امروز : جمعه, ۱۶ خرداد , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۰/۲۱ - ۱۴:۴۵ ذخیره فایل ارسال به دوستان
حجت الاسلام والمسلمین احدی:

دوری از گناه سبب دوستی با خداوند می شود

استاد حوزه علمیه با اشاره به نتایج ترک گناه در انسان، گفت: خداوند به شخصی که از لغزش دوری کند می گوید رفیق من خواهی شد.

به گزارش بابل نوین،

حجت الاسلام ولمسلمین مهدی احدی در مراسم بزرگداشت شهدای مدافع حرم که شامگاه دوشنبه در مسجد محسنی(تهرانسر) برگزار شد با بیان اینکه پایه و اساس حرکت معرفتی انسان موضوع شناخت است، گفت: آن جایی که حرکت متعالی صورت می گیرد به این دلیل است که معرفت وجود دارد.

وی افزود: امیرمؤمنان(ع) به کمیل فرمود «هیچ حرکتی نمی توانی انجام دهی مگر اینکه به شناخت نیاز داشته باشی»، اگر کمیل بخواهد عارف شود باید حرکت خود را از مبدا شناخت آغاز کند، پس هیچ حرکتی نیست جز آنکه مبدا معرفت باشد.

حجت الاسلام والمسلمین احدی در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار داشت: معرفت دو قسم است، مرحله اول عصمت از خطا بوده و فراموشی را از بین می برد، یعنی چیزی به نام فراموشی به میان نمی آید و امکان ندارد اشتباهی صورت گیرد، آن معرفتی که عصمت به وجود می آورد ویژه انبیا و ائمه است، پیامبر(ص) و امام(ع) هیچ آیه ای از قرآن را فراموش نمی کنند زیرا امام(ع) سهو، نسیان و خطا ندارد و البته این معرفت از انسان معمولی خواسته نشده اما عصمتی که از خطا و اشتباه دور باشیم از ما خواسته شده است.

وی ادامه داد: به طور مثال باید طوری رفتار کرد که استاد عرفان بگوید فلانی بلد نیست گناه کند، امروز که یادواره شهدا است باید توجه شود شهدا انسان هایی هستند که در مسجد بزرگ شده و به دنبال رسیدن به این جایگاه بودند، خداوند در قرآن می فرماید؛ هر فردی بخواهد خدا و رسولش را اطاعت کند جزو چهار دسته انبیا، صدیقین، شهدا یا از صالحین خواهد بود.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه با بیان اینکه آنچه سبب می شود این معرفت به دست آید در مبادی حرکت نیار به راهنما دارد، گفت: انسان به استادی که دروغگو نباشد نیاز دارد، استاد باید بتواند نور را بِدمد، آیت الله طباطبائی گفتند؛ آیت الله قاضی به من اشاره کردند که آقای بهجت توانایی گناه کردن ندارد.

وی ادامه داد: فردی که در بازار کار می کند و رشوه می گیرد اقتصاد را نابود می کند، گرفتاری مردم به دلیل سستی در ابتدای حرکت است، اگر این جلسه ما را به شهید نزدیک نکند ممکن است فضائل اخلاقی شهید با پرده ای که در وجود شما وجود دارد به درون انسان نفوذ نکند.

استاد حوزه علمیه در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار داشت: هنر در این است که انسان بگوید من در آشوب تهران انسان کامل شده ام، خداوند می فرماید «اگر تو عصمت از لغزش پیدا کنید رفیق من خواهی‌شد»، همه تصور می کنند رهبری موفقیتی که دارد و سخنان ملکوتی می زند از خودش است ولی اینچنین نیست، این کار به دلیل اقداماتی است که در جوانی انجام داده اند، آیت الله الطافی در دیدار رهبری در زمان ریاست جمهوری ایشان گفت؛ شما بوی ولایت می دهید و رهبر خواهید شد.

وی افزود: مبدأحرکت آنقدر مهم است تا جایی که انسان را آسوده خاطر می کند و خداوند می فرماید «تمام حکمت را در تو می گذارم»، یعنی می توانی سرنوشت خود و دیگران را درک کنی، مقام دیگر این است که زمین گوشت رفیق خداوند را نمی خورد؛ نتیجه دیگر گناه نکردن این است که انسان حجت و امین خداوند در زمین می شود و خزائن الهی مستقیما به انسان عرضه می شود، اگر انسان در جوانی آلوده شود نمی تواند در آینده خود مقاوم باشد. جوانان خود را برای انجام اعمال مستحب آماده کنند، نوافل و ادعیه بخوانند

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين