امروز : چهارشنبه, ۲ تیر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/01/31 - 16:49 ذخیره فایل ارسال به دوستان
یونیسف:

بیش از ۲ میلیون کودک یمنی دچار سوء تغذیه حاد هستند

صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) روزسه شنبه با اشاره به اینکه جنگ عربستان علیه یمن باعث وخامت اوضاع بهداشتی ودرمانی این کشور شده است، اعلام کرد که بیش از 2 میلیون کودک یمنی دچار سوء تغذیه حاد هستند.

 

 

به گزارش بابل نوین، صندوق کودکان سازمان ملل متحد اعلام کرد: یمن همه دستاوردهایی را که در زمینه بهداشت عمومی طی یک دهه گذشته به دست آورده بود در اثر جنگی که عربستان در این کشور به راه انداخت از دست داد. در این جنگ اقتصاد یمن نابود شد.

«میراتیکسیل ریلانو»نماینده سازمان یونیسف دریمن درگفت وگو با رویترزگفت: حدود ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار شهروند یمنی دچار سوء تغذیه شدید هستند که ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن از آنها کودک می باشندد. ۴۶۰ هزار کودک زیر پنج سال نیز از سوء تغذیه خیلی حاد رنج می برند.

وی افزود: در اثر وضعیت وخیم بهداشتی و سوء تغذیه کودکان یمنی در معرض ابتلا به اسهال و امراض تنفسی هستند که زندگی آنها را به شدت تهدید می کند.

ریلانو ادامه داد: آنچه ما را نگران کرده است، سوء تغذیه شدیدی است که کودکان یمنی را می کشد.

وی تصریح کرد:دراثرجنگ، درگیری وبحران اقتصادی، اوضاع نظام بهداشتی یمن رو به وخامت گذاشته و ما ۱۰ سال به عقب بازگشتیم و این کشور همه دستاوردهایی که در این زمینه داشت را از دست داد.

ریلانو با اشاره به اینکه از هر هزار کودک ۶۳ نفر قبل از رسیدن به سن پنج سالگی از دنیا می روند،افزود: کودکان، زنان بیوه و شیرده در استان های صعده واقع در شمال یمن و الحدیده و نیز تعز در جنوب، بیش از سایر اقشار از بحران سوء تغذیه رنج می برند.

وی ادامه داد: تیم های سیار یونیسف در یمن در حال پیگیری و رسیدگی به کودکان این کشور هستد و ۳۲۳ هزار کودک یمنی را که سال جاری دچار سوء تغذیه حاد شدند، یافته تا به آنها رسیدگی کند.

این در حالی است که نماینده دبیر کل سازمان ملل روز یکشنبه نیز از تداوم جنایت های وحشیانه عربستان علیه غیرنظامیان یمنی انتقاد کرد و از شورای امنیت خواست که جنگ ائتلاف عربی به رهبری ریاض در یمن را متوقف کند.

وی نسبت به ادامه محاصره یمن که سبب ایجاد گرسنگی و قحطی در این کشور شده هشدارداد وتاکید کرد: ائتلاف عربی به رهبری عربستان بندر «الحدیده» یمن را به عنوان تنها شریان اقتصادی این کشور نابود کرده و مانع ورود کشتی های تجاری به این بندر می شود.

به نوشته ایرنا، عربستان با وجود کشتار و ویرانی که در یمن به راه انداخته، تاکنون به هیچ یک از اهداف از پیش تعیین شده خود در این کشور نرسیده است و همچنان با لجاجت سعی در تداوم بمباران مناطق مختلف یمن دارد.

یمن، فقیرترین کشورهای عربی در منطقه خاورمیانه نزدیک به دو سال است که شاهد تجاوز همه جانبه عربستان و همپیمانانش است.

عربستان به رغم صرف هزینه های سرسام آور نظامی و تبلیغاتی کمترین دستاورد را از لشکر کشی به یمن داشته و به عقیده بسیاری از کارشناسان در باتلاق این زیاده خواهی گرفتار شده است./م

منبع : رسا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين