امروز : یکشنبه, ۲۹ دی , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۱/۱۳ - ۲۰:۳۶ ذخیره فایل ارسال به دوستان

فروش نفت ایران به خریداران عمده آسیایی تقریبا ۲ برابر شد

منابع نفتی گفته‌اند که فروش نفت خام ایران به خریداران عمده در آسیا در ماه دسامبر سال گذشته به طرز قابل توجهی افزایش یافته است.

فروش نفت ایران به خریداران عمده آسیایی تقریبا 2 برابر شد

 

 

به گزارش بابل نوین،منابع نفتی گفته‌اند که فروش نفت خام ایران به خریداران عمده در آسیا در ماه دسامبر سال گذشته به طرز قابل توجهی افزایش یافته است.

رویترز با استناد به آمار منابع دولتی کشورهای آسیایی و پیگیری محموله تانکرهای نفتکش گفته است که در این ماه میزان نفت صادراتی ایران به ۴ وارد کننده عمده در آسیا، یعنی چین، هند، کره جنوبی و ژاپن به یک میلیون و ۸۹۰ هزار بشکه در روز رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن تقریبا ۹۰ درصد بیشتر بود.

البته از نظر حجم، فروش نفت ایران به این کشورها در ماه دسامبر برای دومین ماه متوالی سیر نزولی طی کرد. در ماه اکتبر، ایران توانست نزدیک به ٢ میلیون بشکه نفت به خریداران عمده آسیایی بفروشد. به گزارش آژانس بین المللی انرژی، فروش ماه اکتبر بالاترین میزان از سال ٢٠١٠ میلادی به بعد بود.

اگرچه اعضای سازمان اوپک در ماه نوامبر با کاهش تولید کل سازمان به میزان یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه موافقت کردند، اما ایران از این ترتیبات معاف شد. مقامات کشورمان گفته بودند که تحریم‌های نفتی سال‌های قبل باعث شده بود تا این کشور قادر به استفاده از سهمیه خود در اوپک نباشد و بازار نفتی خود را از دست بدهد، بنابراین می‌بایست برای کسب موقعیت خود در بازار نفت تلاش کند.

تحریم‌های نفتی با اجرایی شدن برجام در اوایل سال گذشته میلادی لغو شد و طی یک سالی که از لغو تحریم‌ها گذشته، کشورمان توانسته است به طور متوسط صادرات خود به مشتریان عمده آسیایی را به یک میلیون و ۶۳۰ هزار بشکه در روز برساند که حاکی از افزایشی معادل ۶۰ درصد در مقایسه با دوره تحریم است.

در حالیکه تحریم نفتی موقعیت نفتی ایران در بازارهای بین المللی را متزلزل کرده بود، روند بازپس گیری این موقعیت بدون هزینه نبوده است. به گفته کارشناسان، دولت ایران برای ترغیب خریداران نفتی به دادن تخفیف‌های قابل توجه در قیمت نفت صادراتی خود روی آورده است. به عنوان مثال، طبق آمار وزارت دارایی ژاپن که روز دوشنبه منتشر شد، بهای نفت خام صادراتی ایران به ژاپن در ماه دسامبر به طور متوسط حدود ۴۳ دلار و ۸۷ سنت بود که در مقایسه با بهای نفت صادراتی اکوادور و کلمبیا حدود ۳۳ درصد ارزان‎‌تر بوده است.

در مقابل، واردات نفت ژاپن از ایران طی یک سال پس از برجام بیش از ۴۰ درصد افزایش یافت و در ماه گذشته میلادی، به بالای ۲۴۶ هزار بشکه در روز رسید. واردات نفتی چین هم بالای ۲۴۶ هزار بشکه در روز، یعنی حدود ۳۰ درصد بیشتر شد. خرید هند در این ماه به طور متوسط بیش از ۵۴۶ هزار بشکه در روز و خرید کره حنوبی بالای ۴۱۰ هزار بشکه در روز بود که هفت برابر واردات نفتی آن کشور در دوره مشابه سال قبل بالغ می‌شد.

برخی کارشناسان پیش بینی کرده‌اند که با توجه به اینکه برای نخستین بار از پیش از تحریم‌های نفتی، اندونزی هم به خریداران نفت ایران می‌پیوندد، انتظار می‌رود صادرات نفت ایران در ماه فوریه نسبت به ماه جاری افزایش یابد و به حدود دو میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز برسد. میزان صادرات ایران در ماه ژانویه به متوسط ۲ میلیون و ۱۶۰ هزار بشکه در روز رسید که به پائین‌ترین سطح از ماه ژوئیه به بعد بود./م

منبع : ایران جیب

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين