امروز : چهارشنبه, ۷ مهر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2016/12/22 - 10:01 ذخیره فایل ارسال به دوستان
به بهانه پخش «معمای شاه»؛

ولیعهد هفت ساله پهلوی دوم که بود؟

رضا پهلوی از شش سالگی به کاخ مخصوصش رفت و در هفت سالگی طی مراسم تاجگذاری به عنوان ولیعهد محمدرضا شاه تعیین شد.

ولیعهد 7 ساله ایران که بود؟

 

 

به گزارش بابل نوین،تاریخ و مرور آن موجب می‌شود تا علاوه بر شناختن و برخورد با انسان‌های برجسته در زمینه‌های گوناگون، گذر زمان را در انسان‌های بزرگ و یا کسانی که فریفته پول، قدرت و ثروت شده اند ببینیم.

گذشته و تاریخ کشور ما نیز خالی از این آدم‌ها نیست و هر برهه‌ای داستانی پر از شخصیت‌های مختلف را در برمی‌گیرد. یکی از این مقاطع دوران انقلاب اسلامی است. مقطعی که مدتی است با پخش مجدد سریال «معمای شاه» حال و هوای روزهای نه چندان دور سرزمینمان را با افراد موثر در آن زمان روایت می‌کند.

از جمله این افراد می‌توان به ولیعهد ٧ساله خاندان پهلوی یعنی رضا پهلوی، فرزند محمدرضا شاه و فرح اشاره کرد.

فردی که بر اساس قانون اساسی مشروطه در سن شش سالگی به کاخ مخصوصش رفت و در ۷ سالگی مراسم رسمی تاجگذاری وی و اعلام ولیعهدی وی صورت گرفت.

علیرضا، فرحناز و لیلا نیز سه فرزند دیگر شاه و فرح بودند که پس از رضا متولد شدند. لیلا در سال ۲۰۰۱ در لندن خودکشی کرد و بعد از او علیرضا هم در ۲۰۱۱ در بوستون آمریکا خودش را کشت.

رضا پهلوی هم پس از گذرندان تحصیلات مقدماتی و آموزش پرواز توسط پدرش، در رشته خلبانی هواپیمای جنگنده در آمریکا تحصیل کرد. پس از فوت محمدرضا وی در رشته علوم سیاسی از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی مدرک کارشناسی اش‌ را گرفت .

وی کمی بعد در سال ۱۳۶۵ با یاسمن اعتماد امینی ازدواج کرد، وصلتی که نتیجه آن سه دختر به نام های نور، ایمان و فرح بود.

اما فعالیت های رضا پهلوی به ویژه در زمینه سیاسی پس از مرگ پدرش آغاز شد و شکل گرفت .

وی با سفر به کشورهایی چون هند و آمریکا زمینه را برای مخالفت با نظام جمهوری اسلامی ایران فراهم کرد. به همین جهت وی به عنوان یکی از رهبران مخالفت با نظام اسلامی ایران شناخته می‌شود.

علاوه بر اینها دریافت کمک مالی از دولت آمریکا در راستای همین فعالیت‌ها از دیگر اقدامات او به شمار می‌رود. موضوعی که پس از مدتی وی ظاهرا آن را در یک مصاحبه تکذیب کرده اما همچنان منابع گوناگونی این امر را تایید کرده‌اند.

او همچنین به جهت تامین اهداف شخصی‌اش بر حکومت مردم سالار تاکید داشت. به همین بهانه در اسفند ۸۹ با مصاحبه‌ای دیگر در شبکه صدای آمریکا حمایت خود را طبق سیاست از پیش تعیین شده امریکایی از اغتشاشگران و معاندان جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد و همچنان از هر موقعیتی در جهت این امر سرکشانه بهره می برد.

رضا پهلوی متولد آبان ١٣٣٩ است و در حال حاضر در آمریکا سکونت دارد ./م

منبع : باشگاه خبرنگاران

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين