امروز : چهارشنبه, ۲ تیر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/01/29 - 20:57 ذخیره فایل ارسال به دوستان

خبر معاون وزیر از پرتاب دو ماهواره مخابراتی

به گزارش بابل نوین، معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی ایران از پرتاب ماهواره‌های امیرکبیر و ناهید ۱ به فضا در آینده نزدیک خبر داد.

محسن بهرامی معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی ایران ، در خصوص دستاوردهای حوزه هوا فضا از دوران پیش از انقلاب تا به امروز بیان کرد: پیش از انقلاب کار فضایی تنها محدود به یک ایستگاه دریافت تصاویر ماهواره‌ای بود.
 همچنین از اقدامات دیگر می‌توان به تعریف ماهواره‌ای به نام زهره و ثبت کردن آن در چهار نقطه مداری اشاره کرد.
وی اظهار داشت: پس از انقلاب اسلامی ما وارد سیستم‌های طراحی و ساخت ماهواره و پرتاب کننده‌های آن شدیم که اکنون خوشبختانه در موقعیتی قرار گرفتیم که می‌توانیم ماهواره مخابراتی را سفارش دهیم و توسط پرتاب کننده‌های داخلی آن را پرتاب کنیم.
معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی ایران بیان کرد: پس از انقلاب، هم در عرصه ماهواره‌های سنجشی و هم در حوزه ماهواره‌های مخابراتی پیشرفت چشمگیری حاصل شده است، با این وجود راه طولانی پیش رو داریم. اکنون به توانایی رسیده‌ایم که می‌توانیم ماهواره ای را در مدت حدود ۳ سال بسازیم.
بهرامی افزود: ماهواره امید اولین ماهواره با حداقل تجهیزات بود که روز فناوری نیز به مناسبت بزرگداشت موفقیت آن، در تقویم کشور راه یافت. از دیگر ماهواره‌هایی که در نوبت پرتاب هستند می‌توان به ماهواره دوستی، امیرکبیر و ناهید یک اشاره کرد. همچنین ماهواره‌های امیرکبیر و ناهید یک انشاالله در سال بعد پرتاب می‌شوند.
وی یادآور شد: برنامه فرستادن موجود زنده به فضا با دست اندازهایی مواجه شده است که ما در صدد هستیم آن را به شورای عالی فضایی ببریم و از طریق برخی از پرتاب کننده‌ها به پرتاب زیر مداری آن کمک کنیم، ولی از آنجایی که این پروژه هزینه‌بر است روند پیشرفت آن با کندی پیش می‌رود.
معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی ایران تصریح کرد: امید است ماهواره مخابراتی ناهید ۲ تا حدود یک سال و نیم آینده آماده پرتاب شود. بسیاری از قطعات این ماهواره بین المللی است که ما در صدد هستیم آن را آماده پرتاب کنیم.
منبع:باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين