امروز : دوشنبه, ۷ مهر , ۱۳۹۹
تاریخ : 2016/12/24 - 15:33 ذخیره فایل ارسال به دوستان

منشور حقوق شهروندی در امتداد فرمان هشت ماده ای امام راحل است

دبیر حزب موتلفه اسلامی شاخه خراسان رضوی گفت: مواد 120 گانه منشور حقوق شهروندی در امتداد فرمان هشت ماده ای امام خمینی(ره) و منطبق بر روح قانون اساسی است.

به گزارش بابل نوین،جواد آرین منش در گفت و گو با  ایرنا پیرامون امضا رونمایی از منشور حقوق شهروندی توسط رئیس جمهوری، افزود: این منشور نقطه آغازی برای تحقق اصول قانون اساسی، اصول مترقی مغفول مانده آن و اهتمام ، توجه و تاکید بر حقوق ملت همچون آزادی، امنیت، رعایت حریم خصوصی، اشتغال، آزادی اندیشه و بیان و نیز دادخواهیهای عادلانه حتی در حد تذکر و فرهنگ سازی، است.
وی تدوین منشور حقوق شهروندی را اقدامی بسیار ارزشمند و شایسته ارزیابی و بیان کرد: آنان که با این اصول مخالفند در واقع مخالف قانون اساسی و قوانین جاری کشور هستند.
دبیر حزب موتلفه اسلامی شاخه خراسان رضوی ادامه داد: در واقع روح منشور حقوق شهروندی متفاوت از اصول قانون اساسی و قوانین جاری کشور نیست و نباید به کسانی که در این مورد عینک سیاه به چشم می زنند اعتنا کرد.
وی گفت: تحقق این منشور و مفاد آن مستلزم ضمانت اجرایی می باشد و بهترین ضمانت و پشتوانه برای این امر عزم و اراده ملی و تلاش قوای سه گانه در تحقق آن است.
آرین منش افزود: باید روحیه مطالبه گری در مردم برای تحقق مفاد منشور حقوق شهروندی و اصول مترقی قانون اساسی نهادینه شود.
وی ادامه داد: بدین منظور رئیس جمهوری باید از تمام اختیارات و ظرفیتهای خود و دستگاههای اجرایی برای اجرایی شدن مفاد منشور حقوق شهروندی استفاده نماید.
این فعال سیاسی گفت: گرچه تحقق این مفاد نیازمند سالها ایستادگی، تلاش و پایمردی همه آحاد ملت و حاکمیت است اما در مسیر اجرای آن وجود ساز و کار نظارت و ارزشیابی نیز ضروری است.
وی در زمینه انعکاس بین المللی منشور حقوق شهروندی هم گفت: با توجه به اینکه اصول مورد نظر اصولی مترقی و پیشرفته است به لحاظ حقوق بین الملل می تواند آثار مثبتی در سطح بین المللی داشته باشد.
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری دوشنبه گذشته ۲۹ آذر ماه منشور حقوق شهروندی را شامل ۲۳ سرفصل و ۱۲۰ ماده به همراه ساز و کار اجرا و نظارت بر حسن اجرای حقوق شهروندی و همچنین ارجاعات قانونی مواد آن امضا و رونمایی کرد.
در این متن علاوه بر مقدمه به موضوعاتی همچون حق حیات، سلامت و کیفیت زندگی، حق کرامت و برابری انسانی، حق آزادی و امنیت شهروندی، حق مشارکت در تعیین سرنوشت و حق اداره شایسته و حسن تدبیر پرداخته شده است.
‘حق آزادی اندیشه و بیان، حق دسترسی به اطلاعات، حق دسترسی به فضای مجازی، حق حریم خصوصی، حق تشکل، تجمع و راهپیمایی، حق تابعیت، اقامت و آزادی رفت و آمد، حق تشکیل و برخورداری از خانواده، حق برخورداری از دادخواهی عادلانه، حق اقتصاد شفاف و رقابتی، حق مسکن و حق مالکیت’ دیگر حقوقی است که این منشور به آنها اشاره کرده است.
همچنین ‘حق اشتغال و کار شایسته، حق رفاه و تامین اجتماعی، حق دسترسی و مشارکت فرهنگی، حق آموزش و پژوهش، حق محیط‌ زیست سالم و توسعه پایدار و حق صلح، امنیت و اقتدار ملی’ از دیگر حقوق مندرج در منشور حقوق شهروندی است.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين