امروز : شنبه, ۱۰ آبان , ۱۳۹۹
تاریخ : 2016/12/18 - 14:27 ذخیره فایل ارسال به دوستان
طی مخالفت با کلیات لایحه برنامه ششم؛

وکیلی: ساختار برنامه ششم هیچ نسبتی با اسناد بالادستی ندارد/ لاریجانی: مخالفت با کلیات برنامه ششم، آن را به بایگانی می‌فرستد

نماینده تهران گفت: روح برنامه قرابتی با سند چشم انداز ۲۰ ساله و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ندارد.

به گزارش بابل نوین،به نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان، محمدعلی وکیلی نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در صحن علنی امروز (یکشنبه ۲۸ آذر ماه) مجلس طی مخالفت با کلیات لایحه برنامه ششم توسعه گفت: برنامه‌های ۵ ساله توسعه شناسنامه هر مجلسی است و مجلس دهم هم در حال سندسازی از خود است و اکنون اشکالاتی به برنامه وارد است که باید در مورد آن توضیحاتی داده شود.

وی با اشاره به اینکه برنامه ششم توسعه اشکالات شکلی و محتوایی دارد، بیان داشت: اشکال شکلی از جایی شروع شد که دولت یازدهم با برداشت حقوقی از برنامه ششم توسعه حاضر به ارائه این برنامه نشد و مجلس به جای دولت اقدام به برنامه‌نویسی کرد که این یکی از زیان‌های اساسی برای زیرساخت‌های کشور است.

وکیلی ادامه داد: در دوره انتخابات در مورد آسیب‌های قانون‌نویسی بر محور طرح‌ها گفته شد و اکنون شاهد هستیم که برنامه توسعه‌ای ۳۵ ماده‌ای به ۱۸۰ ماده افزایش پیدا کرده است. این نکته قابل توجه است که دولت‌ها به برنامه‌های خود تنها ۳۰ درصد عمل می‌کردند و اکنون این سوال وجود دارد که دولت چه میزان متعهد به برنامه‌ای خواهد بود که مجلس برای آن نوشته است.

نماینده تهران تأکید کرد: ساختار برنامه ششم توسعه هیچ نسبتی با اسناد بالادستی از جمله سند چشم‌انداز و سیاست‌های بیست و چهارگانه اقتصاد مقاومتی که رهبری ابلاغ کرده است ندارد حتی در این برنامه سیاست کوچک‌سازی دولت و استفاده از ظرفیت‌های هدفمندی یارانه برای تولید نیز دیده نشده است.

عضو هیئت رئیسه مجلس تصریح کرد: در برنامه ششم توسعه بار مالی بالغ بر ۵۸۵ میلیارد دارد که نشان می‌دهد هر سال بر بودجه سالیانه صد هزار میلیارد بار مالی به دولت افزوده می‌شود به عبارتی برنامه بر اساس کار کارمندی نوشته شده است و همه سرمایه‌های کشور باید صرف پرداخت حقوق به کارمندان شود.

وی در ادامه به اشکالات محتوایی اشاره کرد و گفت: دستگاه‌های اجرایی برای نیازهای روزانه خود نیازمند احکامی بودند که در برنامه ششم متأسفانه نظام سیستمی دیده نشده است چرا که کاهش تصدی دولت و تقویت بخش خصوصی که از افق‌های برنامه توسعه‌ای است وجود ندارد.

وکیلی با انتقاد از محورهای برنامه ششم توسعه عنوان کرد: عدم توازن در برنامه یکی دیگر از مشکلات محتوایی است، انتظار می رفت برنامه توسعه ای ۴ یا۵ محور اولویت دار داشته باشد و بقیه برنامه‌ها بر پایه این محورها پیش می رفت اما در حال حاضر شاهد برنامه‌ای با صد محور هستیم که اولویت‌های زیادی برای کشور تعریف کرده است. به نظر می رسد دولت راه را گم خواهد کرد.

عضو هیأت رئیسه مجلس اظهار داشت: نظارت مجلس بر بنرامه ششم نیز غیرممکن خواهد بود و به نوعی دست خود را در این زمینه بسته‌ایم. اگر دولت صریحا عنوان کند برنمه را اجرایی خواهد کرد و به این برنامه تمکین می‌کند از مخالفت با کلیات آن دست برمی دارم و می‌خواهم در جزئیات محتوا اصلاح شود.

لاریجانی در پاسخ به اظهارات وکیلی گفت: در صورت مخالفت با کلیات لایحه برنامه ششم توسعه کل برنامه به بایگانی سپرده می‌شود و دولت باید برنامه جدیدی تدوین کند.

رئیس مجلس تأکید کرد: این بدان معناست که برنامه ششم مانند بودجه نیست که در صورت عدم رأی در کمیسیون تلفیق اصلاح و مجدد در صحن علنی بررسی شود بلکه کاملا به بایگانی سپرده می‌شود.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين