امروز : سه شنبه, ۲۵ خرداد , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/01/15 - 13:48 ذخیره فایل ارسال به دوستان

انواع وام و تسهیلات به دانشجویان و کارکنان دانشگاه آزاد+ جزئیات

با افزایش هزینه های تحصیل دانشجویان در دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی، مسئولان برای ارائه تسهیلات و وام‌های مختلف به تکاپو افتاده اند.

به گزارش بابل نوین، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ با افزایش تقاضا برای تحصیل و دانشجو شدن قشر جوان، این روزها دانشگاههای خصوصی و غیردولتی در کنار دانشگاههای سراسری رشد کردند؛ تاجایی که در دورترین نقاط کشور هم دیگر مراکز آموزشی و دانشگاه به چشم می خورد.

یکی از قوی ترین دانشگاههای غیردولتی به اسم دانشگاه آزاد که از بعد انقلاب اسلامی با پیشنهاد آیت الله هاشمی رفسنجانی تاسیس شد، از ابتدای امر با اتکا بر شهریه دانشجویان خود تمامی امکانات تحصیل را برای آنها فراهم و در سالهای متوالی رشد کرد و امروزه شاهد شعبات و دانشکده های مختلف این دانشگاه در سراسر کشور هستیم.
اما از آنجا که دانشجویان برای پرداخت شهریه دانشگاه خود گاه با هزینه های زیاد مواجه می شدند، در سالهای گذشته وزارت علوم تسهیلاتی مثل وام شهریه را برای دانشجویان تدارک دید تا بتواند قدری بار مالی را از دوش دانشجویان و خانواده هایشان بردارد و آنها را به تحصیل مشتاق تر کند.
کم نیستند دانشجویانی که به دلایل شرایط مالی سخت قید ورود به دانشگاه را می زنند یا حتی درس را نیمه‌کاره رها می کنند. در چنین شرایطی در نظر گرفتن شرایط و تسهیلاتی از سوی دانشگاه، کمی خیال دانشجویان را راحت می کند.
البته این تسهیلات فقط به وام شهریه ختم نشده و به دلیل محدودیت های خوابگاهی در دانشگاههای دولتی حتی وام تامین مسکن نیز فراهم شده است.
وام‌های متنوع دانشگاه آزاد در خدمت دانشجویان
امروزه دانشگاههای مختلف دولتی و غیردولتی، انواع متنوعی از وام‌ها را در اختیار دانشجویان قرار می دهند؛ به عنوان مثال حمید میرزاده رییس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به انواع وام و تسهیلات گفت: کمک هزینه تحصیلی، وام های ازدواج، ضروری، مسکن، شهریه، صندوق وزارت علوم و وام تحصیلی بانک ملی از جمله تسهیلاتی است که از محل اعتبارات صندوق رفاه دانشگاه در اختیار دانشجویان قرار می گیرد.
وی با اشاره به جمع کل تسهیلات اعطایی در کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان ادامه داد: در سال تحصیلی ۹۳-۹۴ بیش از ۱۳ میلیارد تومان و در سال تحصیلی ۹۴-۹۵ بیش از هفت میلیارد کمک هزینه پرداخت شده است.
میرزاده اضافه کرد: البته برای دانشجویان وام ازدواج ۱۰ میلیون تومانی هم در نظر گرفته ایم که تاکنون  ۱۲۰ میلیارد تومان از این نوع وام را به ۱۲ هزار دانشجو پرداخت کردیم.
مبالغی هرچند کم اما کار راه انداز
وام‌های دانشگاه آزاد اسلامی در سه دسته کوتاه مدت (بدون کارمزد)، میان مدت (با کارمزد ۲٫۵درصد) و بلند مدت (با کارمزد ۲٫۵ درصد) تقسیم می شوند که بازپرداخت آنها به ترتیب با بازپرداخت ۳۴ ماه، ۳۰ ماه و ۶۰ ماهه بعد فراغت از تحصیل است.
در واقع مبالغ کمک هزینه تحصیلی ۳۰۰ هزارتومان، شهریه به میزان ۵۰ درصد مبلغ شهریه، ضروری یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، مسکن از ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان و وام ازدواج ۱۰ میلیون تومان برای هر دانشجو در نظر گرفته شده است.
البته علاوه بر وام‌های فوق، وام‌ وزارت علوم هم به دانشجویان دانشگاه آزاد تعلق می‌گیرد که مبالغ آن در مقطع کاردانی و کارشناسی تا سقف ۵۰۰ هزار تومان، مقطع کارشناسی ارشد یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومان، دکتری حرفه ای یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و دکتری تخصصی ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.
از تمایل به دریافت وام تا بی اطلاعی دانشجویان
مرتضی احسانی معاون اداری و مالی دانشگاه آزاد اسلامی درباره وام دانشجویی صندوق رفاه وزارت علوم گفت: در سال ۹۳، ۶۷ میلیارد تومان از محل صندوق رفاه وزارت علوم جذب داشتیم که این میزان در سال ۹۴ به ۶۶ میلیارد تومان رسید.
وی افزود: وزارت علوم معتقد است این کاهش نشان‌دهنده بی‌نیازی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی به این وام‌ها است، اما معتقدیم بسیاری از دانشجویان به دلیل نبود اطلاع‌رسانی درست در واحدها و مراکز دانشگاه آزاد اسلامی، از این وام و نحوه دریافت آن اطلاعی ندارند. در نتیجه از واحدها می‌خواهیم با اطلاع‌رسانی درست، تعداد افرادی را که تمایل به دریافت وام دانشجویی صندوق رفاه دارند، افزایش دهند.
معاون اداری و مالی دانشگاه آزاد تاکید کرد: متاسفانه هنوز صندوق رفاه در ۱۸۰ واحد از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی تشکیل نشده لذا از تمام واحدهای خود می‌خواهیم کمیته بیمه حوادث و وام را تشکیل دهند.
اعضای هیات علمی از دریافت وام مبرا نیستند
البته وام‌های دانشگاه آزاد اسلامی تنها مختص دانشجویان نیست و این دانشگاه تسهیلاتی را برای اعضای هیات علمی و کارکنان خود مشخص کرده است به گونه ای که میرزاده در این باره اظهار داشت: از سال ۹۳ تاکنون جمع کل اعطای تسهیلات بیش از ۸۳۸ میلیارد تومان بوده که مبلغ پرداختی وام داخلی دانشگاه به اعضای هیات علمی و کارکنان در سال ۹۵ تاکنون ۱۳۰ میلیارد محاسبه شده است.
وی با اشاره به ۹ هزار و ۹۳۳ نفر دریافت کننده انواع وامها ادامه داد: البته این تسهیلات برای اعضای هیات علمی و کارکنان در دسته بندی مختلف وام ضروری، وام صندوق پس انداز، وام خرید اتومبیل و وام خرید مسکن، ودیعه و تعمیرات قرار می گیرد.
احسانی نیز در این خصوص گفت: ۴۱۷ میلیارد تومان تسهیلات در سال ۹۴ به کارکنان و اعضای هیات علمی پرداخت و نیز در ۲ سال گذشته در مجموع بیش از ۸۷۴ میلیارد تومان تسهیلات ارائه شده که البته در کنار این تسهیلات، بیش از یک هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات بانکی که ماحصل تفاهم‌نامه‌های بانکی بود، به کارکنان، اعضای هیات علمی و دانشجویان وام تعلق گرفته است.
بیمه در سایه دانشگاه آزاد
رییس دانشگاه آزاد اسلامی درباره پوشش های بیمه حوادث دانشجویان اظهار داشت: تا انتهای سال تحصیلی ۹۵-۹۴ پوشش بیمه ای برای کمک هزینه درمان ۱۲ میلیون ریال، فوت و نقص عضو هرکدام ۶۰ میلیون ریال بود که به ترتیب از ابتدای مهر ۹۵، کمک هزینه به ۵۰ و هزینه فوت و نقص عضو به ۲۰۰ میلیون ریال افزایش یافته است.
وی جمع کل هزینه های پرداختی بیمه حوادث طی ۲ سال گذشته را برای یک هزار و ۱۳۶ مورد، بیش از ۲۲ میلیارد و ۹۴۱ میلیون ریال دانست و بیان کرد: مبلغ پرداخت شده بابت ۳۲۳ پرونده فوتی ۱۹ میلیارد و ۳۸۰ میلیون ریال، ۷۸۴ پرونده خسارت بیش از ۳ میلیارد و ۱۰۰ میلیون ریال و ۲۹ پرونده نقص عضو بیش از ۴۶۱ میلیون ریال است.
بنابراین در کنار تمام شهریه هایی که دانشجویان به دانشگاه‌های خود پرداخت می کنند، دانشگاه هم با در نظر گرفتن تسهیلاتی مثل وام و پوشش های بیمه ای دانشجویان را همراهی می کند. در واقع در روزهای کنونی که دانشگاهها با صندلی های خالی مواجه هستند، اینگونه تسهیلات می تواند مشوقی برای جذب دوباره آنها باشد.
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين