امروز : جمعه, ۲۸ خرداد , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/01/28 - 11:12 ذخیره فایل ارسال به دوستان

محیط‌ زیست قربانی بی توجهی

مالیات سبز مانع تخلفات محیط ‌زیستی می‌شود.

به گزارش بابل نوین، به نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان علی‌محمد شاعری رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با انتقاد از بی‌توجهی دولت و مردم نسبت به رعایت استانداردها، گفت: مالیات سبز مانع تخلفات زیست‌محیطی می‌شود بنابراین در صورت پیشنهاد دولت، مجلس از تصویب آن استقبال می‌کند.

وی افزود : مالیات سبز به آن دسته از فعالیت های عمرانی، تولیدی و خدماتی که به محیط ‌زیست لطمه وارد می‌کند تعلق می‌گیرد.

نماینده مردم نکا، بهشهر و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه منابع حاصل از اخذ مالیات سبز برای احیا و جبران خسارات‌های وارد به محیط ‌زیست هزینه می‌شود، گفت: با توجه به آزمایشی بودن قانون مالیات بر ارزش افزوده، دولت به دنبال ارائه لایحه قانون دائمی است که برای این منظور، موادی در مورد مالیات سبز را اضافه خواهد کرد.

علی‌محمد شاعری افزود: بررسی هایی که در قالب پیشنهاد مالیات سبز مطرح شده و امیدواریم در لایحه دولت نیز مطرح تا در مجلس تعیین تکلیف شود.

وی با بیان اینکه در لایحه هوای پاک تشویق‌هایی برای صنایع سبز در نظر گرفته شده است، گفت: در کنار اخذ جرایم از صنایع و واحد‌های تولیدی و خدماتی آلاینده باید تشویق هایی برای واحدهای تولیدی و خدماتی سبز نیز در نظر گرفته شود که البته در لایحه هوای پاک پیش‌بینی شده است.

نماینده مردم نکا، بهشهر و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی افزود: جرایم زیست‌محیطی نقش بازدارندگی دارد اما راه حل اصلی اجباری کردن رعایت استاندارد‌ در بخش‌های مختلف است.
وی گفت: فاجعه پلاسکو و سایر اتفاقات این‌ چنینی ناشی از عدم توجه به رعایت استانداردها است، در واقع با رعایت استانداردها حین انجام فعالیت‌های عمرانی، تولیدی، خدماتی، ساختمانی، انرژی و صنعتی و اجباری شدن آنها توسعه زندگی خطرساز نخواهد بود.

وی افزود: متاسفانه بدون رعایت استانداردها و ملاحظات فنی، اجرایی و محیط‌ زیستی اتفاقاتی چون خشک شدن دریاچه ارومیه، آلودگی‌ هوا، ریزگردها و غیره تکرار می‌شود، همانگونه که توسعه غیر استاندارد کشاورزی و صنعتی در آذربایجان غربی منجر به خشک شدن دریاچه ارومیه شد.

علی‌محمد شاعری با بیان اینکه دو تا سه برابر ظرفیت‌های محیطی در کشور بارگذاری‌ شده است، گفت: بارگذاری‌ها بیش از سه برابر توان اکولوژیک در بخش محیط‌زیست، آب، منابع طبیعی و سرزمین انجام گرفته است، به همین جهت توان محیطی ما توان آنها را ندارد این در حالی است که تعادل بخشی بین منابع و مصارف با توجه به ظرفیت طبیعی کشور ضروری است.

رئیس کمیسیون کشارزی، آب و منابع طبیعی در مجلس شورای اسلامی گفت : هم‌اکنون در ساخت و سازها تخلف می شود و هزینه آن در کمیسیون ماده ۱۰۰ با توافق پرداخت می شود.

شاعری افزود: اراضی منابع طبیعی تصرف شده و بعد از مدتی تخلف تثبیت می‌شود و قانون را دور‌ می‌زنند، خودروها بدون استاندارد تولید می‌شود. مجموعه اقداماتی که سبب شده تالاب‌ها خشک، جنگل ها نابود و ۵۰ درصد دشت‌های کشور خالی از آب‌های زیرزمینی شود ناشی از رعایت نشدن استانداردها است.
وی گفت:توسعه پایدار نیازمند رعایت قوانین منطبق بر استاندارد است که متاسفانه در حال حاضر به طور کامل رعایت نمی‌شود.
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين