امروز : جمعه, ۲۸ خرداد , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/01/12 - 16:37 ذخیره فایل ارسال به دوستان
یک روزنامه آلمانی خبر داد

پهپادهای مین یابی که جان انسان‌ها را نجات می‌دهند/ پروژه‌ای مفید برای ایران

یک روزنامه آلمانی از پروژه مشترک محققان سوئیسی و آلمانی برای ساخت پهپادهای مین یاب خبر داد که در کشورهای دارای میدان‌های مین زیاد از جمله ایران می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

به گزارش بابل نوین،روزنامه آلمانی “ژنرال آنسایگر” در مطلبی نوشت: مدتها بعد از پایان برخی درگیری های مسلحانه همچنان هواپیماهای بدون سرنشین در سراسر دنیا جان انسان های بی گناهی را می گیرند. حالا چند تن از محققان سوئیسی و آلمانی تصمیم گرفته‌اند از این پرنده آهنی برای کشف میدان های مین و نجات جان انسان ها استفاده کنند.

مبارزه با مین ها کاری سخت و دشوار است. مین یاب ها برای خنثی کردن این تله های انفجاری جان خود را در معرض خطر قرار می دهند. سگ ها هم باید با صرف هزینه های زیاد برای گشتن به دنبال این میدان های خطرناک آموزش ببینند. این میدان های مین حتی وقتی با وسایل نقلیه مخصوص منفجر می شوند هم آسیب های زیادی به خاک و زمین اطراف وارد می کنند.

برای کاهش این مشکلات دانشمندان دانشگاه اولم آلمان  و دانشگاه علوم کاربردی شمال غربی سوئیس پروژه مین یاب را در دستور کار قرار دارند. این محقان می خواهند در این پروژه با هواپیماهای بدون سرنشین میدان های مین را شناسایی و شکار کنند.

این هواپیماهای بدون سرنشین باید بر فراز مناطق مین گذاری شده پرواز کرده و با سنسورهای رادار و به روشی مقرون به صرفه و امن به دنبال این تله های انفجاری بگردند.

به گفته رئیس انستیتو فناوری مایکروویوی دانشگاه اولم آلمان ما می توانیم با این هواپیماهای بدون سرنشین مناطق بسیار گسترده تری را در زمان کوتاهتری اسکن کنیم.

شمار انسان های مجروح و یا کشته شده در میدان های مین در سال گذشته شدیدا افزایش پیدا کرده است. بر اساس ارزیابی های یک سازمان بین المللی در مونیخ حداقل ۶۴۶۱ نفر سال گذشته قربانی میدان های مین و انفجار این مواد منفجره شده اند که تعداد آن ها ۷۵ درصد بیشتر از سال ۲۰۱۴ بوده است. بر اساس اطلاعات منتشر شده ۷۴ درصد قربانیان غیر نظامیان  و از بین آن ها ۳۸ درصد کودکان بوده اند.

این یک پروژه سه ساله مشترک بین سوئیس و آلمان است.

به گفته یکی از محققان این پروژه این پهپاد مین یاب بخصوص می تواند در کشورهای عراق، سوریه، ایران و یوگسلاوی سابق که میدان های مین زیادی دارند مورد استفاده قرار گیرد. تست های اولیه برای این پروژه تکمیل شده است و حالا باید هواپیماهای بدون سرنشین و فن آوری رادار با هم هماهنگ شوند.

محققان در اواخر این پروژه می خواهند آن را در مناطق با میدان مین در سارایوو و یا کامبوج مورد آزمایش قرار گیرد./ز

تسنیم

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين