امروز : چهارشنبه, ۷ خرداد , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۰/۲۹ - ۱۰:۵۴ ذخیره فایل ارسال به دوستان

وزارت صنعت و معدن در کاهش آلودگی هوا بهترین عملکرد را داشته‌اند

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: از بین 16 دستگاه مکلف به کاهش آلودگی هوا، وزارت صنعت و نفت بهترین عملکرد را داشته‌اند.

به گزارش بابل نوین، به  نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان؛ معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با حضور در گفتگوی ویژه خبری (شب‌گذشته) به مناسبت روز ملی هوای پاک اظهار داشت: ما می‌توانیم بر روی آلودگی هوا تأثیر گذاشته و تعداد روزهای ناسالم را کاهش دهیم، در تهران تا دی ماه امسال ۲۳۱ روز سالم و پاک داشته‌ایم در حالیکه در سال ۹۲ تنها ۱۷۶ روز سالم و پاک به ثبت رسیده و این آمار نشان دهنده این مسئله است که ما بیش از ۵۱ روز سالم را نسبت به سال‌های قبل تجربه کرده‌ایم.

وی ادامه داد: بهترین الگو از نظر هوای سالم برای ما، اصفهان است که تعداد روزهای سالم و پاک آن نسبت به سال ۹۲، سه برابر بیشتر شده است.
معاون رئیس جمهور تأکید کرد: اینکه به‌طورکلی هوای ناسالم ما کم شود موضوعی بسیار زمان‌بر است و به این سرعت در کلانشهرها اتفاق نخواهد افتاد.
ابتکار تصریح کرد: دولت با جدیت به مسئله آلودگی هوا ورود کرده و ۱۶ دستگاه که رسانه به ویژه رسانه ملی هم جزو آنهاست در حال اجرای برنامه‌های مدون و علمی در این زمینه است.
وی با تأکید بر سنجش و پایش مستمر و منظم در کلانشهرها، افزود: کیفیت بنزین و خطوط تولید خودروها از جمله مواردی هستند که تحت بازرسی مستمر قرار می‌گیرند، اگر خودرو تولید شده در خطوط تولیدی با استانداردهای تائیدیه نو انطباق تولید مطابقت نکند تولید آن متوقف می‌شود.
**وزارت نفت و صنعت بهترین عملکرد را داشته‌اند
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره جایگاه عملکرد ۱۶ دستگاه مکلف شده به رفع آلودگی هوا، بیان داشت: وزارت نفت و صنعت بهترین عملکرد را در کاهش آلودگی هوا داشته‌اند، هر دو این وزارتخانه‌ها برای ارتقای کیفیت سوخت گام‌های خوبی برداشته اند‌، اما هنوز تا نقطه مطلوب فاصله داریم‌، پالایشگاه‌ها در جهت ارتقای کیفی سازی سوخت گام‌های موثری برداشته‌اند.
در این لحظه کاظمی معاون وزیر نفت روی آنتن زنده برنامه آمده و درباره ارتقای کیفیت سوخت کشور گفت: در شیراز و اهواز، ۵۰ درصد یورو ۴ توزیع می شود که با راه‌اندازی پالایشگاه بندرعباس این میزان توزیع سوخت یورو ۴ در شیراز و اهواز کامل به صددرصد خواهد رسید.
وی ادامه داد: پالایشگاه بندرعباس تا یک ماه آینده تکمیل خواهد شد، تضمین ما برای توزیع سوخت یورو ۴ بوده و فعلا برنامه‌ای برای یورو ۵ نداریم.
معاون وزیر نفت با بیان اینکه تا پایان سال یک فاز پالایشگاه‌ ستاره خلیج فارس را راه‌اندازی‌ خواهیم کرد، تأکید کرد: اوایل سال آینده توزیع سوخت یورو ۴ در همه شهر‌های کشور وضعیت مطلوبی خواهیم داشت.
کاظمی درباره سوخت نیروگاه‌هایی که از مازوت‌ به گاز تبدیل شده‌اند، تصریح کرد: از اسفند ماه امسال جز نیروگاه چابهار‌ تقریبا تمامی نیروگاه‌ها گازسوز‌ خواهند شد.
* تعویض کاتالیست‌ و سالم بودن آن باید در تاکسی‌های شهری اجبار شود
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه مسئله حدود مجاز معاینه‌فنی خودروها یکی از موارد بسیار مهم و تأثیرگذار در کاهش آلایندگی‌ ناشی از خودروها و کنترل آلودگی هواست، افزود: کاتالیست‌ در فیلتر دوده یکی از ارکان مهم دریافت معاینه فنی هستند و با معاینه فنی مشخص می‌شود که خودرو کاتالیست‌ دارد یا نه، برخی اوقات خودرو‌هایی که تردد بسیار زیادی دارند عمر مفید کاتالیست‌ آن‌ها زودتر از موعد مقرر به اتمام رسیده و این موضوع تنها توسط معاینه فنی مشخص می‌شود.
ابتکار تأکید کرد: با تلاش وزارت کشور و راهور‌ ناجا‌ سامانه معاینه فنی یکپارچه را راه‌اندازی کردیم تا معاینه فنی خودروها و قطعات مؤثر در خودرو از جمله کاتالیست‌ به منظور کاهش آلودگی کنترل شوند، در این سیستم پلاک ماشین‌ها از طریق دوربین‌های مجهز کنترل شده و اطلاعات انجام شده در معاینه فنی بر روی پلاک در سیستم راهور‌ ناجا‌ ثبت می‌شود، حالا اگر خودرویی‌ حدود مجاز معاینه فنی را کسب کند تأییدیه‌ می‌گیرد.
وی افزود: سطح‌بندی معاینه‌فنی خودرو‌ها به منظور تردد آن‌ها در محدود‌های تعیین‌ شده شهری مسئله دیگری است که از طریق همین سیستم سیمفا‌ محقق خواهد شد.
ابتکار درباره قانون لایحه هوای پاک، بیان داشت: هیئت دولت روی این قانون کار کرده و به مجلس ارائه داده و در حال حاضر این لایحه آماده است و منتظر تصویب آن هستیم. در اهمیت این قانون هم باید اذعان داشت که در جهت کاهش آلودگی هوا بسیار کمک‌دهنده خواهد بود.
در این لحظه چمران رئیس عالی استان‌ها روی آنتن زنده آمده و گفت: در بودجه بندی شهرداری برای کاتالیست‌ تاکسی‌ها بودجه‌ای پیش‌بینی شده است تا با استفاده از این امکان کاتالیست‌ها تعویض شوند البته این امکان‌ را سازمان تاکسی‌رانی دارد و تنها در اختیار تاکسی‌رانان می‌گذارد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن انتقاد از این روند گفت: این موضوع باید با سرعت بیشتر انجام شود چرا که کاتالیست‌ها به عنوان ابزاری برای جذب آلاینده خروجی اگزوز‌ محسوب می‌شود و وقتی عمر مفید آن بویژه توسط تاکسی‌ها که به علت تردد زیاد با این امر مواجه می‌شوند به اتمام برسد آلایندگی‌ بیشتری تولید می‌شود.
وی تأکید کرد: تعویض کاتالیست‌ و سالم بودن آن باید در تاکسی‌های شهری نوعی اجبار باشد.
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين