امروز : چهارشنبه, ۲ تیر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/01/27 - 16:08 ذخیره فایل ارسال به دوستان

نحوه بازنشستگی پیش از موعد معلولان مشمول قانون تأمین اجتماعی

نحوه بازنشستگی پیش از موعد معلولان مشمول قانون تأمین اجتماعی مدیرکل امور فنی مستمری‌های سازمان تأمین اجتماعی، نحوه بازنشستگی پیش از موعد معلولان مشمول قانون تأمین اجتماعی را تشریح کرد.

به گزارش بابل نوین، به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، سید محمدعلی جنانی مدیرکل امور فنی مستمری‌های سازمان تأمین اجتماعی اظهار داشت: بازنشستگی پیش از موعد افراد دارای معلولیت طبق قانون نحوه بازنشستگی جانبازان انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی، معلولان عادی و شاغلان مشاغل سخت و زیان آور (مصوب١ /٩/ ۶٧)، قانون اصلاح قانون مذکور مصوب ٢١/ ٢/ ١٣٨٣ مجلس شورای اسلامی و نیز آئین نامه موضوع بند ٣ ماده واحده قانون اصلاح قانون یاد شده مصوب ١٠ /٢/ ١٣٨۵ هیأت محترم وزیران است.

وی افزود: معلولان حوادث ناشی از کار، معلولان عادی مشمول قانون تأمین اجتماعی شاغل در تمامی وزارتخانه ها، شرکت‌ها، موسسات دولتی، شهرداری‌ها، بانک‌ها، موسسات و شرکت‌ها و سازمان‌هایی که شمول قانون به آنها مستلزم ذکر نام است، به شرط داشتن حداقل ۲۰ سال سابقه خدمت قابل قبول از لحاظ بازنشستگی و یا بیمه پردازی بدون شرط سنی می توانند بازنشسته شوند.
جنانی گفت: طبق بند ۲ و ۳ ماده واحده قانون مذکور معلولیت های مربوط به حوادث ناشی از کار و بیماریهای ناشی از شرایط خاص کار در درجات بین ۲۰ درصد تا ۴۰ درصد نقص عضو یا کاهش توانایی ها برای انجام کار حداقل ۲ و حداکثر ۵ و در درجات بین ۴۰ درصد تا آستانه ازکارافتادگی کامل حداقل ۵ و حداکثر ۸سال به تناسب درجات فوق به سنوات خدمت مستخدم افزوده می‌شود.
مدیر کل امور فنی مستمری های سازمان تامین اجتماعی اظهار داشت: همچنین سنوات ارفاقی برای معلولان عادی که به دلایل غیر ناشی از کار معلول شده اند در درجات بین ۲۰درصد تا ۴۰درصد نقص عضو یا کاهش توانایی ها برای انجام کار حداقل ۲ و حداکثر ۳ و در درجات بین ۴۰درصد تا آستانه ازکارافتادگی کامل حداقل ۳ و حداکثر ۶سال به تناسب درجات فوق به سوابق خدمت مستخدم اضافه می شود.
وی گفت: بر اساس قانون و آیین نامه مذکور معلولین حوادث ناشی از کار، بیماران ناشی از شرایط خاص کار، معلولان عادی شاغل در بخش خصوصی از جمله شرکت‌ها، صنوف از شمولیت این قانون خارج هستند.
جنانی افزود: همچنین در تبصره ۶ ماده واحده قانون مذکور قانونگذار نحوه پرداخت هزینه های ناشی از قانون را برای دستگاه‌های دولتی و دستگاه‌های غیر دولتی مشخص کرده و هیچ اشاره ای به بخش خصوص نداشته است و حکم مشمول قانون کار نیز در تبصره فوق اشاره به کارکنانی دارد که در دستگاههای دولتی و نهادهای عمومی غیر دولتی شاغل هستند.
وی تصریح کرد: هزینه های ناشی از اجرای قانون طبق تبصره مذکور توسط دستگاه های محل اشتغال متقاضی به سازمان تامین اجتماعی پرداخت می شود.
مهندس جنانی گفت: بر اساس تبصره ۲ ماده یک آیین نامه اجرایی مربوطه تمامی دستگاه‌های اشاره شده در ماده یک آیین نامه مذکور باید برای بازنشستگی کارکنان معلول خود مجوزهای لازم را اعم از موافقت یا مخالفت با بازنشستگی و تعیین مدت سنوات ارفاقی این قبیل مشمولان را از شورای امور اداری و استخدامی کشور (صندوق بازنشستگی کشوری) اخذ کنند و همراه با درخواست بازنشستگی فرد به سازمان تأمین اجتماعی ارائه کنند.
مدیر کل امور فنی مستمری های سازمان تامین اجتماعی اظهار داشت: خدمت مازاد بر ۳۰سال مشمولان این قانون در تعیین حقوق بازنشستگی قابل محاسبه نخواهد بود.
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين