امروز : یکشنبه, ۳۰ خرداد , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/01/30 - 11:38 ذخیره فایل ارسال به دوستان
آیت‌الله ایمانی:

وضعیت رباخواری در جامعه امروز همانند دوران جاهلیت است

گروه معارف: اینکه امروز عده زیادی خانه و زندگی خودشان را در بدهی به بانک بدهکار می‌شوند و از دست می‌دهند به خاطر ربح مرکب است؛ یعنی سود بر سود، سود علاوه بر سودی که از آن‌ها گرفته می‌شود غیر از جریمه دیرکرد و این خطرناک‌ترین نوع رباست كه در برخی از بانك‌های ما این جریان وجود دارد.

به گزارش بابل نوین،آیت‌الله اسدالله ایمانی، نماینده ولی فقیه در استان فارس در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) ا اشاره به ویژگی‌های پرهیزگاران در کلام مولای متقیان امیرالمؤمنین علی(ع) گفت: پرهیزگار و متقی همواره به یاد خداست و آن را در زندگی دنبال می‌کند، صبح و شامش با یاد خدا عجین و آمیخته است، شب اهل ذکر و مناجات است و صبح بر نعمتی که خدا به او ارزانی داشته و به شب زنده‌داری و تهجد توفیقش داده است شکر می‌گوید.
یاد خدا؛ از عوامل بازدارنده گناه
وی با تأکید بر اینکه یاد خدا و ذکر پروردگار عالم یکی از عوامل بازدارنده انسان از گناه و معصیت است، افزود: فردی که بتواند ذکر خدا را با قلب و دل بیان کند به میزان قابل ملاحظه‌ای از شُرور ابلیس و لشکریان شیطان در امان مانده است.
آیت‌الله ایمانی با یادآوری حدیثی از پیامبر مکرم اسلام(ص) که فرمودند: «سه طایفه از شر ابلیس و لشکریانش محفوظند و یکی از آنان کسانی هستند که دائماً ذکر خدا را دارند.» گفت: اگر ذکر خدا به زبان جاری شد و از زبان به قلب رسید و یا از قلب حرکت کرد و بر زبان جاری شد، می‌تواند انسان را از دام ابلیس نجات دهد؛ لذا بکوشیم که از ذکر خدا در زندگی غافل نشویم .
ربا دوری از فطرت الهی را در انسان شکل می‌دهد
امام جمعه شیراز در بخش دیگری از سخنان خود با یادآوری آثار زیان‌بار ربا در جامعه اسلامی، آن را گناهی دانست که نسل‌ها را به هم می‌ریزد، جنگ‌ها را طراحی می‌کند، فقر و فاقر را گسترش می‌دهد و بی‌دینی و دوری از فطرت الهی را در انسان شکل می‌دهد.
وی با بیان اینکه قرآن مجید در سوره آل عمران درباره ربا می‌فرماید که ربا را چند برابر استفاده نکنید و بهره نبرید، حرام است، تقوا را پیشه کنید تا نجات پیدا کنید، گفت:‌ یکی از گناهان شایع در دوران جاهلیت قبل از اسلام ربا بود. تمام ثروتمندان مکه اهل ربا بودند و اساساً مکه دو گروه بیشتر نداشت یک جمعیت کم و اندک، اما ثروتمند به نام اشراف و جمعیت فراوان و بسیار فقیر و وامانده.
آیت‌الله ایمانی ادامه داد: ربا در میان آن جامعه رواج داشت و وضعیت این بود که بدهکار وقتی نمی‌توانست بدهی خود را پرداخت کند نزد طلبکار می‌آمد و می‌گفت اصل بدهی و سودی که باید بگیری هر دو را جمع کن دو مرتبه به من قرض بده و سود آن را یکجا از من بگیر؛ یعنی سود بر سود، سود بر پولی که پرداخت نشده و بدهکار دریافت نکرده، سود آن را هم پرداخت می‌کرد؛ لذا بدهی سنگین می‌شد و نمی‌توانست آن را پرداخت کند به همین دلیل گاهی اوقات فرزندان بدهکاران به عنوان برده به رباخواران فروخته می‌شدند که قرآن از این‌ها جلوگیری کرد.
وضعیت رباخواری در جامعه امروز ما همانند دوران جاهلیت است!
نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری گفت: با کمال تأسف امروز هم همین وضعیت در جامعه ما حاکم است؛ بعضی از بانک‌ها، وامی که به افراد می‌دهند، بعد از شش ماه اصل وام و سود شش‌ماه را به عنوان بدهی حال خود نقد می‌کنند و سود مجدد بر اصل بدهی و سود آن بسته می‌شود تا شش ماه و باز بعد از شش ماه دیگر اصل بدهی و سود از حالت موجل بودن خارج می‌شود و به عنوان بدهی حال در می‌آید و سود آن را تعیین می‌کنند.
وی اضافه کرد: اینکه امروز عده زیادی خانه و زندگی خودشان را در بدهی به بانک بدهکار می‌شوند و از دست می‌دهند به خاطر ربح مرکب است؛ یعنی سود بر سود، سود علاوه بر سودی که از آن‌ها گرفته می‌شود غیر از جریمه دیرکرد و این خطرناک‌ترین نوع رباست که در برخی از بانک‌های ما این جریان وجود دارد.
آیت‌الله ایمانی با تأکید بر اینکه باید برای این مسئله فکری کرد و قدمی برداشت، گفت: وقتی یک معامله شرعی انجام شد و طی یک عقد، پولی پرداخت شد و سود آن هم تعیین شد؛ چرا سودی بر سود آن مشخص می‌‌شود و هر روز هم این سود اضافه می‌شود؛ به عنوان مثال شخصی می‌گفت ۳۰۰ میلیون تومان قرض گرفتم، ۵۰۰ میلیون تومان پرداخت کردم، اما اکنون می‌گویند سیصد میلیون تومان دیگر هم باید پرداخت کنی در غیر این صورت خانه این فرد مصادره می‌شود و اینجاست که امام صادق(ع) می‌فرماید از پلیدترین و زشت‌ترین و کثیف‌ترین معامله‌ها معامله رباست که جامعه گرفتار آن شود و بعد بخواهد با حیل شرعیه یا راه‌های دیگری آن را اصلاح کند.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين