امروز : دوشنبه, ۵ خرداد , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۱/۰۷ - ۱۰:۴۵ ذخیره فایل ارسال به دوستان
وزارت امورخارجه يا تكذيب كند يا توضيح بدهد

فرستاده «مروج ایران‌هراسی» در تهران چه می‌کند؟

در طول سال‌هاي پس از پيروزي انقلاب اسلامي روابط ايران با بريتانيا به دليل سابقه منفي اين كشور در دوران پهلوي و پيش از آن كه مي‌توان براي آنها دهها مصداق مشخص از جمله كودتاي 28 مرداد سال32 را ذكر كرد، با حساسيتي ويژه از سوي افكار عمومي ايران دنبال مي‌شود.

به گزارش بابل نوین،به  نقل از بلاغ، در طول این سال‌ها بارها به دلیل رویدادهای گوناگونی که مسبب اصلی آن نیز دولت بریتانیا بود، روابط دو کشور قطع می‌شود که از جمله آنها می‌توان به انتشار داستان موهن از سوی سلمان رشدی نویسنده مرتد هندی با پشتیبانی دولت بریتانیا اشاره کرد. آخرین مورد آن نیز که همچنان در حافظه افکار عمومی ایران باقی مانده است، تصرف سفارت این کشور به دلیل تحریم بانک مرکزی ایران و همچنین حمایت از فتنه سال ۸۸ است.  حال بماند پیش از این نیز مجلس شورای اسلامی مصوبه‌ای در خصوص کاهش سطح روابط ایران و انگلستان به سطح کاردار تصویب کرده بود که هیچ گاه به مرحله اجرایی شدن نرسید. با این حال پس از روی کار آمدن دولت یازدهم و در چارچوب عادی‌سازی روابط ایران با کشورهای اروپایی استارت احیای روابط ایران و بریتانیا نیز زده شد.  در ابتدا دو کشور کاردار غیرمقیم تعیین کرده و پس از امضای برجام در سفر رسمی هاموند، وزیر خارجه سابق انگلستان به تهران سفارت این کشور به صورت رسمی بازگشایی می‌شود. از طرف ایران نیز بعیدی‌نژاد، عضو سابق تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران استوارنامه خود را به ملکه انگلستان تقدیم کرد.

مار گزیده از ریسمان سیاه و سفید می‌ترسد
طبیعی است که با برقراری روابط رسمی بین دو کشور مقامات رسمی سفرها و مذاکراتی نیز داشته باشند، با این حال هیچ‌کس نمی‌تواند به این موضوع معترض باشد که بنا بر ضرب‌المثل «مار گزیده از ریسمان سیاه و سفید می‌ترسد»، سفر مقامات انگلیسی در تهران با حساسیت ویژه‌ای دنبال می‌شود.  این حساسیت ویژه نه تنها از سوی افکار عمومی حتی از سوی مقامات عالی رتبه ایرانی نیز مورد تأکید قرار گرفته است. شاید واضح‌ترین سخنان دراین باره، بیانات مقام معظم رهبری در واکنش به سخنان ترزا می، ‌نخست‌وزیر انگلستان باشد که در مراسم رحلت امام خمینی (ره) در خرداد‌ماه سال جاری تصریح کردند: «ما البته دشمن‌های ریز و درشت زیادی داریم؛ دشمن‌های کوچک هم داریم، دشمن‌های حقیر هم داریم اما عمده‌ دشمنی‌ها از سوی امریکا و از سوی انگلیس خبیث – انگلیسِ واقعاً خبیث؛ هم در گذشته، از دوران اوایل رژیم طاغوت تا دوران انقلاب، هم ‌بعد از دوران شروع انقلاب و پیروزی انقلاب تا امروز، همواره انگلیس با ما دشمنی کرده است؛ دشمنی انگلیس‌ها این‌جوری است». اکنون باید وزارت امور خارجه در خصوص سفر معاون وزیر امور خارجه بریتانیا در امور خاورمیانه به تهران توضیح دهد این سفر با چه هدفی صورت گرفته است و چرا خبر آن باید از رسانه‌های غربی منتشر شود.

سفری مخفیانه
اولین خبر در خصوص سفر معاون وزیر امور خارجه انگلستان به تهران از سوی یکی از رسانه‌های غربی منتشر شد. توبیاس الوود، معاون وزیر خارجه انگلیس در امور خاورمیانه روز گذشته وارد تهران شده است تا درباره روابط دوجانبه و مسائل مختلف و مهم دیگر با مقامات ایرانی دیدار و رایزنی کند.
البته تا لحظه نگارش این خبر هنوز خبری درباره دیدارهای این مقام انگلیسی در تهران گزارش نشده است و تنها خبر موجود همان گزارش روزنامه گاردین است.  از این رو درباره مقاصد و اهداف اصلی این سفر و اینکه الوود در تهران به دنبال چه آمده است، تنها می‌توان به برخی تحلیل‌های پراکنده استناد کرد که همین حدس‌های پراکنده هم نگران‌کننده است.

مذاکره با مدعی مقابله با تهدید ایران!
مشخص است که در خصوص خاورمیانه پرونده‌های فراوانی وجود دارد که ایران در آن نقش‌آفرین اصلی است، با این حال دو موضوع اساسی در این بین وجود دارد که به نظر می‌رسد موضوع سفر این مقام انگلیسی به تهران باشد.  شاید مهم‌ترین مسئله در این بین اجلاس آستانه و مذاکرات مرتبط با سوریه باشد. نمی‌توان این نکته را فراموش کرد که از همان ابتدا بریتانیا یکی از کشورهای حامی تروریست‌ها در سوریه بوده است. این مسئله زمانی جدی می‌شود که بدانیم در سال ۲۰۱۲ رئیس ستاد وقت ارتش بریتانیا طرحی را برای سرنگونی دولت بشار اسد با استفاده از دهها هزار معارض تدارک دیده بود. این طرح به شدت از طرف مقامات امریکایی مورد توجه قرار گرفت، اما در نهایت هیچ‌گاه به اجرا در‌نیامد.  از سوی دیگر نیروهای ویژه انگلیسی مدت‌هاست که بدون اجاره دولت سوریه در شمال این کشور مشغول عملیات نظامی هستند. طبیعی است که با جدی شدن مذاکرات آستانه این کشور تلاش کند با طرف‌های اصلی این مذاکرات نیز ارتباط برقرار کند و ایران نیز به همراه روسیه و ترکیه از جمله ارکان اصلی این مذاکرات است.

نمی‌توان نفس این اقدام را نکوهش کرد، اما زمانی که موضع مقامات بریتانیایی را نسبت به کشورمان در طول ماه‌های اخیر مرور می‌کنیم، متوجه می‌شویم در این سخنان کمترین نشانه‌ای از آشتی‌جویی و طلح‌طلبی وجود ندارد.

ترزا می، ‌نخست‌وزیر بریتانیا در سفر به کشورهای حاشیه خلیج فارس و حضور در جمع مقامات ارشد آنان گفت: بنابراین قصد دارم به شما اطمینان دهم که نسبت به تهدیدی که ایران برای خلیج فارس و خاورمیانه ایجاد می‌کند، هوشیار هستم و بریتانیا کاملاً به همکاری استراتژیک‌مان با کشورهای حوزه خلیج فارس و همکاری با شما برای مقابله با آن تهدید پایبند است. اعزام جنگنده‌های ایرانی به سوریه، حمایت از حوثی‌ها در صنعا و همچنین بی‌ثباتی در لبنان و عراق مهم‌ترین اقدامات ایران است.  بماند اینکه هم اکنون بریتانیا در مانور مشترکی با امارات متحد عربی به تمرین مقابله نظامی با ایران می‌پردازد؛ تهدیدی که بیشتر جنبه خیالی دارد و هدف از چنین مانورهایی باز کردن پای این کشور به خلیج فارس است. با چنین شرایطی آیا جایی برای مذاکره با چنین کشوری باقی می‌ماند.  بسیار روشن است که انگلیسی‌ها با خباثت در سایر حوزه‌ها نیز به دنبال سنگ‌اندازی در مورد منافع ایران هستند که نمونه روشن آن مخالفت با انتقال اورانیوم به ایران در کمیسیون مشترک برجام است.

وزارت خارجه پاسخ دهد
با چنین تفاصیلی بهتر است وزارت امور خارجه به خوبی توضیح دهد که هدف از چنین سفری چیست. آیا قرار است در موضوع سوریه که اختلاف مبنایی  ایران و انگلستان در این باره کاملاً آشکار است، مذاکره‌ای شود؟ آیا ممکن است وعده‌ای از سوی بریتانیا برای نرمش ایران در حوزه سوریه یا پرونده‌های مرتبط با آن داده شود. همه این مسائل مایه نگرانی است. هنوز خاطره فتنه ۸۸ از ذهن ایرانیان فراموش نشده است. اگر غیر از این است و اساساً مقام یادشده به ایران نیامده است، دستگاه سیاست خارجی خبر  گاردین را تکذیب کند.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين