امروز : پنج شنبه, ۸ خرداد , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۰/۱۳ - ۱۱:۳۳ ذخیره فایل ارسال به دوستان

منشأ مشکلات اقتصادی کشور ناآگاهی به علم و فقه اقتصاد است/ برخورد جدی قوه قضاییه با رشوه بگیران

دادستان کل کشور گفت: منشأ مشکلات امروز اقتصاد، ناآگاهی به علم و فقه اقتصاد است.

به گزارش بابل نوین، به  نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان؛ حجت الاسلام و المسلمین محمد جواد منتظری دادستان کل کشور در نشستی که امروز (دوشنبه) در اتاق بازرگانی برگزار شد، اظهار داشت: در حدیثی معتبر از امام صادق (ع) نقل شده است که بقای جامعه  مسلمانان و بقای اسلام مرهون دو چیز است که این موارد با مسائل اقتصادی ارتباط دارد، یکی از این عوامل این است که اموال و اقتصاد در دست کسانی قرار گیرد که در راه حق و صحیح استفاده شود و از علل نابودی اسلام قرار گرفتن اقتصاد به دست کسانی باشد که علم نداشته باشند.

وی افزود: ما در معارف دینی مطالب زیادی داریم و دستمان باز است و با افتخار می توانیم در تمام دنیا دانش اقتصادی خود را و آن چه که می تواند مبنای بقای اقتصادی باشد، ارائه دهیم.
دادستان کل کشور گفت: متأسفانه برخی بازاریان کشور از این مسایل دینی دور شده اند و باید این مسئله را آسیب شناسی کنیم.
حجت الاسلام و المسلمین منتظری تصریح کرد: آسیب شناسی در هر بخشی یک رکن اساسی است تا همه کارها درست پیش رود و بر این اساس ما در بخش اقتصادی آسیب و اشکال بسیار داریم.
وی افزود: در مسایل اقتصادی یکی از وظایف اتاق های بازرگانی آسیب شناسی مسائل است که متأسفانه ما این کار را نمی کنیم.
دادستان کل کشور گفت: مسئله آشنایی به علم اقتصاد تنها این نیست که انسان فکر کند که چه کار کند تا سود بیشتری داشته باشد، اما بخشی از  علم اقتصاد مربوط به شناسایی آسیب ها و میکروب‌هایی  است که اقتصاد را با مشکل مواجه کرده و بخشی از این مشکلات به قوه قضاییه مرتبط است که باید شما از ما مطالبه داشته باشید.
حجت الاسلام و المسلمین منتظری تصریح کرد: امام علی (ع) زمانی که به بازار می آمدند، می‌فرمودند بازاریان قبل از این که وارد تجارت شوید، علم تجارت را بیاموزید، بسیاری از اشکالاتی که در بازار وجود دارد، منشأ آن‌ها ناآگاهی به علم و فقه اقتصاد  است.
وی افزود: دستور می دهم که در دادستانی کل کمیته تشکیل شود که این کمیته موظف است با اتاق بازرگانی همکاری کند و چون در دادستانی تشکیل می شود با سایر استانها همکاری داشته باشند.
دادستان کل کشور گفت: قاضی باید استقلال داشته باشد اما باید از دیگران مشورت بگیرد، این کمیته می تواند به قضات مشورت دهد.
حجت الاسلام و المسلمین منتظری تصریح کرد: ما مسئله مبارزه با فساد را زیاد می شنویم، اما فساد در کشور آن چنان زیاد نیست، اما همان مقدار هم زهر مهلک است و ضرر دارد، اگر در بخش اداری فساد می بینیم ناشی از عملکرد خود ما است.
وی افزود: بخش خصوصی هم در مشکلات و فساد در بخش اقتصاد کشور نقش دارد.
دادستان کل کشور بیان داشت: شما هر کجا فساد دیدید، به قوه قضاییه اطلاع دهید تا رسیدگی شود، ما هم در قوه قضاییه به اجرای اقتصاد مقاومتی کمک می کنیم که تنها را برون رفت از مشکلات است.
حجت الاسلام و المسلمین منتظری گفت: اقتصاد در جامعه نقش بقا دارد، یعنی اگر یک کشور اقتصاد سالم، پویا و مبتنی بر دانش اقتصادی داشته باشد، این کشور حیاتی تضمین شده دارد، اما اگرمسائل اقتصادی در دست کسانی باشد که به علم اقتصاد ناآشنا هستند و روش صحیح استفاده از منابع را ندانند، جامعه رو به نابودی می رود.
وی افزود: مسایل اقتصادی از مهم ترین مسایل کشور است و همکاری همه دستگاه ها را می‌طلبد تا مسایل و مشکلات اقتصادی مردم و دولت حل شود.
دادستان کل کشور گفت: برخی از این مشکلات به قوه قضاییه باز می گردد، من سخنان عزیزان را در این جمع شنیدم، برخی از این صحبت‌ها قابل قبول است و به حوزه کاری من مربوط می شود، در این بخش وعده دادم که تلاش کنیم تا مشکلات برطرف شود و مشکلات در بخش‌های دیگر مربوط به سایر قسمت ها می شود.
حجت الاسلام و المسلمین منتظری گفت: به عنوان مسئول نظارت بر حقوق عامه، معاونت اقتصادی خود را مکلف می کنیم این موضوع را دنبال کند، تا آن جایی که توان داریم، تلاش می کنیم در عرصه ای که نیازمند همکاری همه قوا است، به خصوص بخش دولتی و خصوصی کارها دنبال شود.
وی در پاسخ به این سوال که هم اکنون مهم‌ترین پرونده اقتصادی در دست بررسی چیست؟ گفت: قطعا پرونده های بسیاری وجود دارد و اهمیت آن به میزان مبالغی که مورد اختلاس یا سوء استقاده قرار گرفته، باز می گردد.
دادستان کل کشور گفت: ما پرونده های اقتصادی داریم که بیشتر این پرونده ها مربوط به سوء استفاده برخی جریان‌ها مثل پدیده شاندیز یا موسسه ثامن الحجج می‌شود که افراد بسیاری را گرفتار کرده اما متأسفانه قوه قضاییه برای رسیدگی و مقابله با این موضوعات امکانات کافی را در اختیار ندارد، ما متناسب با نیاز امکانات نداریم و امیدواریم در برنامه ششم بخشی از این مشکلات را برطرف کنیم و پاسخگوی مردم باشیم.
حجت الاسلام و المسلمین منتظری در پاسخ به سوالی در مورد این که آیا رشوه وجود دارد، گفت: قطعا رشوه هست و کسی نمی‌تواند منکر آن شود، اما باید در بخش های دولتی و به ویژه خصوصی این آسیب به حداقل رسد، همه جا رشوه وجود دارد اما با درصد بالا یا پایین، هرجا که رشوه وجود داشته باشد، قوه قضاییه با آن برخورد می کند.
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين