امروز : چهارشنبه, ۲ تیر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/01/31 - 10:40 ذخیره فایل ارسال به دوستان

از ناگفته‌هایی درباره پهلوی دوم تا ماجرای شکل‌گیری ترانه خاطره‌انگیز «خلبانان»

«بازگشت»، «انقلاب در قاب»، «در برابر طوفان» و «پرواز کن» از جمله ویژه برنامه های شبکه مستند سیما در ایام دهه فجر است.

به گزارش بابل نوین، به نقل از روابط عمومی شبکه مستند سیما؛ شبکه مستند در ایام دهه مبارک ویژه برنامه‌های متعددی را برای پخش در نظر گرفته که برخی از آن‌ها مدتی است، روی آنتن رفته اند.

«بازگشت» در دو قسمت ۴۰ دقیقه ای یکشنبه ۱۰ بهمن ساعت ۲۲ پخش شده و امروز ساعت ۱۳:۳۰ بازپخش می‌شود.
روایتی از زندگی و اقدامات امام (ره)
این مستند روایتی از زندگی و اقدامات حضرت امام خمینی (ره) از دوران تبعید تا بازگشت به وطن و بنیانگذاری جمهوری اسلامی ایران است و قسمت دوم آن دوشنبه ۱۱ بهمن ساعت ۲۲ روی آنتن می رود و سه شنبه بازپخش می شود.

دیگر مستندی که برای پخش در این ایام در نظر گرفته شده، «انقلاب در قاب» است که در ۶ قسمت ۳۰ دقیقه ای از دوشنبه ۱۱ بهمن روی آنتن می رود.
تاثیرپذیری سینمای ایران از انقلاب اسلامی
این مستند به کارگردانی عادل انیسی به روایت و تحلیل چگونگی تأثیر پذیری سینمای ایران از انقلاب اسلامی می‌پردازد.

تأثیر انقلاب اسلامی بر سینمای ایران از مسائل مهم تاریخ سینما است و از سال ۵۷ که با سوزاندن سینما و ایجاد حکومت نظامی، سینما‌ها تعطیل می‌شوند تا سال‌های ابتدایی دهه ۶۰ که سینما دوباره متولد می‌شود، اقداماتی انجام شده است که در این مستند تلاش شده در مصاحبه با دست‌اندرکاران حوزه سینما در آن دوران، به تحلیل دقیق این تغییر مثبت پرداخته شود.
گفتگو با بیش از ۵۰ سینماگر
برای ساخت این مستند با بیش از ۵۰ نفر از سینماگران و مدیران حوزه فرهنگ در آن دوره مصاحبه شده، از جمله سیدمحمد بهشتی، علیرضا شجاع نوری، علیرضا داوود‌نژاد، امید روحانی، علیرضا رئیسیان و زنده یاد فرج الله سلحشور نقطه نظرات خود را برای تحلیل دقیق‌تر این تغییرات در سینمای ایران بیان کردند.

مستند «انقلاب در قاب» به تهیه‌کنندگی مهدی مطهر در خانه مستند انقلاب اسلامی تهیه شده و از دوشنبه ۱۱ بهمن در ۱۰ قسمت هر شب ساعت ۱۹:۳۰ روی آنتن می رود و روز بعد ساعت ۱۳:۳۰ بازپخش می شود.
عکس های آرشیوی دیده نشده «در برابر طوفان»
دیگر تدارک ویژه شبکه مستند برای این ایام مجموعه «در برابر طوفان»  است که در ۱۰ قسمت به تهیه کنندگی مهدی نقویان به صورت هر شبی و برای اولین بار روی آنتن می رود.

ساختار این برنامه به شکل مستند است و از تصاویر و فیلم و عکس‌های آرشیوی بسیاری در این اثر استفاده شده که به گفته تهیه کننده در صدا و سیما بی سابقه بوده است.

«در برابر طوفان» تاریخ سیاسی و اجتماعی پهلوی دوم را از زمانی که محمدرضا پهلوی به پادشاهی رسید تا زمان انقلاب نشان می‌دهد و اتفاقات جزئی را مرور می‌کند.

روایتی از شکل گیری ترانه خاطره انگیز خلبانان

شبکه مستند همچنین تولید جدید دیگری را نیز برای این ایام آماده پخش کرده است؛ «پرواز کن» به تهیه کنندگی سیدحسین سبطی و کارگردانی محمدجواد بیگی که بنا است دوشنبه ۱۸ بهمن ماه ساعت ۲۲ از شبکه مستند پخش شود.
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين