امروز : شنبه, ۲۹ خرداد , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/01/13 - 19:49 ذخیره فایل ارسال به دوستان

راه جلوگیری از بحران خانوادگی و اجتماعی گسترش سواد رسانه‌ای است

سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه این هفته غرب تهران در مصلای کن با حضور رئیس فرهنگ‌سرای معرفت به حوزه بصیرت و سواد رسانه‌ای اختصاص یافت.

به گزارش بابل نوین، محمد صادق دهنادی کارشناس حوزه رسانه ضمن تسلیت درگذشت یار دیرین امام و رهبری اظهار داشت: بدون توجه به استناد منبع و توجه به اغراض رسانه‌ها از تولید و انتشار اخبار ،دسترسی ما به رسانه ها باعث ایجاد آسیبهای سیاسی و اجتماعی خواهد شد.

وی با اشاره به تاکید قرآن و احادیث به  عناصر عصری در تربیت و فهم دین و بصیرت اجتماعی افزود: اسلام و تشیع با توجه به مقتصیات زمان به ما می‌گویند که آشنایی با مسائل زمانه ما را از لغزش به دور می‌کند. زمان شناسی و مکان شناسی یکی از مهمترین ابعاد دینداری است و این چیزی است که دین را به عنوان یک مولفه اجتماعی موثر و به دور از انزوا و انحراف حفظ خواهد کرد.

این مدرس دانشگاه با بیان این که مهمترین ویژگی روزگار ما ،ارتباطات رسانه ‌ای است خاطر نشان کرد: امروزه درک اسلام اجتماعی بدون مشخص کردن نسبت بین رسانه‌ها و وظایف دینی مقدور نیست. دلیل این مطلب هم ان است که حوزه ی بسیاری از مسائل اجتماعی و دینی وارد مقوله رسانه های گروهی و اجتماعی شده و حتی فهم جامعه از دین هم وابسته به رسانه هاست.

رئیس فرهنگسرای معرفت در این زمینه افزود: ارتباطات باعث فشردگی زمان و مکان شده است. عرصه اقتصاد ما هم اکنون اینجاست. عرصه ی امر به معروف و جهاد ما هم اینجاست. رویارویی ما در عرصه شخصیت و هویت ،همین جاست.

امروز کسی نمی تواند ادعا داشته باشد که برای جهاد آماده است اما نداند که مقتضای این جهاد تسلیح اندیشه و مهارت به سواد و تفکر رسانه‌ای است. نباید دیگر به این حوزه جهان مجازی گفت .زیرا زندگی واقعا که در این فضا و عرصه جاری است  و باید پیر   جوان بتوانند قوانین زیست  در ان بداند و رعایت کند.

این دانش آموخته مدیریت رسانه ادامه داد: در همین ایامی که جامعه با رویداد تاثر برانگیز رحلت یار و رفیق امام و رهبری روبرو بود ؛اگر کسی دیده بینا داشت می دید که خط خبری دشمن و دوستان نا اگاهی که نمی توانند مصلحت جامعه را درک کنند ،چگونه در صدد تفرقه اجتماعی بود.

چه کسی است که با خواندن پیام تاریخی رهبر معظم انقلاب درک نکند که چه اتفاقی افتاده و چرا باید عده ای نخواهند که بدانند مهمترین ارمان یاران واقعی انقلاب و کشور تحقق وحدت ملی و یکپارچگی اجتماع است؟

وی در ادامه با بیان برخی از فرازهای پیام رهبری در این زمینه افزود: جامعه می تواند ادب اختلاف نظر،روش تحلیل تفاوت اجتهادی با تفاوت بنیادی و تاثیر  محبت و عشق  در مدیریت را در این پیام و در مجموعه‌ای از تاریخ بیاموزد.این روزها باید خیلی بیشتر از قبل وقتی پیامی به ما می رسد؛به این فکر کنیم که نتیجه این پیام برای فرستنده چیست؟ والا دشمن خارجی و دوست نمایان نادان با تحریک احساسات ما با جامعه کاری می کنند که خدای نخواسته به سرنوشت تمدن های اسلامی فروپاشیده دچار شویم.

دهنادی در ادامه با بیان اینکه با توجه به شدت و کثرت حضور نسل نو در فضای رسانه‌ای توجه مدارس و مساجد و فرهنگسراها باید به فرهنگسازی در همین عرصه باشد اظهار داشت:همه دلسوزان اجتماع باید نسبت به خطر بزرگ شکاف اگاهی حساس باشند و اخلاق و سواد رسانه ای را به عنوان یک عرصه مهم دین و زندگی جدی بگیرند.

در پایان این سخنرانی این ندیر فرهنگی با ارائه گزترشی از فعالیت فرهنگ سرای معرفت در حوزه توسعه فعالیت های قرآنی و کنترل اسیب های اجتماعی در طرح جهاد مهربانی از احاد مردم برای مشارکت در نهضت فرهنگی قران و رسیدگی به اسیب دیدگان فرهنگی جامعخ دعوت به عمل اورد.

برنا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين