امروز : پنج شنبه, ۳ مهر , ۱۳۹۹
تاریخ : 2016/12/27 - 14:07 ذخیره فایل ارسال به دوستان

قیمت مسکن بر مدار گرانی/ اجاره بها ۹٫۶ درصد بالا رفت

آمار و ارقام از افزایش 9.6 درصدی شاخص کرایه مسکن نسبت به سال گذشته حکایت می کند.

به گزارش بابل نوین، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، آخرین تحولات بازار مسکن نشان دهنده کاهش ۵٫۹ درصدی معاملات نسبت به مدت مشابه در سال گذشته است که بر اساس آن تعداد معاملات آپارتمانهای مسکونی شهر تهران به ۱۱ هزار و ۸۰۰ واحد در آذر ماه رسیده است.

همچنین متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاههای معامالت ملکی شهر تهران ۴۴ میلیون و ۳۰۰ هزار ریال بوده است که نسبت به آذر ماه سال گذشته افزایش ۷٫۷ درصدی را تجربه کرده است.
تغییرات چشمگیر حجم معاملات مسکن در آذر ماه
تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران در آذر ماه سال جاری به ۱۱ هزار و ۸۳۲ واحد رسید که در این میان واحد های تا پنج سال ساخت با ۵۲٫۵ درصد بیشترین میزان معاملات را به خود اختصاص داده است؛ پس از آن واحد های مسکونی با عمر بین ۱۱ تا ۱۵ سال با ۱۷٫۲ درصد بیشترین میزان معامله را از آنِ خود کرده اند.
مسکن
در این میان منطقه پنج با سهم ۱۶٫۷ درصد بیشترین میزان معاملات را از مناطق ۲۲ گانه تهران را دارا بوده که در رتبه های بعدی مناطق ۴ و ۲ به ترتیب با سهم ۱۰٫۵ و ۱۰٫۱ درصد در رتبه های بعدی قرارگرفته اند.
با این حال طبق آمار ۹ ماه منتهی به آذر ماه سال ۹۵ تعداد معاملات آپارتمان ها با ۸٫۶ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال ۹۴ به ۱۱۷ هزار و ۴۰۰ واحد رسیده است.
طبق بررسی های انجام شده بیشترین تمایل خرید مسکن به آپارتمان های با زیر بنای ۶۰ تا ۷۰ متر معطوف شده است که سهم ۱۵ درصدی از کل معاملات را کسب کرده است؛ همچنین واحدهای دارای زیربنای ۵۰ تا ۶۰ و ۷۰ تا ۸۰ متر مربع به ترتیب با سهم های ۱۳٫۲و ۱۳٫۱ درصدی در رتبه های بعدی قرار دارند.
مسکن
تحولات قیمتی مسکن
در آذر ماه سال جاری متوسط قیمت هر مترمربع زیربنای واحد های مسکونی چهار میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و مدت مشابه در سال گذشته به ترتیب ۰٫۵ و ۷٫۷ افزایش داشته که بیشترین رشد مربوط به منطقه ۱۶ با ۱۵٫۹ و کمترین رشد مربوط به منطقه ۱۰ معادل ۴٫۳ بوده است.
مسکن
همچنین آمار دوره ۹ ماهه منتهی به آذر ماه سال جاری نشان دهنده رشد ۴٫۷ درصدی قیمت هر مترمربع بوده اس که قیمت را آن را به چهار میلیون و ۳۵۰ هزار تومان رسانده است.
براساس این گزارش بیشترین متوسط قیمت مربوط به منطقه یک با ارزش ۱۰ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان و کمترین آن در منطقه ۱۷ با دو میلیون ۲۱۰ هزار تومان بوده است.
از نظر قیمتی بیشترین معاملات واحد های مسکونی با بازه قیمتی سه تا سه میلیون ۵۰۰ هزار تومان به ازای هر مترمربع بوده است که با سهم ۱۲٫۴ درصدی را از آنِ خود کرده است؛ پس از این رده قیمتی واحد های با قیمت دو میلیون و ۵۰۰ تا سه میلیون تومان با کسب ۱۲٫۲ درصد رتبه دوم معاملات را به خود اختصاص داده است.
مسکن
گفتنی است توزیع حجم معاملات به گونه ای بوده که حدود ۶۰٫۸ درصد واحد های مسکونی با قیمتی کمتر چهار میلیون و ۴۳۰ هزار تومان(متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران) معامله شده اند.
بطورکلی آپارتمان های با ارزش بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان بیشترین سهم معاملات را از بازار مسکن به خود اختصاص داده اند بطوریکه در این ماه، بیش از ۵۰ درصد از معاملات به واحدهای مسکونی با ارزش کمتر از ۳۰۰ میلیون تومان اختصاص داشته است.
رشد اجاره بها در آذر ماه
آمار و ارقام نشان دهنده افزایش ۹٫۶ درصدی شاخص کرایه مسکن نسبت به سال گذشته است؛ بر طبق این گزارش کرایه مسکن حتی نسبت به آبان ماه نیز افزایش ۱۱٫۲ درصدی را تجربه کرده است.
مسکن
بر اساس این گزارش با رشد قیمت مسکن در سطح کمتر از نرخ تورم طی ۹ ماهه منتهی به آذر ماه سال جاری در حالیکه نرخ سود تسهیلات صندوق مسکن یکم تک رقمی شده است، شرایط مناسبی جهت خانه دار شدن خانه اولی ها بویژه زوج های جوان بوجود آمده است.
همچنین بررسی تحولات بازار مسکن استیجاری نمایانگر رشد شاخص های کرایه بر اساس تحولات تورم و رشد قیمت مسکن بوده است.
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين