امروز : سه شنبه, ۲۵ خرداد , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/01/25 - 9:54 ذخیره فایل ارسال به دوستان

مرور خاطرات «حاج اصغر گلرو مفرد» عضو جمعیت فدائیان اسلام

«زندگی و مبارزات حاج اصغر گلرو مفرد» که توسط انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده، از بهترین نقاط آغاز راه مطالعات تاریخ معاصر به شمار می‌آید.

به گزارش بابل نوین،به  نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ به مناسبت سالروز شهادت شهید سید مجتبی میرلوحی معروف به نواب صفوی، رهبر مجاهد جمعیت فدائیان اسلام که برای اعتلای اسلام عَلَم مبارزه برداشت و در این مسیر از هیچ اقدامی فروگذار نکرد و در پایان نیز به شهادت رسید، کتاب «زندگی و مبارزات حاج اصغر گلرو مفرد» معرفی شد.

مرحوم اصغر گلرو مفرد از اعضای اولیۀ جمعیت فدائیان اسلام و یاران شهید نواب صفوی بوده که هماهنگی جلسات فدائیان و دیدارهای خصوصی و عمومی شهید نواب را بر عهده داشته است، لذا روایت او از فعالیت‌های این گروه مبارز از اهمیت زیادی برخوردار است. کتاب «زندگی و مبارزات حاج اصغر گلرو مفرد» به کوشش احمد فلسفی تدوین شده است که روایت مرحوم گلرو مفرد از مبارزات و اقدامات شهید نواب صفوی در مبارزه با رژیم منحوس پهلوی را با بیانی ساده و جذاب به همراه اسناد و تصاویری ارزشمند ارائه کرده است. حاج اصغر گلرو مفرد که پس از دستگیری نواب صفوی و یارانش، دستگیر شد و تحت شکنجه‌های سختی قرار گرفت، دیده‌ها و شنیده‌های ویژه‌ای از مبارزه و مقاومت خود و همراهان شهیدش در بازداشتگاه‌های مخوف رژیم پهلوی را در این کتاب به تصویر کشیده است.

کتاب «زندگی و مبارزات حاج اصغر گلرو مفرد» علی‌رغم حجم کم و مطالب بسیار کوتاه، اطلاعات بسیار خوبی از شکل‌گیری جمعیت فدائیان اسلام و سیر مبارزات تاریخی آن گروه مجاهد، و حواشی آن مانند ملی شدن صنعت نفت ارائه می‌دهد به گونه‌ای که مخاطب در مدت کوتاهی می‌تواند با بخش مهمی از تاریخ مبارزات اسلامی در عصر حاضر آشنا شود و در صورت علاقه‌مند بودن به این بخش از تاریخ معاصر ایران، دامنۀ مطالعاتی خود را گسترش دهد؛ به تعبیر دیگر کتاب «زندگی و مبارزات حاج اصغر گلرو مفرد» که توسط انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی در قطع پالتویی چاپ شده، به خاطر بیان ساده‌ای که دارد می‌تواند برای عموم مخاطبان به ویژه گروه نوجوان مفید باشد، و از بهترین نقاط آغاز راه مطالعات تاریخ معاصر به شمار آید. به عنوان مثال بخش اول کتاب به قدری روان و خواندنی است که خواننده بدون وقفه آن را می‌خواند و دست از مطالعه این دوره برنمی‌دارد.

شایان ذکر است؛ این کتاب در طرح ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی در نماز جمعه‌های کشور که به‌ همت مجمع ناشران انقلاب اسلامی و با همکاری شورای سیاستگذاری ائمۀ جمعۀ سراسر کشور در حال اجرا است، معرفی شد.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين