امروز : جمعه, ۲۸ خرداد , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/01/23 - 6:48 ذخیره فایل ارسال به دوستان

تجلیل حداد عادل از رسانه ملی/ گلایه رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی از برخی شهروندان

غلامعلی حداد عادل گفت: در چند سال اخیر روابط فرهنگستان زبان فارسی و صدا و سیما روز به روز بیشتر شده است.

به گزارش بابل نوین،به نقل از شبکه رادیویی ایران «مدیر فرهنگستان زبان و ادب فارسی» از صدا و سیما به ویژه رادیو ایران به سبب توجه خاصی که به زبان فارسی و ادبیات فارسی دارند، تشکر کرد.

غلامعلی حداد عادل گفت: در چند سال اخیر روابط فرهنگستان و صدا و سیما روز به روز بیشتر شده است و نمونه آن پویشی است که رادیو ایران راه اندازی کرد و فرهنگستان با این پویش همراهی داشت.
وی  با اشاره به اینکه «اگر کمک رسانه ها و صدا و سیما نباشد کار فرهنگستان بی نتیجه خواهد ماند» افزود: اگر گویندگان، مجریان و نویسندگان مطبوعات به یاری فرهنگستان نیایند، به مقصود نخواهیم رسید. مردم نباید این تصور را داشته باشند که همه مشکلات را فرهنگستان باید برطرف کند. فرهنگستان یک دستگاه علمی است و جای بهترین دانشمندان زبان ادب و فارسی است که فکر و دانش آنها گره گشا خواهد بود.
دکتر حداد عادل در ادامه صحبت های خود در کافه هنر رادیو ایران خواست کمی راحت تر با مردم صحبت کند و تعارف های معمول را کنار بگذارد. وی معتقد است ما ایرانی ها همیشه از هم تعریف می کنیم ولی حقیقت این است که افرادی  در خیابان های شمال تهران با خط و اسم خارجی  مغاره های خود را نام گذاری کرده اند.صاحبان این مغازه افراد ایرانی هستند که از آنها گله مند هستیم که با زبان فارسی اینگونه رفتار می کنند.
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در مورد حساسیت و دغدغه حفظ زبان در سایر کشورها گفت: علاقه به حفظ زبان یک پدیده جهانی است. هر ملت و حکومتی که به حفظ هویت مردم خود اهمیت دهد، به حفظ زبان نیز اهمیت می دهد. همچنین زبان از عناصر دخیل در هویت ملی ملت‌ها و رکن مهمی از هویت ملی هر ملتی است.
در ادامه برنامه از کتاب «امین زبان و ادب فارسی» که در بردارنده سخنان مقام معظم رهبری در خصوص زبان و ادبیات فارسی است، رونمایی شد.
در پایان رئیس فرهنگستان ادب و فارسی از رادیو ایران مجددا تشکر کرد که یک ماه را به زبان فارسی اختصاص داده است.
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين