امروز : سه شنبه, ۶ خرداد , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۱/۰۷ - ۱۰:۵۸ ذخیره فایل ارسال به دوستان

فیلم ۱۰۰ جانبدارانه به موضوعات نگاه نمی‌کند

بنیامین اثباتی، مستندساز، جشنواره فیلم 100 را دارای نگاه بی‌طرفانه‌ای نسبت به موضوعات اطراف خود دانست كه دیگر جایگاه خودش را پیدا كرده است و جزو یكی از جشنواره‌های درجه یك كشور به شمار می‌رود.

به گزارش بابل نوین، به نقل از پایگاه خبری حوزه هنری، بنیامین اثباتی فیلم‌ساز مستند ۱۰۰، جشنواره‌های فیلم کوتاه را برای فیلم‌سازانی که هیچ فرصتی برای اکران فیلم‌های خود ندارند، یک فرصت خواند و عنوان داشت: در کشور ما فیلم‌های کوتاه با کمبود فضا برای نمایش روبه‌رو هستند و بدین خاطر وجود این‌گونه جشنواره‌ها می تواند ما را با انبوهی از فیلم‌ها روبه‌رو کند. درمورد فیلم کوتاه نیز باید گفت که این‌گونه فیلم‌ها به عنوان پلی برای ورود به دنیای فیلم‌سازی بلند محسوب نمی شود و در واقع کسانی که در این حوزه کار می کنند می توانند به عنوان ژانر مستقل به آن نگاه کنند و نمی توان گفت که چون فیلم‌سازی ۲۰ تا فیلم کوتاه ساخته است می تواند در ساخت فیلم بلند هم موفق باشد.

وی ادامه داد: در جهان حتی شرایطی معکوس با این جریان وجود دارد و فیلم‌سازانی هستند که بعد از ساخت فیلم‌های بلند خود به سراغ ساخت فیلم کوتاه می روند.

زمان در ساخت فیلم محدویت ایجاد نمی‌کند

وی جشنوارۀ فیلم ۱۰۰ ثانیه ای که ۱۱ دوره برگزار شده است را در بیان محتوای خود موفق دانست و گفت: این جشنواره با گفتمانی که ایجاد کرده است توانسته نشان دهد که زمان کوتاه، محدودیت نیست و حتی در ۱۰۰ ثانیه هم می توانیم مقصود خودمان را بیان کنیم. در دنیا تیزرها و کلیپ هایی حتی با تایم کمتری از این زمان ساخته می شوند که تأثیرگذاری بالایی هم دارند؛ پس از این نظر زمان در ساخت فیلم محدویت ایجاد نمی کند.

وی ادامه داد: این جشنواره یکی از جشنواره های خوبی است که می تواند نگاه بی طرفانه تری به موضوعات اطراف خود داشته باشد و دو دوره ای که در این جشنواره حاضر بودم، حضور فیلم‌سازان را در آن بسیار با انگیزه دیدم و حتی فیلم هایی بودند که با کمترین امکانات ساخته شده بودند ولی در خود از پیامی جهانی بهره برده بودند و در یک کلام باید گفت که جشنواره بین المللی فیلم ۱۰۰ الان دیگر جایگاه خودش را پیدا کرده است و جزو یکی از جشنواره های درجه یک کشور به شمار می رود.

کارگردان مستند «همین حوالی» با بیان اینکه ورود جشنواره‌ها به مسائل آموزشی باید استمرار داشته باشد، خاطرنشان کرد: اینکه جشنواره‌ای را فقط محدود به دو ماه قبل و دو ماه بعد از آن کنیم، مطمئناً خیلی جواب نمی گیریم بلکه باید با برنامه ریزی‌های مستمر یک رابطه دو طرفه میان مسئولان جشنواره با شرکت کنندگان آن برقرار شود تا یک جشنواره به معنای واقعی کلمه برقرار شود.

اثباتی با بیان اینکه محقق شدن بخش بین المللی در جشنواره‌ها فقط به یک اسم نیست این طور بیان داشت: همه جشنواره شرایط بین المللی شدن را ندارند و باید گفت که رسیدن به این موضوع نیازمند بهره گیری از کارشناسان و تبادل با جشنواره بین المللی و همچنین بازارهای بین المللی برای فروش آثار است.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين