلات حوادث و وعده های تکراری
با توجه به مشکلاتی که در سال ۹۲ و برف سهمگین آن سال، امسال نیز شاهد شوکی دیگری در اثر برف و سرما در میان باغداران بودیم و مسئولان نیز در این زمینه اقدامی انجام ندادند و در برف امسال نیز کشاورزان محصولات مرکبات خسارت‌دیده خود را بدور می‌ریزند.

نماینده مردم مازندران در مجلس خبرگان رهبری، در گفت و گو با خبرنگار بلاغ، درباره خسارت ناشی از برف و باران در دوم پاییز ۹۵ اظهار کرد: حوادث طبیعی می‌تواند ضرر و زیان فراوانی برای کشاورزان ایجاد کند و مسئولان باید مراقبت‌های پیشگیرانه را به کشاورزان آموزش دهند تا کشاورزان بتوانند در برابر حوادث طبیعی و مقابله با آن آماده باشند.

آیت‌الله علی معلمی افزود: مسئولان باید برای حمایت از کشاورزان اقدامات مناسب را انجام دهند تا برای کشاورزان جنبه حمایتی و دلگرمی ایجاد شود.

وی تصریح کرد: در حال حاضر اقدامات قابل توجهی انجام نشد و باید مسئولان به ضرر و زیانی که به کشاورزان وارد شده توجه کنند.

توصیه اساسی به کشاورزان
امام جمعه قائم‌شهر به کشاورزان توصیه کرد: کشاورزان باید برای بیمه کشاورزی خود به موقع اقدام می‌کردند، چراکه اگر باغی بیمه باشد، طرف قرارداد موظف به جبران خسارت است.

این مسئول گفت: اگر باغداری محصولات خود را بیمه نکند، بیمه در این زمینه مسئولیتی ندارد و مسئولان دولتی باید وارد عمل شوند.

وی درباره این موضوع که در پرداخت بیمه برای کشاورزان مشکلاتی وجود دارد و هنگامی که از مسئولان در این زمینه سوال می‌شود آنان اعلام می‌کنند این وظیفه دولت است که لایحه‌ای به مجلس ارائه دهد، و حال مشخص نیست أین ضعف مربوط به دولت یا مجلس است و در این میان کشاورزان و باغداران متضرر می‌شوند، گفت: دولت باید در مرحله نخست، لایحه تأمین بودجه بیمه زراعت و باغ را طراحی و به شکل طرح در مجلس مطرح کند و این نیاز به موافقت دولت دارد و مجلس نیز در این زمینه باید یک‌سال پیش‌تر دولت را موظف کند تا برای لایحه بودجه سال آینده هزینه بیمه زراعت را طراحی کند.

سالی که دولت به طور حقیقی باید به کمک باغداران بیاید
رئیس جهاد کشاورزی شهرستان قائم‌شهر در گفت‌وگو با خبرنگار ما با بیان اینکه امسال با توجه به سرمای شدید مرکبات دچار آسیب دیدگی شدیدی شد که این خود مشکلاتی را برای کشاورزان ایجاد کرد، افزود: جهاد کشاورزی شهرستان قائم‌شهر تاکنون ۶۵۰ تن پرتقال درجه۳ را از کشاورزان خریداری کرد.

وی افزود: باغات خسارت دیده‌ای که بیمه هستند با حمایت دولت باید سریعتر بیمه خود را دریافت کنند و نیز از بانک‌ها درخواست شد در پرداخت بدهی زمان بیشتری را اختصاص دهند.

فرهادی، تصریح کرد: به کشاورزان خسارت دیده تسهیلاتی با سود کمتر از ۱۸ درصد و با توجه به میزان خسارت پرداخت می‌شود، اما پرداخت این تسهیلات در این شهرستان تاکنون آغاز نشده است.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان قائم‌شهر با اشاره به اینکه در حال حاضر در این شهرستان یک مرکز خرید داریم، خاطرنشان کرد: در مرکز خرید قائم‌شهر مرکبات کیلویی ۵۰۰ تومان خریداری می‌شود و با ارسال به رامسر هزینه فروش به ۵۵۰ تومان می‌رسد.

این مسئول، به کشاورزان توصیه کرد: برداشت محصولات خود را به تعویق بیندازند چراکه بازار اشباع شده و کمی صبر کنند.

خشک و تر مرکبات مازندران، باهم سوختند
وی تصریح کرد: برخی از کشاورزان مرکبات مرغوب خود را هم برداشت می‌کنند و از این ترس آنکه ماندگاری آنها کاهش یابد در برداشت تعجیل می‌کنند و در این راستا دلالان نیز از این موقعیت سوء استفاده کرده و حاصل دسترنج کشاورزان را به ثمن بخس خریداری می‌کنند.

فرهادی در زمینه واردات مرکبات یادآور شد: واردات مرکبات به احتمال فراوان انجام نمی‌شود و سعی بر آن است که واردات انجام نشود.

به نقل از بلاغ، کشاورزان و باغداران مازندرانی در این میان دچار مشکلات اقتصادی و معیشتی شدند که متاسفانه از سوی دولت‌مردان هیچگونه حمایتی نشدند و باغداران متضرر در این روزها با نامهربانی برخی از خریداران و دولتمردان، مرکبات خود را به دور می ریزند تا مجبور نشوند حاصل دست‌رنج خود را مفت به دلالان بدهند.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين