امروز : دوشنبه, ۱۲ خرداد , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۰/۲۷ - ۱۱:۰۹ ذخیره فایل ارسال به دوستان

بازخوانی پیام تبریک امام خمینی(ره) به مناسبت فرار شاه از ایران

هم‌زمان با خروج شاه، امام خمینی(ره) در پیام مهمی ضمن تاکید بر حفظ نظم از سوی آحاد مردم در کشور فرمودند: فرار محمدرضا پهلوى را که طلیعه پیروزى ملت و سرلوحه سعادت و دست یافتن به آزادى و استقلال است به شما ملت فداکار تبریک عرض می‌کنم

به گزارش بابل نوین، تاریخ ایران پر است از روزهایی پر فراز و نشیب که در یاد و خاطره مردم هک شده است، روزهای آخر دی ۱۳۵۷ از همان روزهای فراموش ناشدنی است که نفس‌ رژیم ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی در ایران به شماره افتاد و  ملت ایران نفسی تازه کشید.

با روشن شدن جرقه های اولیه انقلاب و فشار نیروهای مخالف رژیم و هماهنگی قیام‌های مردمی به رهبری امام خمینی (ره) و کشتار ۱۷ شهریور و برگزاری مراسم چهلم شهدا در تهران، تبریز، اصفهان ،مشهد و …، و اعتصاب کارگران شرکت ملی نفت کنترل امنیت کشور از دست نیروهای رژیم و حتی حکومت نظامی خارج شد و پایه‌های سلطنت پهلوی متزلزل شده و منجر به فرار شاه گردید.

در روز ۲۶ دی‌ ۱۳۵۷ محمدرضا پهلوی آخرین شاه ایران، تهران را به مقصد آسوان مصر ترک کرد؛ سفری بی‌بازگشت که خبر آن به سرعت در ایران و جهان پیچید و «شاه رفت» تیتر درشت روزنامه‌های عصر تهران شد.  وی به همراه فرح دیبا همسر، سه فرزند از چهار فرزندش (ولیعهد از چندین ماه پیش در ایالات متحده آمریکا مشغول به تحصیل بود)، مادر همسرش و برخی از مقامات ارتش به فرودگاه رفت و  ایران را به سمت کشور مصر ترک کرد،  این در حالی بود که حتی نزدیک‌ترین حامیان و اربابانش هم از پذیرفتن او امتناع کردند.

شادی و شعف مردم پس از شنیدن خبر در رفتن شاه دیدنی بود، هنگامی که آخرین سخنان شاه معدوم را در مصاحبه کوتاهی به خبرنگاران شنیدند که : «مدتی است احساس خستگی می کنم و احتیاج به استراحت دارم» ، خستگی سال‌ها صبر، استقامت و مبارزات از تن‌شان پرکشید و با بهت و چشمانی پر از امید  به « شاه در رفت» خیره می‌شدند.


با اعلام خبر خروج شاه از رادیو تهران، جشن‌های عمومی سراسر کشور را فرا گرفت و مردم به خیابان‌ها ریختند، هزاران نفر در نقاط مختلف کشور اجتماع کرده و مجسمه‌های شاه را سرنگون کردند، رانندگان با روشن کردن چراغ اتومبیل‌های خود و مردم با پخش نقل و شیرینی خروج آخرین شاه ایران را جشن گرفتند.

پس از خروج شاه از کشور مردم در کوتاه‌ترین زمان ممکن، از طریق سازماندهی مساجد برقراری امنیت در بیشتر نقاط تهران را به عهده گرفتند و عملا ارتش از جریان امور امنیتی خارج شد در حالی که بختیار و وابستگان دربار تاکید داشتند که این سفری موقتی برای شاه خواهد بود اما انقلابیون گویی یقین داشتند که شاه دیگر هرگز به کشور باز نخواهد گشت.

 

هم‌زمان با خروج شاه، امام خمینی(ره) در پیام مهمی خواستار حفظ نظم از سوی آحاد مردم در کشور شدند. متن پیام امام به این شرح است:

 

خدمت عموم ملت شریف و شجاع ایران: أعْلَى اللَّهُ کلِمَتَهُمْ وَ وَفَّقَهُمُ اللَّهُ تعالى ؛ فرار محمدرضا پهلوى را که طلیعه پیروزى ملت و سرلوحه سعادت و دست یافتن به آزادى و استقلال است به شما ملت فداکار تبریک عرض

می‌کنم، شما ملت شجاع و ثابت قدم به ملت‌هاى مظلوم ثابت کردید که با فداکارى و استقامت می‌‏توان بر مشکلات هر چه باشد غلبه کرد، و به مقصد هر چه دشوار باشد رسید. گرچه این ستمگر با دست آغشته به خون جوانان ما و جیب انباشته از ذخایر ملت از دست ما گریخت ولى به خواست خداوند متعال بزودى به محاکمه کشیده خواهد شد و انتقام مستضعفین از او گرفته خواهد شد لکن قطع دست ستمکار از ادامه ظلم، به دست ستمدیدگان، فورى است. او رفت و به هم‌پیمان خود، اسرائیل دشمن سرسخت اسلام و مسلمین پیوست و جرایم و آشفتگی‌هایى را به جاى گذاشت که ترمیم آن جز به تأیید خداوند متعال و همت همه طبقات ملت و فداکارى اقشار کاردان و روشنفکر میسر نخواهد شد. اکنون در این طلوع فجر سعادت و پیروزى توجه عموم را به مطالبى جلب می‌‏کنم:

۱- بر جوانان غیور در سراسر کشور لازم است، براى حفظ نظم، با آن دسته از قواى انتظامى که اکنون به آغوش ملت بازگشته‌اند با تمام نیرو همکارى کنند و با کمال قدرت و جدیت نگذارند که بدخواهان و منحرفین آشوب و ناامنى ایجاد نمایند

۲- به تظاهرات و شعارهاى پر شور علیه رژیم سلطنتى و دولت غاصب ادامه دهند و اگر منحرفین و مخالفین اسلام بخواهند اخلالى به وجود آورند و نظم را به هم زنند از آنان جداً جلوگیرى کنند. باید ملت بداند که هر انحرافى و هر شعارى که مخالف مسیر ملت است به دست عمال شاه مخلوع و عمال اجانب تحقق می‌یابد. من از جمیع اشخاصى که انحرافى داشته‌اند و یا گرایش به بعضى از مکتب‌هاى انحرافى داشته‌اند تقاضا دارم که به آغوش اسلام که ضامن سعادت آنان است برگردند که ما آنان را برادرانه می‌پذیریم. در این موقع حساس که کشور جنگ‌زده ما بیش از هر زمانى به اتحاد و اتفاق احتیاج دارد باید سعى شود که از هر اختلافى احتراز شود.

۳-دولت موقت براى تهیه مقدمات انتخابات مجلس مؤسسان بزودى معرفى می‌شود و به کار مشغول خواهد شد. وزاتخانه‌ها موظفند که آنان را پذیرفته و با آنان همکارى صمیمانه کنند. این جانب به صلاح وزراى غیرقانونى می‌دانم که برکنارى خود را اعلام کنند و خود را در مسیر ملت قرار دهند.

۴- به جمیع نیروهاى انتظامى و زمینى و هوایى و دریایى و صاحب منصبان و درجه داران ارتش و ژاندارمرى و غیر آنان توصیه می‌کنم که دست از حمایت محمدرضا پهلوى که مخلوع است و به کشور برنمی‌گردد و در خارج نیز با نفرت مردم مواجه است بردارند و به ملت بپیوندند که صلاح دنیا و دین آنان در آن است.

این جانب از همه طبقات خصوصاً حضرات علماى اعلام در این مواقع حساس تشکر می‌کنم و سلامت و سعادت همگان را از خداوند متعال خواستارم و وحدت کلمه را براى همیشه خصوصاً تا برانداختن رژیم شاهنشاهى و استقرار حکومت جمهورى اسلام امیدوارم و السلام علیکم و رحمه اللَّه و برکاته.  (صحیفه امام، ج‏۵، ص: ۴۸۶ و ۴۸۷)

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين