امروز : پنج شنبه, ۱ مهر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2016/12/30 - 9:25 ذخیره فایل ارسال به دوستان

شلاق گِراس بر سلول‌های مغزی جوانان /از سرمستی مقطعی تا زوال مغز و اعصاب

گراس به عنوان یکی از مخدرهای گیاهی و سنتی ،عوارض فاجعه باری را از حیث روحی،روانی و جسمانی برای مصرف کنندگان آن که عمدتا از قشر جوان جامعه هستند در پی دارد.

به گزارش بابل نوین، به نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان،گراس از مخدر هایی محسوب می شود که برخلاف ظاهر گیاهی و به اصطلاح سنتی خود،عوارض مخرب و فاجعه باری را برای مصرف کنندگان آن در پی دارد.

ناهید نیک نژاد ،کارشناس و متخصص ترک اعتیاد و مددکار اجتماعی در گفتگو با خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان،اظهار داشت:گراس نوعی از آرام بخش خفیف است که مصرف آن با آرامش مقطعی،خواب عمیق و آرام همراه می شود.
وی افزود:به دلیل خاصیت تحریکی این مواد و اثر مستقیم آن بر سلول های عصبی مغز،بعضا با نوعی توهم،اوهام و خیالات در فرد مصرف کنند همراه می شود.
این مدکار اجتماعی عنوان کرد:ماده مذکور بصورت استعمال از طریق دود مصرف می شود و عمدتا بصورت برگ خشک شده گیاه که عموما با تنباکو مخلوط می شود و همانند سیگار مورد استفاده قرار می گیرد که به واقع فرآیند تاثیر پذیری آن  با چسبیدن به سلول های مغزی قابل بررسی است.
اعظمی گفت:عناصر موجود در گراس،بر روی تحریک سلول های مذکور و پالس های عصبی در احساس لذت،حافظه،تمرکز و درک از زمان در فرد مصرف کننده تاثیر می گذارد.
وی افزود:تاثیرات استعمال گراس بعد از مدت کوتاهی در بدن ظاهر می شود و با کلید خوردن یک خط سیر تحریک از نقطه کف یا صفر با سرعت بالایی به نقطه ۱۰۰  یا حداکثری می رسد و پس از مدتی ایستایی در این درجه تحریکی با افت و کاهش همراه می شود.
این مددکار اجتماعی و متخصص ترک اعتیاد عنوان کرد:عوارض و تبعات این ماده،بسیار خطرناک و مخرب است و به تدریج چنان فرد از لحاظ روحی  به آن وابسته می شود که همواره دغدغه ذهنی او به تهیه و تامین این مواد برای مصرف،معطوف و متمرکز می شود.
اعظمی گفت:عمده مصرف کنندگان این ماده از قشر جوان جامعه هستند و به ندرت می توان در جامعه مصرف کننده این مخدر افراد یا گروه هایی میانسال یا سالمند را یافت نمود.
*اثرات مخرب استعمال گراس
اعظمی در تشریح تبعات و عوارض گراس گفت:متاسفانه برخی از جوانان گمان می کنند به دلیل ریشه گیاهی این مخدر،عوارض و تبعات خاصی در پی مصرف آن وجود ندارد و به اصطلاح از موادی محسوب می شود که وابستگی و اعتیادی را ایجاد نمی کند.
وی افزود: به واقع مصرف مستمر گراس ،خطر بروز اختلالات روانی را تا ۱۰۰ درصد افزایش می دهد و در موارد حاد می تواند به شیزوفرنی تبدیل شود.
این مدکار اجتماعی عنوان کرد:مطالعات و پژوهش های کارشناسان موید این امر است که افرادی که با بیماری های روحی،روانی و اختلالات ذهنی مواجه هستند در صورت استعمال و استفاده از این مواد به مرور با مشکلات فزاینده ای مواجه می شوند و کسالت های روحی و روانی آنها به نحوی دو چندان تشدید خواهد شد.
وی افزود:برای کسانی که دچار مشکلات قلبی هستند،مصرف گراس باعث افزایش فشار خون و ضربان  قلب می شود.
اعظمی گفت:خستگی،بی قراری،بی انگیزگی،کاهش تمرکز و افت در توانایی یادگیری و ثبت وقایع کوتاه مدت در مغز از تبعات این ماده شوم و خطرناک است.
وی عنوان کرد:اختلال در کیفیت اسپرم ها و جلوگیری از تخمک گذاری زنان و آسیب رسیدن به جنین از تبعات مصرف گراس در خانم ها خواهد بود که این امر حاکی از آسیب پذیری مضاعف زنان در مقابل این ماده محرک است.
اعظمی گفت:معتادان به گراس پس از مدتی با مقاومت بدن خود در مقابل این مواد مواجه می شوند و برای حصول نئشگی وتجربه لذت ابتدایی،باید دوز مصرفی خود را افزایش دهند که این عامل باعث وابستگی عمیق تر به این مواد می شود.
این کارشناس ترک اعتیاد عنوان کرد:در صورتی که فرد مصرف کننده نتواند میزان کافی مواد مصرفی خود را تامین کند یا به هر دلیلی به مغز برساند،با علائم خماری روبرو می شود که نشانه های این وضعیت مواردی همچون حرص و ولع مصرف،مشکلات و اختلالات در خواب،کاهش وزن،عصبانیت،پرخاشگری،بی قراری و…را در بر می گیرد.
اعظمی در پایان در تشریح شیوه ترک این مواد خانمانسوز گفت:آنچه که در ترک و قطع مصرف این مواد حائز اهمیت است،پیگیری اقدامات روان درمانی برای کنترل احساسات و تمایلات فرد برای مصرف است.
وی در خاتمه یادآور شد:با توجه به تاثیرگذاری مستقیم این ماده در فرآیند کارکرد مغز،باید اقدامات روحی و روانی لازم در مقطع ترک و دوران پایداری ترک و پس از مصرف مدنظر قرار گیرد در غیر اینصورت احتمال بروز لغزش دوباره برای گرایش به مصرف مجدد این مواد بسیار بالا است.
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين