امروز : چهارشنبه, ۲ تیر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/01/11 - 23:00 ذخیره فایل ارسال به دوستان
سازمان تامین اجتماعی گزارش کرد؛

وظایف تامین اجتماعی در حوادث ناشی از کار

سازمان تامین اجتماعی در گزارشی به تشریح تعهدات خود در قبال بیمه شدگان در حوادث ناشی از کار پرداخت.

به گزارش بابل نوین، به نقل از خبرگزاری برنا،  در گزارشی از سازمان تامین اجتماعی آمده است، در حوادث ناشی از کار، تعهدات سازمان تامین ‌اجتماعی شامل درمان، غرامت دستمزد و برقراری مستمری‌های بازماندگان، ازکارافتادگی کلی و جزئی و غرامت مقطوع نقص عضو مشروط به داشتن سابقه پرداخت حق‌ بیمه نیست.

 به استناد ماده ۶٠ قانون تامین ‌اجتماعی، حوادث ناشی از کار، حوادثی است که در حین انجام وظیفه و به سبب آن برای بیمه‌شده اتفاق می‌افتد.

طبق این گزارش، منظور از حین انجام‌ وظیفه تمام زمان هایی است که بیمه‌شده در کارگاه یا مؤسسات وابسته یا ساختمان‌ها و محوطه آن مشغول کار باشد یا به دستور کارفرما در خارج از محوطه کارگاه عهده‌دار انجام مأموریتی باشد.

همچنین زمان مراجعه به درمانگاه یا بیمارستان یا برای معالجات درمانی و توان‌بخشی و اوقات رفت‌وبرگشت بیمه‌شده از منزل به کارگاه، جزو اوقات انجام‌وظیفه محسوب می‌شود، مشروط بر اینکه حادثه در زمان عادی رفت‌وبرگشت به کارگاه اتفاق افتاده باشد.

سازمان تامین اجتماعی در ادامه اعلام کرد: حادثه‌ای که برای بیمه‌شده حین اقدام برای نجات سایر بیمه‌شدگان و مساعدت به آنان اتفاق می‌افتد، حادثه ناشی از کار به شمار می‌آید.

بر اساس این گزارش، در صورت وقوع حادثه ناشی از کار، کارفرما موظف است ضمن اقدام برای جلوگیری از تشدید وضع حادثه‌دیده، گزارش حادثه را نیز حداکثر ظرف سه روز اداری به اطلاع شعبه تامین ‌اجتماعی محل برساند.

 سازمان پزشکی قانونی پیش‌تر از مرگ ۸۵۳ تن براثر حوادث کار از ابتدای فروردین تا پایان شهریورماه امسال خبر داد و اعلام کرد: شمار کشته‌شده در اثر حوادث ناشی از کار در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۳۹۴، حدود ۲ دهم درصد بیشتر شده است که ۸۴۱ تن مرد و ۱۲ تن دیگر زن بودند.

همچنین این سازمان اعلام کرد: سقوط از بلندی در حوادث کار، بیشترین علت مرگ افراد را به خود اختصاص می‌دهد به شکلی  که در ۶ ماهه اول امسال ۴۱ درصد از کل تلفات حوادث کار به دلیل سقوط از بلندی گزارش شده است.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين