امروز : پنج شنبه, ۳۱ خرداد , ۱۳۹۷
تاریخ : ۱۳۹۵/۰۹/۲۸ - ۱۸:۵۴ ذخیره فایل ارسال به دوستان

ساخت حسگر ۳ گرمی برای کنترل فعالیت‌ بخش‌های بدن

این حسگر هوشمند می‌تواند به هر نقطه از بدن متصل شود و تمام فعالیت‌های درونی بدن مانند گردش خون و ضربان قلب را با فرمان‌های صوتی فرد کنترل کند.

به گزارش بابل نوین، به نقل از خبرگزاری فارس، یک حسگر انعطاف‌پذیر چندمنظوره صوتی به صورت مشترک توسط محققان دانشگاه کلورادو و دانشگاه نورث‌وِسترن ساخته شده است که می‌تواند روی پوست بدن انسان قرار بگیرد و ضمن تشخیص کلماتی که می‌گوید، شرایط و وضعیت قلب شما را به دقت تحلیل کند.

محقان بر این باورند که دستگاه جدید آنها در آینده نه چندان دور می‌تواند برای مانیتور کردن بخش‌های مختلف داخلی بدن مورد استفاده قرار بگیرد و مانند فناوری‌های پوشیدنی که این روزها بسیار رواج یافته است،‌ شبیه به یک دستیار درمانگر عمل کند.

البته این فناوری هوشمند قابلیت‌های دیگری دارد و به گفته محققان می‌تواند با فرمان صوتی شما کنترل روبات‌ها یا پهپادهای در حال پرواز را هم در دست بگیرد.

وزن این حسگر هوشمند تنها ۳ گرم است و می‌تواند به صورت مداوم، داده‌های فیزیولوژیکی را از طریق سیگنال‌های صوتی که در بدن منتشر می‌شوند، تحلیل کند. حسگر مذکور به گونه‌ای ساخته شده است که به هر بخش از بدن انسان متصل می‌شود و به محض اتصال، فعالیت خود را آغاز می‌کند.

پروفسور «جا-وونگ جئونگ» از دانشگاه کلورادو در مورد این فناوری کاربردی گفت: «دستگاهی که ساخته‌ایم اندازه بسیار کوچکی دارد و می‌تواند برای مانیتور کردن سیستم عروقی، صحبت‌های انجام شده در طول روز، و به عنوان یک رابط میان انسان و ماشین در طول زندگی روزمره به کار گرفته شود».

محققان این دو دانشگاه ادعا می‌کنند که این حسگر ۳ گرمی قادر است همه تحلیل‌های پزشکی و درمانی را در انسان انجام دهد و به عنوان یک دستیار صوتی کاملا هوشمند،‌ برای کنترل همه وسایل در محیط پیرامون ما مورد استفاده قرار گیرد.

 

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين