امروز : جمعه, ۹ خرداد , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۱/۰۵ - ۱۱:۳۸ ذخیره فایل ارسال به دوستان

۲۰ هزار معلول نخاعی ناشی از تصادفات در کشور وجود دارد

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی گفت: بیش از 20 هزار معلول نخاعی ناشی از تصادفات در کشور وجود دارد.

به گزارش بابل نوین، به نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان؛ حسین نحوی نژاد معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی در نشست حقوق شهروندی معلولان که امروز(سه شنبه) برگزار شد، اظهار داشت: اسلام و قوانین موجود بر تعامل بین حقوقی که افراد برگردن یکدیگر دارند تأکیدات ویژه ای داشته است. علاوه بر این، در قانون اساسی نیز نکاتی پیرامون این موضوع مطرح شده است.

وی با اشاره به اهمیت جایگاه حقوق شهروندی در برنامه های مهم کشور، گفت: علاوه بر برنامه‌های حقوقی باید در برنامه های توسعه ای و عمرانی هم این موضوع لحاظ شود و اگر قرار است پروژه ها در کشور به نتیجه برسد، باید جنبه های حقوق شهروندی آن ها نیز لحاظ شود.
معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی گفت: در قانون اساسی حقایقی نهفته است که بسیاری از نقاط کور و مشکلات فعلی در موضوعات مختلف کشوری را حل می کند.
نحوی نژاد در خصوص حقوق شهروندی معلولان توضیح داد: افراد آسیب پذیر از جمله معلولان باید دارای حقوق خاص خود باشند و خوشبختانه با همکاری کنگره حقوق شهروندی، مصادیق حقوق شهروندی ویژه معلولان استخراج شده است و سازمان بهزیستی به عنوان شریک اجتماعی این کنگره تحقق مصادیق را دنبال می کند.
وی در ادامه افزود: طبق گفته های سازمان بهداشت جهانی ۱۵ درصد افراد در دنیا دچار ناتوانی‌های جسمی، ذهنی و حرکتی هستند. این تعریف سازمان بهداشت جهانی یک تعریف گسترده است و بسیاری از ناتوانی ها را در خود جای داده اما تعریف مذکور در کشور شامل معلولیت های متوسط به بالا است.
معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی در خصوص آمار معلولان در کشور گفت: یک میلیون و ۳۰۰ هزار تا یک میلیون و ۶۰۰ هزار در کشور مشمول این تعریف می شوند که از این تعداد یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر از افراد دارای معلولیت در سازمان بهزیستی پرونده تشکیل داده اند.
معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه به طور کلی چه تعداد سالمند و معلول مجهول الهویه در کشور داریم، گفت: ۵ هزار معلول مجهول الهویه که فاقد شناسنامه‌اند در کشور وجود دارد، علاوه بر این ۱۰ هزار سالمند مجهول الهویه نیز در کشور شناسایی شده‌اند که به طور کلی ۱۵ هزار مجهول الهویه در مراکز مختلف تحت حمایت سازمان بهزیستی قرار دارند.
وی افزود: متأسفانه در بسیاری از موارد این افراد واجد ترخیص شدن از مراکز هستند اما به دلیل اینکه هیچ خانواده و یا سرپرستی ندارند، نمی توانیم آن ها را مرخص کنیم، در حال حاضر برای یک بیمارستان درجه ۳ حداقل شبی ۲۰۰ هزار تومان هزینه از ما می خواهند و این در حالی است که سازمان بهزیستی به دلیل مشکلات مالی باید پاسخگوی عدم اجرای کامل برخی طرح ها و همچنین مردم باشد.
نحوی نژاد با بیان اینکه ۳۵ درصد معلولان در کشور را زنان تشکیل می دهند، گفت: به طور کلی معلولان در کشور به معلولان جسمی، حسی، حرکتی، بیماران روانی و معلولان ذهنی تقسیم می شوند و بر اساس آمارها ۶۵ درصد از کل معلولان را مردان تشکیل می دهند، به همین منظور به طور کلی ۲ درصد از جامعه ما را این قشر تشکیل می دهند.
معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی با اشاره به افزایش معلولان پیرو حوادث رانندگی گفت: متأسفانه قربانیان حوادث رانندگی را اغلب جمعیت جوان تشکیل می دهند، به طوری که ۲۰ هزار معلول نخاعی ناشی از تصادفات در کشور داریم که اغلب آن ها معلول نخاعی گردن به پایین هستند.
وی در ادامه و با بیان اینکه ایران جزء ۴۰ کشوری است که قانون خاص معلولان دارد، گفت: این قانون چند سال گذشته تصویب و برای اجرا ابلاغ شد اما ایرادات خاص خود را نیز در پی داشت.
نحوی نژاد ادامه داد: اغلب مشکلات این قانون ناشی از عدم تأمین اعتبار و به طور کلی وضعیت اعتباری بود، به همین دلیل اصلاحیه ای از سمت خود دولت برای این قانون لحاظ شد.
معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی تصریح کرد: در لایحه ارسالی موضوع صندوق فرصت های شغلی، آموزش رایگان، مناسب سازی اماکن و معابر و مسائل فرهنگی و خدمات توانبخشی لحاظ شده است.
وی با بیان اینکه اشکالات این قانون رفع شد، گفت: پس از این مرحله، به کمیسیون مربوطه بازگشت و امیدواریم در مجلس نیز اصلاحات لحاظ شود، البته باید توجه کرد که تمامی مسائل از رهگذر قانون عبور نمی کند و باید فرهنگ تکریم معلولان را نیز نهادینه کرد.
معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی افزود: به عنوان مثال قانون خدمات و فرصت هایی را برای معلولان و به طور کلی ناتوانان در نظر گرفته است اما افراد عادی هم از آن استفاده می کنند که به عنوان مثال موضوع جای پارک در سطح شهر تنها یکی از این مصادیق است، به همین منظور جا دارد که با استفاده کنندگان از این خدمات برخورد جدی صورت گیرد.
نحوی نژاد با انتقاد از اینکه برخی استخدام ها در گذشته جهت دار بوده است، گفت: آموزش و پرورش یکی از نهادهایی بود که معلولان به راحتی می توانستند در آن استخدام شوند اما در گذشته وزارت آموزش و پرورش از استخدام این افراد استنکاف کرد، به طوری که ۶۰۰ فرصت شغلی برای معلولان از بین رفت.
وی در ادامه و با اشاره به اجرای یکی از طرح های مهم سازمان بهزیستی در سال جاری گفت: طرح مراقبت های خانگی از معلولان یکی از طرح های بسیار مهم و تاثیرگذار بود که به دلیل مشکلات مالی تنها ۱۰ هزار نفر تحت پوشش این طرح قرار گرفتند، این در حالی است که طبق برآوردها ۲۰۰ هزار نفر باید تحت پوشش قرار می گرفتند.
معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی در ادامه و با اشاره به مشکلات ویژه معلولان گفت: نداشتن کار و به طور کلی موضوع اشتغال از مشکلات مربوط به حقوق شهروندی معلولان است که این موضوع به ویژه در زنان معلول تبعات خاص خود را دارد، چرا که شاخص های این افراد در مقایسه با مردان همتای خودشان منفی تر است.
نحوی نژاد در خصوص میزان مستمری افراد تحت پوشش این سازمان هم توضیح داد: به طور متوسط از ۵۳ تا ۱۰۰ هزار تومان است که اگر بخواهیم میانگین بگیریم، این رقم حدود ۷۰ هزار تومان در ماه است که این مبلغ بسیار ناچیز است اما خوشبختانه قرار شده تا طبق برنامه ششم توسعه میزان مستمری ۳ برابر شود که امیدواریم از طریق حذف یارانه افراد پر درآمد، شرایط برای زندگی محرومان مناسب تر شود.
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين