امروز : سه شنبه, ۲۵ خرداد , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/01/31 - 20:37 ذخیره فایل ارسال به دوستان

خشم یهودیان مکزیک از حمایت نتانیاهو از طرح دیوار مرزی ترامپ

به گزارش بابل نوین،  دولت مکزیک نیز روز دوشنبه خواستار پوزش خواهی نتانیاهو شد که بعدا مدعی شد که منظور وی در پیام توییتری روز یکشنبه، مکزیک نبوده است.

انریکه کرائوزه تاریخدان برجسته مکزیک در توییتر خود نوشت: نتانیاهو باید از مردم مکزیک بخاطر این سخنان زشت و زننده عذرخواهی کند.

کرائوزه با تسصیف کردن نتانیاهو به عنوان نوکر و پادوی ترامپ، پیام توییتری نخست وزیر اسرائیل را بشدت رد و محکوم کرد.

بر اساس آخرین آمارگیری سراسری سال ۲۰۱۰ مکزیک، در مقایسه با ۹۲ میلیون شهروند معتقد به آیین کاتولیک، تنها حدود ۶۷ هزار یهودی در این کشور سکونت دارند.

یهودیان در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم از اروپا و شماری نیز در سال های اخیر از شهرهای حلب و دمشق سوریه به مکزیک مهاجرت کرده اند. سیمون لوی یک مقام شهر مکزیکوسیتی نیز در صفحه توییتر خود خطاب به نتانیاهو نوشت: مردم مکزیک خواستار صلح و رفاه و آرامش هستند. من به عنوان یک یهودی مکزیکی از موضع تو متاسفم، زیرا صلح به همراه نمی آورد.

لوئیس ویده گارای وزیر امور خارجه مکزیک گفت: دولت اسرائیل باید ضمن پوزش خواهی، موضع خود را تصحیح کند، زیرا دولت مکزیک از اسرائیل در صحنه بین المللی حمایت کرده است.

روابط آمریکا و مکزیک هفته گذشته پس از آنکه ترامپ دستور ساخت دیواری برای متوقف کردن مهاجرت غیرقانونی و دریافت هزینه آن را از مکزیک، صادر کرد، به ورطه عمیق ترین بحران در ده ها سال گذشته فروغلتید. رژیم صهیونیستی دیواری به طول ۲۴۰ کیلومتر در امتداد مرز فلسطین اشغالی با مصر ساخته است که بسیاری از مهاجران غیرقانونی آفریقایی و قاچاقچیان قبلا از این مسیر استفاده می کردند.

ترامپ هفته گذشته با اشاره به این دیوار به عنوان یک نمونه قابل توجه، نتانیاهو را بر آن داشت که حمایت خود را از طرح های تازه رئیس جمهوری آمریکا برای ساخت دیوار مرزی اعلان کند.
کمیته مرکزی جامه یهودیان مکزیک نیز در بیانیه ای اعلان کرد: ما بشدت با موضع نتانیاهو مخالفت می کنیم.

توییت نتانیاهو با مخالفت یهودیان در خیابان های محله ثروتمندنشین پولانکوی مکزیکوسیتی پایتخت مکزیک روبرو شد که بیشتر یهودیان و کنیسه های آنان در آن قرار دارد.

منبع: ایرنا
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين