امروز : سه شنبه, ۱۳ خرداد , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۰/۱۳ - ۱۱:۳۹ ذخیره فایل ارسال به دوستان

ساختار «سینما دو» تغییر می‌کند / برنامه سینمایی باید راه‌گشا باشد نه مشکل‌گشا

به گزارش بابل نوین، از زمانی که خبر ساخت برنامه‌ای سینمایی در شبکه دو سیما مطرح شد، انتظارها برای ساخت این برنامه دو چندان شد؛ حضور محمدرضا جعفری جلوه در مقام مدیر شبکه دو سیما که پیشتر سابقه‌ی حضور در معاونت سینمایی را داشت همراه با قرار گرفتن مقابل برنامه‌ای چون «هفت» که با واکنش‌های بسیاری بین سینماگران مواجه است، سبب شد که «سینما دو» از همان بدو پخش با حساسیت‌های بسیاری مواجه باشد.

عباس یداللهی‌، تهیه‌کننده «سینما دو» از دشواری‌های ساخت یک برنامه‌ی سینما محور و حساسیت‌هایی که پیش رو دارد سخن گفت و در عین حال درباره‌ی علت تغییر در ساختار و محتوای برنامه که به تازگی پخش خود را آغاز کرده است، توضیح داد: به دنبال پیشرفت در برنامه هستیم. در این راستا بازخوردها را می‌بینیم و با توجه به آن تصمیم گرفته‌ایم پس از پخش هشت قسمت از برنامه ساختار آن را هم از جهت فرم و هم از جهت محتوا تغییر دهیم. ما به دنبال ساختار جدید در برنامه هستیم.

او درباره‌ی ساخت برنامه‌ی سینمایی در شبکه دو و همچنین تاثیر حضور محمدرضا جعفری جلوه به عنوان مدیری که پیش از این سابقه‌ی حضور در معاونت سینمایی را داشته است در ساخت این برنامه، اظهار کرد: مسلما همه این عوامل کار ما را برای ساخت یک برنامه‌ی سینمایی سخت‌تر می‌کند؛ چرا که با توجه به اینکه آقای جعفری‌جلوه پیش از این سابقه حضور در معاونت سینمایی را داشته‌اند، انتظارها از این برنامه بالاتر می‌رود. آقای جعفری جلوه فردی تلویزیونی و سینمایی بوده‌اند و هشت سالی در معاونت سینمایی حضور داشته‌اند؛ بنابراین خروجی این برنامه باید مفیدتر از مابقی برنامه‌ها باشد.

این تهیه‌کننده با اشاره به اینکه حساسیت‌های زیادی برای ساخت چنین برنامه‌ای وجود داشته است؟ اظهار کرد: چنین برنامه‌هایی در شبکه‌های دیگر هم ساخته می‌شود؛ در این خصوص رهنمودهای زیادی به ما شد و مطرح شد اگر قرار است برنامه‌ای درباره سینما ساخته شود، باید راه‌گشا باشد نه مشکل‌گشا.

یداللهی در ادامه در پاسخ به این پرسش که برنامه «سینما دو» با وجود برنامه‌های سینمایی دیگر تا چه میزان راه دشواری برای دیده‌ شدن دارد؟ اظهار کرد: این برنامه حساسیت‌های زیادی داشت. با توجه به تعریف شبکه دو، نگاه این برنامه رویکردی سینمایی و در عین حال اجتماعی است. از یک سال ‌پیش که طرح این برنامه به شبکه ارائه شد، کار پیش‌تولید را شروع کردیم. در اتاق فکر این برنامه از حضور سینماگران، ژورنالیست‌ها و جامعه‌شناسان استفاده کردیم تا به این نتیجه برسیم که چه‌کار باید بکنیم تا برنامه‌ای متفاوت بسازیم و این بود که نگاه جامعه‌شناسانه به فیلم‌های اجتماعی داشتیم.

تهیه‌کننده برنامه «سینما دو» در بخش دیگری از این گفت‌وگو در پاسخ به این که آیا «هفت» را رقیب «سینما دو» می‌داند؟ اظهار کرد: برنامه «سینما دو» نه رقیب هفت و نه رقیب برنامه‌های دیگر است؛ چرا که هر شبکه‌ای تعریف و موضوعیت خود را دارد. این برنامه نیز بر اساس تعریف شبکه دو سیما راه‌اندازی شده است. «سینما دو» رویکردی اجتماعی دارد. نه نقد فیلم دارد، نه به دکور و نه به بازیگر می‌پردازد. رویکرد برنامه «سینما دو» موفقیت یا عدم موفقیت و همچنین دغدغه ذهنی سینماگر است.

این تهیه‌کننده در همین زمینه یادآور شد: به عنوان تهیه‌کننده رسمی سازمان صداوسیما، با اصول و قواعد سازمان آشنا هستیم. خط قرمزها را می‌دانیم، ایده‌های نو داریم و بهترین‌های سینما را جمع کردیم تا یک برنامه نو بسازیم.

یداللهی به اشاره به اینکه برنامه‌ی «سینما دو» برنامه شخص‌محور نیست، اظهار کرد: این برنامه دارای یک اتاق فکر است و اعضای آن هم از اساتید سینما هستند؛ از طرفی آقای جعفری جلوه نظارت کامل بر این برنامه دارند و حرف اول و آخر را می‌زنند. پس از تولید، این برنامه ابتدا مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و بعد دستور پخش صادر می‌شود. به هر حال از رهنمودهای ایشان در برنامه استفاده می‌شود.

این تهیه‌کننده در پایان با تاکید بر این که سینما دو قصد تخریب کسی را ندارد، به این نکته اشاره کرد که عوامل این برنامه به دنبال نقد سازنده در حوزه سینمای اجتماعی هستند و قصد حاشیه‌سازی و جنجال ندارند.

او تاکید کرد: قصد تخریب هیچ سینماگری را نداریم.

«سینما دو» پنجشنبه‌ها بعد از خبر ۲۲:۳۰ از شبکه دو سیما پخش می‌شود.

در این برنامه جواد طوسی به عنوان منتقد و کارشناس، محمد خزاعی مجری – کارشناس برنامه، کارگردانان، بازیگران و هنرمندانی از اصناف مختلف سینمایی در کنار علاقمندان و دانشجویان سینما و تئاتر کشور حضور دارند.

«سینما دو» هر هفته میزبان یک کارگردان سینمای ایران، یک کارگردان جوان به همراه یک کارشناس و صاحب نظر غالبا جامعه‌شناس است که پیرامون یکی از آثار اجتماعی کارگردان مدعو بحث و تبادل نظر می‌کنند.

گزارش‌های موضوعی و مردمی، (قاب ملاقات)؛ گفت و گو با بازیگران، گفت و گو با یکی ازاعضای اصناف سینمای ایران، گزارش فیلم وسوال نظرسنجی از جمله بخش های در نظر گرفته شده برای این برنامه است.

 

منبع:ایسنا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين