امروز : دوشنبه, ۷ بهمن , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۱/۱۵ - ۱۰:۵۸ ذخیره فایل ارسال به دوستان
رئیس دارالقرآن کشور:

وقتی مبانی اعتقادی ضعیف باشد به امانت مردم دست‌درازی می‌شود/نظام، دولت و مردم باید حامی قرآن باشند

رئیس سازمان دارالقرآن الکریم کشور در نشست خبری سازمان تبلیغات اسلامی مازندران گفت: زمانی در جامعه اختلاس و حقوق‌های نجومی انجام می‌شود که مبانی اعتقادی ضعیف باشد، وقتی زیرساخت‌های اعتقادی محکم نباشد به جای پاسداری از امانت مردم به آن دست‌درازی می‌شود.

به گزارش بابل نوین به نقل از بلاغ، نشست خبری مهدی قره شیخ‌لو رئیس سازمان دارالقرآن کشور با حضور اصحاب رسانه بابل در سالن کنفرانس سازمان تبلیغات اسلامی مازندران برگزار شد.

وی با تبریک ایام‌الله دهه مبارک فجر و گرامیداشت یاد و خاطره شهدا اظهار کرد: سازمان تبلیغات اسلامی سه ماموریت اصلی توسعه آموزش‌های قرآنی، ساماندهی مشارکت‌های مردمی و نظارت بر چاپ قرآن کریم را مدنظر دارد، هم چنین در خصوص اعطای گواهینامه و مجوز به مبلغان و موسسات قرآنی نیز برنامه‌ریزی و ورود کرده‌ایم و سازمان‌های استانی وظیفه اجرای برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در این امور را برعهده دارند.

وی افزود: استان مازندران همواره در حوزه فعالیت‌های قرآنی پیشتاز بوده است و آقای قربانی از پیشکسوتان و اساتید باسابقه قرآن در خصوص اجرای وظایف توانسته‌ کارکرد مثبتی داشته باشد.

رئیس دارالقرآن کریم کشور در پاسخ به خبرنگار ما در خصوص طرح تربیت مجری قرآنی گفت:  اگرچه فعالیت‌های قرآنی در سه سطح عمومی، تخصصی و پژوهشی انجام می‌شود اما عمده فعالیت و تمرکز ما در حوزه مربیان قرآنی است و ما مفتخریم  که در این ۳۰ سال توانسته‌ایم بالغ بر ۱۵۰هزار گواهینامه صادر کنیم ،این طرح نیز با عنوان تربیت کادر متخصص قرآنی در حال اجرا است و بیش از ۱۰ عنوان  و دوره آموزشی برای تربیت نیروی قرآنی برگزار شده، این نیروها در سطوح استادی و مربی‌گری فعالیت خواهند کرد .

وی افزود: بیمه مربیان نیز در دولت‌های نهم و دهم آغاز شد اما در چند سال اخیر باتوجه به کاهش درآمدها و تحریم این امر توقف یافت خوشبختانه شنیده‌ها حاکی از این است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجددا در تلاش برای تداوم بیمه مربیان قرآنی است .

این مسئول  قرآنی در خصوص فعالیت‌های سازمان در امر تولید محتوا  تصریح کرد: در این بخش ما ملزم به سرمایه‌گذاری‌های بیشتری هستیم تا  محتواهایی متناسب با نیاز مخاطبین تنظیم کنیم، کارهایی صورت گرفته‌است اما با توجه به رشد فناوری و سرعت ارتباطات باید فعالیت‌هایمان به روزرسانی شود.

قره شیخ‌لو با اشاره به لزوم هماهنگی بین نهادها  یادآور شد: ما باید با افزایش همکاری و هماهنگی با سایر نهادها از آفات عدم مدیریت صحیح و تعدد ساختار بکاهیم، برای مثال اگرچه در عرصه بین‌الملل ما لزوم فعالیت مستقیم نداریم اما با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی همکاری‌های لازم را انجام می‌دهیم و نمی‌گذاریم فعالیت‌های قرآنی از یاد برود.

وی در خصوص فعالیت‌های سازمان در ایام دهه فجر اظهار کرد: برنامه‌ریزی در این امربه صورت ملی و استانی تحت نظر کمیته مرکزی در تهران انجام می‌شود سپس به استان‌ها ابلاغ و توسط آنها اجرا می‌شود.

رئیس دارالقرآن کریم کشور ادامه  داد: در سال گذشته ما نزدیک به ۲۰۰۰ طرح و برنامه در دهه فجر برگزار کردیم، امسال نیز با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته بالغ بر ۲۰۰۰ هزار طرح دیگر در قالب تکریم از چهره‌های قرآنی، توزیع اقلام، نرم‌افزار  و مایحتاج‌های قرآنی، مسابقات مکتوب، پیامکی و جشنواره‌ها  اجرا خواهد شد.

این مقام مسئول افزود: تمامی طرح‌ها و برنامه‌های سازمان زمانی تحقق می‌یابد که اعتبارات کافی به ما اختصاص یابد در صورتی که هنوز بودجه سال ۹۴ نیز پرداخت نشده، ما خواستار برقراری عدالت در تخصیص اعتبارات بین نهادها و سازمان‌ها هستیم.

قره شیخ‌لو  تاکید کرد: دولت موظف است سهم خاصی را به فعالیت‎های قرآنی اختصاص دهد، اگرچه ما معتقدیم نباید به  بودجه‌های دولتی وابسته باشیم و به آن اکتفا کنیم و خود با همکاری با نهادهای مختلف  و عقد تفاهم‌نامه با وزارت‌خانه‌هایی مانند نفت در تلاش برای درآمدزایی هستیم اما در کشوری که ریشه‌ آن از قرآن است دولت باید سرمایه‌گذاری و حمایت ویژه‌ای داشته باشد.

وی تصریح کرد: نظام، دولت و مردم باید مثلث حامی قرآن باشند و هریک سهم خود را در این راستا انجام دهند، فعالیت‌های کنونی با ایده‌آل ما فاصله دارد، ما باید قادر به فرهنگ‌سازی در امر وقف باشیم، همان‌طور که در ایام محرم هیئت‌های مذهبی با حمایت مردم اداره می‌شود در فعالیت‌های قرآنی نیز باید اقدامی صورت بگیرد، مردم باید بدانند امام حسین(ع) یعنی قرآن و قرآن یعنی حسین و در هر دو حوزه باید مشارکت کرد.

مسئول امور قرآنی سازمان تبلیغات اسلامی کشور در خصوص فعالیت در فضای مجازی اظهار داشت: ما در تلاشیم تا آموزش آنلاین راه‌اندازی کنیم و سبک زندگی قرآنی را به داخل و خارج کشور ارائه دهیم .

وی خاطرنشان کرد: سبک زندگی قرآنی در تولیدات سینمایی و تلویزیونی ما مورد غفلت قرار گرفته است، چرا در فیلم‌های ما المانی قرآنی وجود ندارد و قرآن و مراسم ختم باهم عجین شده‌اند، چرا نقش قرآن در شادی مردم به تصویر کشیده نمی‌شود، این نشان دهنده ضعف حوزه هنری است، ما اگرچه در این امر فعالیت مستقیم نداریم اما حاضر به همکاری در زمینه تولید محتوا هستیم .

قره شیخ‌لو  ادامه داد: زمانی در جامعه اختلاس و حقوق‌های نجومی انجام می‌شود که مبانی اعتقادی ضعیف باشد، وقتی زیرساخت‌های اعتقادی محکم نباشد به جای پاسداری از امانت مردم به آن دست‌درازی می‌شود، تا فرهنگ اصلاح نشود ما نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم اقتصاد سالم باشد.

وی در پایان با  تاکید بر نقش رسانه در توسعه فعالیت‌های قرآنی گفت: متاسفانه رسانه توجه‌ای که به سایر ابعاد دارد پررنگ‌تر از قرآن است در صورتی که قرآن باید در راس اخبار و امور قرار بگیرد، همان‌طور که مقام معظم رهبری فرمودند قرآن اصل است نه حاشیه، نباید آن را به حاشیه برانیم.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين