امروز : شنبه, ۱۳ آذر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2015/05/11 - 14:53 ذخیره فایل ارسال به دوستان

اجرای کنسرتِ دیدنیِ شهرداد روحانی در برج میلاد تهران

اردیبهشت ماه، دیوانه وار دارد اینگونه سپری می شود،جان گرفتنِ خیلی چیزهایِ کم رونق و ساکن،آواز و صداهایی که خیلی وقت پیش،ممنوع بود،و یکی از اجراهایِ رویاییِ موسیقیِ Shahrdad Rohani (5)_1سازهایِ سکوت کننده!

صندلی‌های سالن همایش‌های‌ برج میلاد تهران، شامگاه ۱۹ اردیبهشت‌ماه میزبان علاقه‌مندان به موسیقی کلاسیک بود که آمده بودند، آثار خاطره‌انگیز شهرداد روحانی را با همراهی ارکستر و با هنرنمایی نوازندگان نام‌آشنا بشنوند. چه سعادتی!

شماره یک: جشنِ دهقان

اعضای ارکستر زِهی یک به یک روی صحنه حاضر شدند و علی جعفری‌پویان به‌عنوان کنسرت‌مایستِر مقدمات لازم را برای حضور رهبر ارکستر فراهم کرد. پس از چند دقیقه، شهرداد روحانی روی صحنه آمد و دستانش را برای اجرای قطعه‌ی /جشن دهقان به حرکت درآورد.کنسرت مایْستِر (برگرفته از Konzertmeister در زبان آلمانی) در ارکستر سمفونیک یک از دستیاران رهبر ارکستر است که هماهنگی گروه ویولن به ویژه گروه ویولن اول را بر عهده دارد و معمولاً نوازنده ویولن اول و تک‌نواز ویولن (سولو) می‌باشد.صدایِ اولین خاطره یِ قدیمیِ روحانی در تالار پیچید.حال و هوایِ موسیقی ایرانی از مهم ترین ویژگی هایِ حسیِ موسیقیِ اوست.

شماره دو: باغِ ایرانی;قطعه محبوبِ استاد روحانیShahrdad Rohani (6)_1

او پیش از اجرای این قطعه در سخنانی گفت: بسیار خرسندم که این فرصت برایم پیش آمد تا برای شما کنسرتی اجرا کنم. ما فرصت زیادی برای آماده کردن قطعات این اجرا نداشتیم اما با اینکه فقط چهار روز برای تبلیغ وقت داشتیم، شما استقبال خوبی از این کنسرت کردید که باعث دلگرمی همه‌ی ما است.و ظرافت و متانتِ خاصِ خود با دعوت از دو سولیست جوان برای اجرای | باغ ایرانی گفت: خوشبختانه در ایران، خانواده‌های اهل موسیقی زیاد هستند و معمولا در هر خانواده‌ای یک نفر ساز می‌زند. امشب این افتخار نصیب من شده است که دو سولیست بسیار خوب ویلن و ویلن سُل که با هم برادر هستند، باغ ایرانی را اجرا کنند.

شماره سه: اجرایِ موسیقیِ فیلمِ | روانی آلفرد هیچکاک

رهبرِ موسیقیِ ایرانی،که هدف اصلی او ارتباط عاطفی با مخاطب است یک بخشِ منحصر بفرد را پس از اجرایِ قطعاتِ قطره های باران و مجنون نبودم، موسیقیِ متن روانی اثر آلفرد هیچکاک که با آهنگسازی برنارد هِرمان یکی از قطعات مطرح در زمینه‌ی موسیقی فیلم است را در رپرتوار اجرا گنجانده بود.

شماره چهار،پایانِ بخش اول:Shahrdad Rohani (51)_0

آخرین قطعه‌ی بخش نخست،یک قطعه‌ی کَردی بود که شهرداد روحانی آن را برای ارکستر و با تکیه بر نُت سل تنظیم کرده بود. اجرای این قطعه با ابراز احساسات کردهای حاضر در سالن همراه شد.

بخش دوم،شماره اول:  قطعه ی | عذرا ;

تقدیم به مادرپس از یک تنفسِ ۲۰ دقیقه‌ای،مقدمه ی حضور شهرداد روحانی بر روی صحنه و اجرای کنسرت با پیانونوازی این هنرمند و بخش های دیگر فراهم شد.روحانی پس از هماهنگ کردن ارکستر، پشت پیانو نشست تا کلاویه‌ها را برای نواختن قطعه‌ی |عذرا به صدا درآورد. شهرداد روحانی که این قطعه را برای مادرش ساخته و پیش از اجرای این قطعه گفت، مادرم همیشه پشتیبان من بوده است. امشب خیلی جایش خالی است. او همیشه ردیف اول و بر یکی از همین صندلی‌ها می‌نشست.اجرای این قطعه بشدت احساسات مردم را تحت تأثیر قرار داد و مرد از او اجرای دوباره ی این قطعه را خواستار شدند.اما او گفت: امیدوارم در یک فرصت دیگر باز هم این قطعه را اجرا کنیم.

شماره دو: ابدیت; برای پدرShahrdad Rohani (10)_1

قطعه ی ابدیت، قطعه‌ای غم‌انگیز و با ریتم آرام که روحانی آن را برای مرگ پدرش نوشته است. او پیش از اجرای | ابدیت اظهار کرد: پدرم، رضا روحانی نقش زیادی در موزیسین شدن من و برادرانم داشت. من این قطعه را برای مرگ پدرم و البته در کمتر از نیم ساعت ساخته‌ام.رضا روحانی از موسیقیدانان برجسته ی کشور بود و مدتی نیز نزد ابولحسن صبا دانش آموزی نمود.او اولین معلّم شهرداد روحانی بود.

شماره سه:قطعه ی حماسی : فریاد تُهی

پس از چند دقیقه آرامش حاکم برفضا جای خود را به یک قطعه‌ی حماسی به نام |فریاد تهی داد که روحانی درباره‌ی آن توضیح داد: این قطعه را در دوران هشت سال جنگ تحمیلی عراق علیه ایران ساختم. سال‌هایی که در آن، عزیزانی از ما برای دفاع از خاک میهن، از خود گذشتگی کردند و یک وجب از خاک ملت ما را به بیگانه ندادند.

قطعه آخر: اصفهان; بیادِ جواد معروفی

قطعه‌ی |اصفهان براساس ملودی جواد معروفی به‌عنوان قطعه‌ی آخر اجرا شد که روحانی درباره‌ی این قطعه Shahrdad Rohani (59)_0توضیح داد: شنیدم تعدادی از حاضران در سالن یک اتوبوس از اصفهان گرفته‌اند و به این کنسرت آمده‌اند. من این قطعه را به آن‌ها تقدیم می‌کنم.

کنسرتِ روحانی،داستان وار و کاملا تکه تکه شده،به نوعی در ارتباط با تمام مخاطبین به پایان رسید،او قطعه ی عذرا را بعنوان قطعه ی بیز در آخر اجرا و افراد از سالن خارج شدند.اجرایِ روحانی همانند اجرای دیگر رهبران کنسرت های دیگر نبود و به نوعی در حال صحبت با مردمِ خود بود.روحانی قرار بود در این برنامه قطعه‌ی |پیتر و گرگ، اثر آهنگساز روسی |سرگئی پروکفیف» را برای اولین بار در ایران اجرا کند و |مهتاب کرامتی به عنوان‌ راوی در آن حضور داشته باشد که این اتفاق رخ نداد. در این کنسرت بیش از ۲۰ قطعه موسیقایی ایرانی در دو بخش اجرا شد که در بخش اول روحانی رهبری ارکستر را بر عهده داشت و در بخش دوم به عنوان نوازنده پیانو در کنار گروه قرار گرفت و در همان حال رهبری گروه را هم انجام داد.از مهمانِ ویژه این اجرا، سرکار خانم هنگامه قاضیانی بودند.

* نکته: در جمله های فوق کمی از واژه ها و اطلاعاتِ منبعی،از گزارشِ ایسنا استفاده شده است.عکس ها از امیر خامنه و سعید عبداللهی می باشند.Shahrdad Rohani (53)_0

Shahrdad Rohani (80)

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين