امروز : سه شنبه, ۲۵ خرداد , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/01/06 - 12:28 ذخیره فایل ارسال به دوستان
هفته گذشته به ثبت رسید

حجم معاملات اوراق گواهی تسهیلات مسکن اعلام شد

۳ هزار ورقه اوراق گواهی تسهیلات مسکن به ارزش ۲۱۸ میلیارد ریال در هفته گذشته دست به دست شد.

به گزارش بابل نوین،بازار ابزارهای نوین مالی در هفته منتهی به هفدهم دی‌ماه با رشد ۱۲ درصدی حجم و افزایش ۳۷ درصدی ارزش معاملاتی نسبت به هفته پیش مواجه شد و اوراق بدهی با نقل ‌و انتقال ۶ میلیون ورقه به ارزش ۵ هزار و ۴۸۲ میلیارد ریال در صدر این بازار ایستاد.

در این بازار به تفکیک ابزارهای مالی مورد معامله، در اوراق بدهی بهترین عملکرد را در روند معاملات شاهد بودیم به‌طوری که حجم معاملات این اوراق در مقایسه با هفته گذشته ۳۷ درصد و ارزش آن‌‌ها با ۴۱ درصد افزایش همراه شد. در ادامه در صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله نیز ۲۸ میلیون ورقه به ارزش ۳۶۱ میلیارد ریال معامله انجام شد.

معاملات فرابورس ایران در دومین هفته دی‌ماه در حالی پایان یافت که ارزش معاملات این هفته ۸ هزار و ۵۵۴ میلیارد ریال بود و در مقایسه با هفته گذشته (رقم ۷ هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال) با ۸ درصد افزایش همراه شد. اما حجم معاملات هفتگی معادل یک‌هزار و ۱۰ میلیون ورقه بود و نسبت به هفته پیش افت ۴۸ درصدی را تجربه کرد؛ با این حال نسبت به زمان مشابه سال گذشته با ۱۸ درصد افزایش روبه‌رو شد. تعداد معاملات هفتگی در مجموع بازارهای فرابورس نیز با ۷۰ هزار دفعه، رشد ۴۲ درصدی را نسبت به زمان مشابه سال گذشته تجربه کرد.

افزایش سه برابری حجم و ارزش معاملاتی بازار اول

نگاهی به بازارهای اول و دوم فرابورس نشان می‌دهد که در بازار اول ۳۴۴ میلیون ورقه به ارزش ۶۴۰ میلیارد ریال دست به دست شده است که ارزش این معاملات در مقایسه با هفته پیش با ۲۴۳ درصد و حجم آن‌ها با ۲۹۱ درصد افزایش در قیاس با هفته گذشته مواجه شده است. در بازار دوم نیز ۲۰۰ میلیون ورقه به ارزش یک‌هزار میلیارد ریال معامله شد که با افزایش ارزش و کاهش حجم معاملاتی همراه شده است.

همچنین نقل و انتقال ۹۵۸ میلیون ورقه به ارزش ۲ هزار و ۴۴۵ میلیارد ریال در ۴۸ هزار نوبت دادوستد در بازار سهام (مجموع بازارهای اول، دوم و پایه) صورت گرفت. بازار شرکت‌های کوچک و متوسط نیز در حالی دومین هفته معاملاتی خود را پشت سر گذاشت که ۲۰۰ هزار ورقه به ارزش ۷ میلیارد ریال نتیجه دادوستدهای صورت‌گرفته در آن بود.

فلزات اساسی دارنده بیشترین سهم از ارزش معاملات صنایع فرابورسی

در معاملات خرد بازار سهام به تفکیک گروه‌های صنعت، فلزات اساسی، محصولات شیمیایی، اطلاعات و ارتباطات، انبوه‌سازی،املاک و مستغلات، فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای به ترتیب با ارزش‌های معاملاتی ۲۷۵، ۱۵۵، ۱۴۰، ۱۱۰ و ۷۹ میلیارد ریال در رتبه‌های اول تا پنجم برترین‌های گروه صنعت قرار گرفتند.

دو گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری و عرضه برق، گاز، بخار و آب گرم نیز به ترتیب با ۳۵ و ۳۰ میلیارد ریال ارزش معاملاتی، رتبه‌های نهم و دهم را در این میان کسب کردند و ۳و ۲ درصد از سهم کل را به خود اختصاص دادند. همچنین مجموع معاملات ۱۱ گروه برتر صنایع فرابورسی در هفته ای که پشت سر گذاشتیم یک هزار و ۱۹۷ میلیارد ریال بود.

با پایان یافتن معاملات این هفته، ارزش کل مجموع بازارهای فرابورس تا کنون به ۹۸۶ هزار و ۶۵ میلیارد ریال رسیده‌ که در این میان بازار دوم با ۴۱۹ هزار و ۶۳۰ میلیارد ریال بیشترین ارزش بازار را با سهم ۴۳ درصدی از ارزش کل داراست.

از رویدادهای مهم این هفته نیز می‌توان به قطعیت معامله عرضه یکجای ۸۶,۷ درصد از سهام کنترلی شرکت سرمایه‌گذاری لقمان با نماد «سرمایه لقمان۴» اشاره کرد. از سوی دیگر شرکت کشت و صنعت شهداب ناب خراسان در نماد «غشداب۱» از بازار پایه توافقی انتقال یافت و این هفته نماد آن در بازار دوم گشایش شد./ز

ایبنا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين