امروز : سه شنبه, ۲۹ مهر , ۱۳۹۹
تاریخ : 2016/12/19 - 20:46 ذخیره فایل ارسال به دوستان

افزایش ۴۸ درصدی تسهیلات اعطایی شبکه بانکی

تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی هشت ماهه سال 1395 به بخش‌های اقتصادی مبلغ 3261.1 هزار میلیارد ریال است

به گزارش بابل نوین،به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، جدول ۱ بیانگر هدف از دریافت تسهیلات پرداختی در بخش‌های اقتصادی طی هشت ماهه سال ۱۳۹۵ است. سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در تمام بخش‌های اقتصادی طی هشت ماهه سال جاری مبلغ ۲۱۲۷٫۳هزار میلیارد ریال معادل ۶۵٫۲ درصد کل تسهیلات پرداختی است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۷۳۷٫۱ هزار میلیارد ریال معادل ۵۳ درصد افزایش داشته است.

سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در هشت ماهه سال جاری معادل ۷۸۰٫۱ هزار میلیارد ریال بوده است که حاکی از تخصیص ۳۶٫۷ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش تمام بخش‌های اقتصادی (مبلغ ۲۱۲۷٫۳ هزار میلیارد ریال) است.

ملاحظه می‌شود از ۹۲۸٫۴ هزارمیلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل ۸۴ درصد آن (مبلغ ۷۸۰٫۱ هزار میلیارد ریال) در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده است که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است.

  افزایش 48 درصدی تسهیلات اعطایی شبکه بانکی

در جدول شماره ۲ مشاهده می‌شود تعداد ۲۰۳ هزار و ۱۸۵ فقره تسهیلات به بخش صنعت و معدن با میانگین پرداختی هر فقره ۴۵۶۹ میلیون ریال پرداخت شده که بیشتر از میانگین پرداختی سایر بخش‌هاست. درضمن در بخش خدمات تعداد ۲ میلیون و ۷۰۸ هزار و ۶۶۳ فقره تسهیلات با میانگین پرداخت هر فقره ۴۸۸ میلیون ریال پرداخت شده است.

افزایش 48 درصدی تسهیلات اعطایی شبکه بانکی

شایان ذکر است؛ همچنان باید در تداوم مسیر جاری ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود. بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم در تامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی)توجه ویژه‌ای کرد.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين