امروز : چهارشنبه, ۷ خرداد , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۰/۱۵ - ۱۱:۵۴ ذخیره فایل ارسال به دوستان

استند‌آپ کمدی چالش اندیشیدن برای مخاطب است

امیر كربلایی‌زاده در آستانه نهمین جشنواره طنز سوره گفت: با استند‌آپ كمدی سعی می‌كنیم موضوعات مختلف را به چالش بكشیم و تماشاگر را با خندیدن دچار اندیشه كنیم.

به گزارش بابل نوین، به نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان؛  امیر کربلایی‌زاده، بازیگر و کارگردان تئاتر و تلویزیون، در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری، در رابطه با طنز و ویژگی‌‌های آن گفت: طنز باعث می شود موادی از سلول‌های مغز آزاد شوند که شما بهتر در تصمیم گیری‌هایتان و کارهایتان تمرکز داشته باشید. حتی از نظر علمی ثابت شده است که خنده و لبخند برای انسان‌های موفق در زندگی بسیار مهم است.

وی تصریح کرد: تماشاگر و اثر باید با یکدیگر همذات پنداری کنند و مخاطب باید حضور خود را در اثر ببیند. کمدین باید خیلی دقیق و با جزئیات کار خود را انجام دهد.
وی در رابطه با ویژگی‌های یک کمدین گفت: کمدین باید صداقت داشته باشد. بدون اینکه موضع گیری کند، مشکلاتی که وجود دارد را ارزیابی کند و آن را به یک شکل فرحناک تغییر دهد و به مخاطب عرضه کند.
کربلایی زاده بیان کرد: استند‌آپ کمدی نقد چالش‌های سیاسی اجتماعی و بررسی رفتارهای سیاسی اجتماعی است. ما در حقیقت با استند‌آپ کمدی سعی می‌کنیم که آن موضوع را به چالش بکشیم و تماشاگر را با خندیدن دچار اندیشه بکنیم تا به آن موضوعات فکر کند.
وی در رابطه با تأثیرگذاری فضای مجازی بر طنز گفت: عصر، عصر تکنولوژی است و خواسته و ناخواسته در صفحات مجازی کلیپ ها و فیلم ها در کمترین زمان به دست مخاطب می رسد. این موضوع کار را برای یک کمدین سخت می‌کند. شاید مواردی را که کمدین می خواهد اجرا کند کلیشه‌ای شده باشد و در بسیاری از سایت‌ها و صفحات مجازی به آن پرداخته شده باشد؛ اما با این‌حال به نظر من به حدی چالش‌های رفتاری وجود دارد که می‌تواند مواد اولیه‌ای برای موضوع کمدین باشد.
کربلایی‌زاده با اشاره به خاطره‌ای از دوران نوجوانی و جوانی خود تصریح کرد: در دوره‌ نوجوانی فقط به این فکر بودم که چطور می توانم تئاتر کار کنم، چون به خواسته مرحوم پدرم در هنرستان رشته صنعتی خواندم، رشته ای غیر از تئاتر، من در زمانی متولد شدم که در آستانه شروع جنگ و تغییر و تحول سیاسی اقتصادی بود و والدین دغدغه موقعیت کار فرزندان خود را داشتند. بنابراین فضای هنری اولویت خانواده ها نبود، به خاطر همین من به طور مخفیانه وارد کانون شهید مطهری شدم و تحت آموزش قرار گرفتم.
وی در رابطه با شروع کار خود در عرصه نمایش گفت: اول به صورت غیر رسمی از سال ۶۸ وارد کانون شهید مطهری شدم و آنجا تئاتر را یاد گرفتم و سال ۶۹ بهترین بازیگر مسابقات جشنواره تئاتر دانش‌آموزی کل کشور شدم. سال ۷۶ به صورت رسمی آموزش تئاتر  دیدم و وارد گروه خانم شهره لرستانی شدم و اجرایی در سالن اصلی تئاتر شهر داشتیم و بعد از آن به صورت حرفه ای در تئاتر بودم.
کربلایی‌زاده با اشاره به حضورش در نمایش‌های دینی و مذهبی اظهار داشت: نمایش‌های دینی نمایشی‌هایی است که در همه جا وجود دارد و بحث‌های دینی و مذهبی را نشان می دهد.  من در نمایش‌هایی که حضور داشتم شکر خدا نمایش‌هایی بودند که اسلوب و معادله نمایش را داشت. آن نمایش‌ها صرفا برای تهیج مخاطب نبود و فقط دنبال اندیشه سازی بود و مردم با فرهنگ ائمه بیشتر آشنا می‌شدند.
وی در پایان گفت: من اساسا خود را بازیگر می دانم نه یک کمدین. مهم ترین چیز برای یک هنرمند این است که تماشاگر او را باور کند و در طنز هم باید این‌چنین باشد.
گفتنی‌ است نهمین جشنواره طنز سوره با هدف کشف، جذب و پرورش استعدادهای جوان و ترویج و معرفی طنز فاخر در بخش‌های نثر، نظم، داستان کوتاه، مقالات پژوهشی، عکس، کاریکاتور و استندآپ کمدی (مکتوب یا تصویری) و با موضوع آزاد، ۲۵ و ۲۶ دی‌ماه ۹۵ برگزار می‌شود.
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين