امروز : یکشنبه, ۳۰ خرداد , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/01/29 - 12:55 ذخیره فایل ارسال به دوستان

سلامت روان را دست کم نگیریم/ وقتی حوزه روانپزشکی مورد غفلت واقع می‌شود

وجود بیماری های روانی در جامعه یک مساله غیر عادی نبوده و مانند سایر بیماری ها نیاز به درمان دارند و گاهی اوقات فرد برای دستیابی به سلامت روان خود نیاز به بستری شدن هم دارد.

به گزارش بابل نوین،نظام سلامت کشور ما همواره با دغدغه ها و معضلات گوناگونی مواجه بوده که مهم ترین آن عدم تخصیص اعتبارات کافی به این حوزه برای هزینه کرد در بخشهای مختلف بوده است. اما بدون شک یکی از بخشهایی که در هیچ کدام از ادوار وزارت بهداشت توجهی به آن نشده و همواره مورد بی مهری قرارگرفته، حوزه روانپزشکی و ارائه خدمات نوین سلامت روان به بیماران اعصاب و روان بوده است.

مشکلات بیماران روانپزشکی اگر بیشتر از بیماران جسمی نباشدکمتر از آن ها هم نیست؛ ضمن آن که رنج بیماری را اعضای خانواده بیمار هم باید تحمل کنند زیرا در برخی از کشورها مردم دید خوبی نسبت به بیماران این حوزه نداشته و این نوع بیماری ها را مایه آبروریزی خانواده می دانند که هیچ فرد غریبه ای نباید از آن مطلع باشد.
بسیاری از مردم مراجعه به روانپزشک را اتفاق خطرناکی می دانند و نگران قضاوتهای مردم در مورد بیمارشان هستند اما موضوع به این جا ختم نمی شود و دغدغه اصلی زمانی آغاز می شود که کار بیمار با درمانهای معمول تمام نشده و نیاز است چند وقتی در بیمارستان بستری شود که در صورت پذیرش این موضوع از سوی بیمار و خانواده اش، با معضل دیگری تحت عنوان نبود تخت خالی برای بستری شدن و ادامه روند درمانی مواجه می شوند.
تخت خالی نداریم
فارغ از مشکلات متعدد از جمله عدم پوشش بیمه ای خدمات روانپزشکی، نبود تخت خالی برای بستری شدن بیماران نیازمند یکی از دغدغه های مهم این حوزه محسوب می شود ضمن آن که متاسفانه خانواده هاى بیماران روانى هم بسیارى از اطلاعات لازم را در مواجهه با این بیماران و مدیریت محیط زندگى آنان ندارند و موضوع زمانی دردناک تر می شود که وقتی بیمار برای بستری شدن به مراکز درمانی مراجعه می کند به علت نبود تخت پذیرش نمی شود.
چندی پیش شهرامی معاون اجرایی معاونت درمان وزارت بهداشت با اشاره به این که اکنون بیش از هفت هزار و ۵۰۰ تخت روانپزشکی در کشور داریم، اذعان کرد: این تعداد تخت پاسخگوی نیازها نبوده و نیازمند ۱۰ هزار تخت روانپزشکی هستیم که با توان موجود نمی توان این نیازمندی ها را برطرف کرد.
وی با اشاره به افتتاح سراسری یک هزار تخت روانپزشکی در کشور، بیان کرد: خوشبختانه این امر اقدام مناسبی در راستای اجرای طرح تحول نظام سلامت بوده است که امیدواریم با افتتاح این تخت ها بخشی از کمبودها رفع شود.
گرچه پس از سال ها متولیان نظام سلامت دراقدامی تحسین برانگیز گامی موثر در جهت رفع مشکلات و کمبودهای بیماران روانی برداشته اند اما هنوز هم با استاندارها فاصله داریم و عرضه و تقاضای خدمات حوزه روانپزشکی با یکدیگر هم خوانی ندارد.
ضرورت افتتاح ۱۵ هزار تخت روانپزشکی در طی برنامه ششم توسعه
موضوع افزایش نگران کننده تعداد بیماران روانى که در شرایط کلى جامعه امروز و مشکلات و فشارهاى مختلف روحى-روانى است که باید توجه متولیان نظام سلامت را در مقایسه با بخشهاى دیگر نظام سلامت، بیشتر به خود اختصاص دهد.
نوید ناصری عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی نیز با بیان اینکه موضوع افتتاح بخشهاى روانپزشکى در سطح کشور، یکى از مسرت بخش ترین اخبار ٣ ساله اخیر بوده، اظهار کرد: قطعاً با افزایش هزار تخت روانپزشکى به کل ظرفیت ناچیز موجود در بخشهاى روانپزشکى کشور، گام مؤثرى در مدیریت بیماران روانى و برخوردارى ایشان و به خصوص خانواده هاى آنان از خدمات درمانى لازم خواهد داشت که کشور نیازمند ادامه این پروژه و افتتاح ١٠ تا ١۵ هزار تخت روانپزشکى در طى برنامه ششم توسعه است.
وی با اشاره به اینکه هنوز فرهنگ حاکم بر جامعه، مراجعه سهل و آسان بیماران یا خانواده آن ها به متخصصین روانپزشکى، بسترى شدن در مراکز درمانى یا مراکز نگهدارى از آنان را فراهم نکرده، گفت: کمبود مراکز درمانى مجهز دولتى و مهمتر از آن، کمبود مراکز نگهدارى خصوصى مجهز و استاندارد براى نگهدارى بیماران روانى، یکى از معضلات سلامت روان در کشور است.
ضرورت اعتبار بخشی به حوزه روانپزشکی
ناصری به موضوع درحال توسعه بودن جوامعى مانند ایران اشاره کرد و اظهار داشت: سطح رفاه ناچیز اجتماعى موجود، تلاطم هاى مختلف روحى-روانى ناشى از تعارضات مختلف در زندگى اجتماعى و رفتار فردى از جمله عوامل افزایش بیماریهاى روانى در جامعه است که لازمه مدیریت مدبرانه و دوراندیشانه آن، تجهیز و افزایش مراکز درمانى دولتى در قسمت روانپزشکى است.
به گفته عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی اعطاى اعتبارات مناسب به بخش خصوصى در جهت تأسیس بیمارستانهاى تک تخصصى روانپزشکى و مراکز نگهدارى و مراقبت از این بیماران از دیگر اقداماتی است که سبب کاهش میزان نگرانى خانواده هاى ایشان و کل جامعه از ارتکاب رفتارهاى غیر قابل پیش بینى توسط بیماران روانى، می شود.
وی یادآور شد: اعتبار بخشى هدفمند، هدایت سرمایه هاى سرگردان برخى از سرمایه داران به سوى تأسیس و تجهیز مراکز درمانى و نگهدارى استاندارد بیماران روانپزشکى و ورود سازمان نظام پزشکى به عنوان تنها متولى مدیریت نظام سلامت در بخش خصوصى، مى تواند این امید را در ذهن بوجود آورد که در آینده کشور با آرامش و کارآمدى بیشترى در مدیریت بیماران  رو به افزایش روانى، به موفقیت دست یابد و سلامت روان را در جامعه، خانواده هاى بیماران روانى و خود آنان برقرار سازد./ز
باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين