امروز : جمعه, ۱۶ خرداد , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۰/۲۴ - ۱۷:۱۵ ذخیره فایل ارسال به دوستان
امام جمعه زرگرشهر:

رهبری در مورد اطاعت هاشمی رفسنجانی سکوت کرد/آقای رییس جمهور آیا امروز مردم به ۴۵ هزارتومان یارانه نیاز ندارند

امام جمعه زرگرشهر گفت: در بیان رهبری و بیانیه ای که برای مرحوم هاشمی ارسال کردند مشهود است که فرمودند ایشان به رهبری علاقه‌مند بود اما در فرهنگ امامیه داریم در کنار محبت باید اطاعت هم باشد، باید اطاعت و محبت با همدیگر باشد و رهبری در مورد ایشان فرمودند ایشان به ما محبت داشت اما در مورد اطاعتشان سکوت فرمودند.

به گزارش بابل نوین،حجت‌الاسلام محسن شیخی در خطبه‌های این هفته نمازجمعه زرگرشهر با اشاره به ارتحال رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار کرد: باید شخصیت آیت‌الله رفسنجانی آنگونه که بوده است تببین و بازگو شود.

وی افزود: شخصیتی که دارای اثرات فراوانی بوده و در سنگرها و مسایل مختلفی به نظام و انقلاب خدمت کردند در شورای انقلاب، وزارت کشور، مجلس شورای اسلامی، فرماندهی جنگ، ریاست جمهوری و مجمع تشخیص مصلحت نظام در هر عرصه‌ای وارد شدند قبل و بعد از نقلاب اثر خوبی بر جای گذاشتند .

امام‌جمعه زرگرشهر ادامه داد: یکی از گرفتاری‌هایی که جامعه انسانی خاصه جامعه ما بدان گرفتار است مسئله افراط و تفریط است که جامعه امروز ما هم هنوز یاد نگرفته در مسیر اعتدال حرکت کند.

این مقام مسئول تصریح کرد: حتی در صدر اسلام هم موارد مشابه‌ای داشتیم نگاه کنید عده‌ای امیرالمومنین را با آن عظمتش کنار می ‌گذارند و عده‌ای در مقابل دچار افراط و مرتکب غلو در ساحت مقدس ایشان می‌شوند و تا خدا بودن ایشان را بالا بردند که ایشان از هردوی این‌ها ناله و فریاد می‌زنند و در بیانی می‌فرمایند” دو گروه کمر من را شکستند عده ای که افراط می‌کردند و عده ای که دچار تفریط هستند”.

حجت‌‌الاسلام شیخی گفت: افراط و تفریط جامعه را متلاشی می‌کند، در مورد شخصیت‌ها و افراد در جامعه باید حد اعتدال را داشته باشیم و برخی از جوانان سوال برایشان است که آقای هاشمی یک امام معصوم بوده ؟ آیا این‌قدر قدیس بوده؟ آیا می‌شود ایشان را به عنوان مجسمه تمام فضایل فرض کرد یا نه؟ که جواب کلی این است که این هم از مسائل افراط و تفریط در جامعه است .

وی با اشاره به پیام تسلیت رهبری در مورد ایشان اظهار کرد: آن مرحوم در عرصه‌های مختلف دارای اثراتی بودند حتی در عرصه علمی کتاب تفسیر قرآن را دارند و در دوران زندان و بعد از آن ادامه دادند و کتابی پیرامون شخصیت امیر کبیر نوشتند که مرجع علمی به حساب می‌آید برای اهل تحقیق ام ا توجه کنید رهبری گفتند” آقای هاشمی با ما تفاوت‌هایی در دیدگاه داشتند”.

امام جمعه زرگر شهر ادامه داد: من قبل از ارتحال امام را کاری ندارم  ولی بعد از رحلت ایشان سه مسله در مورد نوع دیدگاه آقای هاشمی وجود دارد اول در سیاست خارجی که اعتقاد به تنش‌زدایی به معنای غربی و لیبرال کلمه و گاها کوتاه آمدن در مقابل دشمن و اهل تحقیق می‌توانند با جستجو در افکار و ایده‌های آن مرحوم نظرات ایشان را پیدا کنند در حالی که رهبری انقلاب معتقد به پیگیری سیاست خارجی پویا معتقد بر اصول اساسی انقلاب و امام یعنی سه اصل عزت، حکمت و مصلحت بودند و ایستادگی در مقابل دشمن که در سال‌های اخیر کرارا ایستادگی در مقابل دشمن را تاکید می‌کنند و حتی در دیدار ۱۹ دی با مردم نگاه کنید در این دیدار از دشمنی آمریکا به عنوان دشمن اکبر یاد کردند و نقشه‌های انگلیس را به عنوان یک دشمن تببین کردند که این تفاوت اول در دیدگاه بود.

وی افزود: مرحوم آیت‌الله هاشمی در مسئله اقتصادی معتقد به توسعه غربی با آن جمله معروف که فرمود “برخی باید زیر چرخ توسعه له شوند” بود اما دیدگاه رهبری بر این بوده است که باید در توسعه پیشرفت همراه با عدالت و اقتصاد مقاومتی باشد و در سال‌های اخیر از آن به جهاد اقتصادی نام بردند که این تفاوت دوم بود.

شیخی مساله سوم را نوع نگاه به مسله فرهنگی دانست و گفت: در مسئله فرهنگی مرحوم آیت‌الله هاشمی معتقد به تسامح و تساهل بودند که در مسایل فرهنگی نباید خیلی صفت و سخت برخورد کردند ولی رهبری معتقد به این مسئله نیستند و پایبندی به اصول به ارزش‌های دینی انقلابی و اسلامی را مطرح کردند و در یک سال گذشته شعار جهاد فرهنگی یا جهاد کبیر را از مقام معظم رهبری بسیار شندیده‌اید که این خود نشان از تفاوت در اندیشه بود.

وی تصریح کرد: البته تفاوت دیدگاه برای رشد و بالندگی جامعه مطلوب است اما تا جایی که در مقابل دیدگاه و نظرات رهبری قرار نگیرد، نباید این دیدگاه جناحی شود در مقابل رهبری خطرناک است.

امام جمعه بخش لاله آباد شهرستان بابل تاکید کرد: باید توجه کرد که چه شده رهبری در این چند سال علی‌الخصوص در سال‌های اخیر در دیدار مختلف مثل جلسه خبرگان رهبری می‌فرمایند خبرگان انقلابی یا حوزه انقلابی یا مجلس انقلابی که رهبر اینقدر بر دیدگاه انقلابی تاکید دارند .

وی ادامه داد: در بیان رهبری و بیانیه ای که برای مرحوم هاشمی ارسال کردند مشهود است که فرمودند ایشان به رهبری علاقه‌مند بود یکی از اختلافات ما با برادران اهل سنت این است که برادران اهل سنت نسبت به اهل بیت و ائمه اعتقاد به محبت دارند و بس و برخی قائل هستند اگر کسی اعتقاد نداشته باشند کافر است حتی برخی ازعلمای وهابیون هم این را اعلام می‌کنند اما در فرهنگ امامیه داریم در کنار محبت باید اطاعت هم باشد، باید اطاعت و محبت با همدیگر باشد و رهبری در مورد ایشان فرمودند ایشان به ما محبت داشت اما در مورد اطاعتشان سکوت فرمودند این هم نکته دیگر.

حجت‌‌الاسلام شیخی با اشاره به دو خصلت خوب مرحوم هاشمی رفسنجانی تصریح کرد: رهبری ایشان را اهل مجاهده و جهاد دانستند، کسی بودند که در راه جهد سستی نکردند، حدود چهار سال و چند ماه در زندان‌های رژیم ستم‌شاهی به سر بردند  و رهبری در نماز میت بیان کردند ایشان را با مجاهدین محشور کن و از دیگر امتیازاتی که رهبری برای ایشان نام بردند از مال خود در به ثمر نشستن انقلاب هزینه کردند و در نماز میت هم گفتند اورا با انفاق کنندگان محشور کن.

وی تاکید کرد: ما باید طوری  تاریخ را تبیین کنیم که افراد دچار گرفتاری و تشویش نشوند و به سوی مسیر کج سوق ندهیم،مردم باید حقایق و واقعیات را بدانند آن‌وقت به راحتی تشخیص می‌دهند و مسیر را انتخاب می‌کنند،انشاالله افرادی را که در جامعه داریم خیلی بعد از مرگ، آن‌ها را مجسمه نکنیم و در زمان حیات قدرشان را بدانیم.

امام جمعه زرگرشهر با انتقاد از وضعیت معیشت مردم خاطرنشان کرد: خیلی‌ها به دفتر ما با قبض‌های سنگین آب و برق مراجعه می کنند آقای رییس جمهور در وعده‌های انتخاباتی اظهار کرد طوری در اقتصاد رونق ایجاد می‌کنیم که مردم به ۴۵ هزار تومان میلی نشان ندهند آیا امروز اینطور است؟

وی خطاب به فرماندار بابل که درنمازجمعه امروز زرگرشهر حضور داشت اظهار کرد: آقای فرماندار بابل مردم در فشار هستند، بخش زیادی از جامعه مشکل دارند و بخش اعظم جامعه اقشار کم درآمد جامعه هستند، چطور گوشت کیلویی۴۰ یا ۴۵ هزار تومان را تهیه کنند؟

شیخی در پایان خطاب به دولتمردان گفت: انتظار این است تدبیری اندیشیده شود و فکری برای مردم علی‌الخصوص معیشت قشر ضعیف جامعه کرد.

 

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين