امروز : سه شنبه, ۱۳ خرداد , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۱/۱۲ - ۱۷:۰۵ ذخیره فایل ارسال به دوستان

سبقت ناوگان هسته‌ای چین از آمریکا طی دهه‌ آینده

به گزارش بابل نوین، بلومبرگ نوشت: توسعه‌ سریع انرژی هسته‌ای در چین باعث سبقت این کشور از آمریکا به عنوان دارنده‌ ناوگان هسته‌ای با بیشترین ظرفیت تولید تا سال ۲۰۲۶ خواهد شد.

در ادامه گزارش این خبرگزاری آمده است: چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان تقریبا تا سال ۲۰۲۶، ظرفیت هسته‌ای خود را به سه برابر یعنی ۱۰۰گیگاوات افزایش خواهد داد و به کشوری با بزرگترین ناوگان هسته‌ای تبدیل خواهد شد.
چین با اضافه‌کردن ۸ گیگاوات به ظرفیت تولید انرژی هسته‌ای خود به ظرفیت تولید برق خود را به ۳۴ میلیون کیلو وات رساند.
چین هم اکنون قصددارد تا برای کاهش وابستگی به ذغال سنگ که هم‌اکنون تامین دوسوم از انرژی مصرفی این کشور را فراهم می‌کند، انرژی هسته‌ای خود را که ۷/۱ درصد از انرژی خود را از این طریق تامین می‌کند توسعه دهد.
بنابر گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی(IAEA)، این کشور هم‌اکنون دارای ۲۰ راکتور هسته‌ای در حال ساخت است و ساخت ۱۷۶ راکتور دیگر پیشنهاد و برنامه‌ریزی شده است.
جورجیان هایدن،رئیس بخش انرژی و منابع تجدید پذیر در مرکز تحقیقاتی (BMI) در این‌باره به بلومبرگ گفت: ما انتظار داریم که ظرفیت انرژی در جهان توسعه یابد و چین به عنوان یک کشور پیشرو، رهبر توسعه‌ ناوگان هسته‌ای باشد چرا که هم‌اکنون تعداد زیادی راکتور هسته‌ای در این کشور درحال ساخت و یا طرح ساخت آن انجام شده است.
او افزود: همچنین چین با توسعه‌ انرژی هسته‌ای داخلی خود می‌تواند تخصص لازم برای صادرات به دیگر کشورهای را ایجاد کند. هم‌اکنون دو شرکت دولتی انرژی هسته‌ای جنرال چین و شرکت ملی انرژی هسته‌ای چنی در تلاشند تا به بازار جهانی صادرات و ساخت راکتورهای هسته‌ای وارد شوند و فناوری هسته‌ای خود را به بسیاری از کشورهای جهان صادر کنند. سهم ذغال سنگ در تامین انرژی مصرفی چین از ۷۰ درصد به کمتر از ۵۴ درصد تا سال ۲۰۲۶ کاهش خواهد یافت.
منبع:ایسنا
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين