امروز : سه شنبه, ۶ مهر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2016/12/25 - 20:28 ذخیره فایل ارسال به دوستان

سالانه چند ایرانی مرگ مغزی می‌شوند؟

به گزارش بابل نوین، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، با بیان اینکه استان آذربایجان شرقی پیشرو در فرهنگ اهدای عضو است، گفت: سالانه بین ۵ تا ۸ هزار نفر در ایران با مرگ مغزی، جان خود را از دست می‌دهند و روزانه ۷ تا ۱۱ نفر از بیماران منتظر پیوند اعضاء هستند.
محمد ایرجیان، مسئول بسیج جامعه پزشکی سپاه عاشورا استان آذربایجان شرقی، درباره طرح «اهدای عضو، اهدای زندگی» گفت: این طرح، برای اولین بار در سطح کشور به همت سازمان بسیج جامعه پزشکی استان آذربایجان شرقی و با حمایت، آیت الله شبستری امام جمعه ، سردار کریمیان فرمانده سپاه عاشورا و دانشگاه علوم پزشکی تبریز انجام شده است.

این عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، افزود: برای اولین بار در کشور، مبحث فرهنگ سازی اهدای عضو و اهدای زندگی در استان آذربایجان شرقی، به صورت پایلوت اجرا شده است.

وی به حضور ریاست سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور، در ۴ آذر ماه در تبریز اشاره کرد و ادامه داد: به گفته رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور، بحث “اهدای عضو، اهدای زندگی” باید کشوری‌ شود، زیرا سالانه بین ۵ تا ۸ هزار نفر در ایران با مرگ مغزی، جان خود را از دست می‌دهند و روزانه ۷ تا ۱۱ نفر از بیماران منتظر پیوند اعضاء هستند که تعدادی از آن‌ها در صف انتظار پیوند، جان خود را از دست می‌دهند.

ایرجیان، با بیان اینکه در ایران حدودا، ۲۷ هزار نیازمند به پیوند عضو در صف انتظار هستند؛ تصریح کرد: سازمان بسیج جامعه پزشکی با کارهای شبانه روزی که توسط رسول زارع زاده مسئول هماهنگی اهدای عضو سازمان انجام شده است و با تیم بسیار قوی خود، کارهای خوبی را در سطح استان انجام داده‌اند.

این جراح و متخصص ارتوپدی عضو بسیج، گفت: هم اکنون حدود بیش از ۱۰ هزار نفر در سطح استان آذربایجان شرقی داوطلب اهدای عضو شده‌اند.

در تاریخ ۷ دی‌ماه، اولین همایش تجلیل از اهداکنندگان و احیاگران سلامت در تبریز برگزار خواهد شد؛ در این مراسم از ۳۸ خانواده اهداکنندگان عضو و تجلیل از شهدای مدافعان حرم که با اهدای جان و مال خود احیاگر مردم عزیز و کشور اسلامی بودند، قدردانی خواهد شد.

 

منبع:فارس

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين