امروز : یکشنبه, ۳۰ خرداد , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/01/24 - 13:38 ذخیره فایل ارسال به دوستان

گزارش CIA درخصوص ایران در دوران ترامپ

«سیا» در گزارش سالانه خود درباره اقتصاد ایران یک سال پس از اجرای برجام اعلام کرد که بدهکاری خارجی ایران در سال ۲۰۱۶ به ۷.۱۱۶ میلیارد دلار رسیده است، این در حالی است که در سال ۲۰۱۵ این رقم ۵.۳۴۸ بوده است.

به گزارش بابل نوین،به  نقل از  خبرگزاری دانشجو، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در گزارش سالانه خود درباره اقتصاد ایران اعلام کرد که ذخایر طلا و ارز ایران در سال ۲۰۱۶ افزایش یافته است.

به گزارش المیادین، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، «سیا» اعلام کرد که ذخایر ارز و طلای ایران از ۱۱۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۵ به ۱۳۵٫۵میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ افزایش داشته است و بدین ترتیب ایران در زمینه ذخایر طلا و ارز ایران با چهار پله صعود در رده هفدهم جهانی قرار گرفته است.

 

بر اساس برآورد سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، کشورهای چین (۳ تریلیون و ۹۲ میلیارد دلار)، ژاپن (یک تریلیون و ۲۳۳ میلیارد دلار) و سوئیس (۶۰۲ میلیارد دلار) بیشترین ذخایر ارز و طلای جهان را به خود اختصاص داده‌اند.

 

در این گزارش سالانه آمده است که اقتصاد ایران به طور عمده متکی به صادرات نفت و گاز و همچنین بخش‌های کشاورزی، صنعتی و خدمات تولیدی است و صادرات آن به ۸۷٫۵۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ مقابل ۶۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۵ رسیده است. ایران ۲۲٫۲ درصد به چین، ۹٫۹ درصد به هند، ۸٫۴ درصد به ترکیه، ۴٫۵ درصد به ژاپن در سال ۲۰۱۵ صادرات داشته است. این در حالی است که واردات ایران در سال گذشته میلادی ۶۲٫۱۲ میلیارد دلار مقابل ۵۲٫۴۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۵ بوده است.

 

در ارتباط با بدهکاری خارجی ایران آمده است که در سال ۲۰۱۶ به ۷٫۱۱۶ میلیارد دلار رسیده است، این در حالی است که در سال ۲۰۱۵،  ۵٫۳۴۸ بوده است و با این حساب ایران در زمینه بدهکاری خارجی به رتبه ۱۲۳ جهانی رسیده است.

این گزارش پس از گذشت یک سال از اجرای برجام و رفع تحریم‎های سازمان ملل و اتحادیه اروپا علیه ایران تنظیم شده است.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين