امروز : چهارشنبه, ۹ بهمن , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۱/۱۶ - ۱۰:۴۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

ضرورت ایجاد بانک اطلاعات پژوهشی در طنز وجود دارد

ایجاد بانك اطلاعات پژوهش‌های انجام شده در حوزه طنز باعث می‌شود، بتوانیم برای بخش‌ها و حوزه‌هایی كه كار نشده، تولید اثر داشته باشیم.

به گزارش بابل نوین، به نقل از پایگاه خبری حوزه هنری؛ نجمه نورمندی‌پور نویسنده و پژوهشگر طنزپرداز کرمانی که با اثر «تیپ‌شناسی شخصیت در قصه‌های شوخی استان کرمان با طبقه‌بندی بین‌المللی آرنه تامپسون در سه کتاب افسانه‌های مردمان هلیل، فرهنگ‌عامه مردم کرمان و افسانه‌های مردم سیرجان» در بخش پژوهش نهمین «جشنواره طنز سوره» شرکت کرده است، طنز را یک مقوله اجتماعی دانست که هر جا تغییری اغراق‌شده در وضعیت‌ شناخته شده به وجود آید، موقعیت جدیدی را خلق می‌کند که می‌تواند خنده‌آور و دردناک باشد.

وی ادامه داد: طنز همچنین قالبی است که در انواع مختلف ادبی از جمله شعر و داستان گنجانیده می‌شود که نمونه آن را می توان در صنعت سینما و تلویزیون همچون ژانر کمدی عنوان کرد.

نورمندی‌پور در خصوص طنز فاخر عنوان کرد: ترکیب «طنز فاخر» خود بار معنایی طنز دارد. فاخر به معنای خیلی خوب بودن است؛ در صورتی که طنز از زشتی‌ها، اوضاع نابسامان و از بی‌عدالتی‌ها حرف می‌زند و این با مسخره کردن فرق می‌کند. هنری که رگه‌های طنز فاخر در آن باشد مردم را به فکر وا می‌دارد.

این نویسنده و پژوهشگر با تاکید بر مسئولیت اجتماعی یک طنزپرداز، خاطرنشان کرد: یک طنز‌پرداز نه تنها باید آگاه به زمانه خویش باشد بلکه باید احترام و ادب را نیز رعایت کند. با به کار بردن ادبیات زشت و لوده در اثری که هیچ کارکرد و مبنای اجتماعی ندارد ما صرفا طنزپرداز نمی‌شویم.

نویسنده کتاب «افسانه‌های مردم سیرجان» با اشاره به اینکه اگر در این حوزه آموزش صحیح وجود داشته باشد منجر به تولید ادبیات فاخر طنز می‌شود که هم ماندگار است و همچنین فرهنگ‌ساز، گفت: مهم ترین جایگاه آموزش در طنز این است که باعث می‌شود فردی که می‌خواهد وارد این حوزه شود به صورت دم دستی و یا سطحی به مقوله طنز نگاه نکند بلکه با کارکردهای واقعی آن آشنا شود.

نورمندی‌پور با اشاره به اینکه دفتر طنز حوزه هنری کرمان با برگزاری منظم جشنواره خارستان، انتشار مجله دولخ  و برگزاری کارگاه‌ها، جایگاه و ظرفیت طنز استان کرمان را در کشور نشان داد، تصریح کرد: تلاش‌های صورت گرفته در دفتر طنز حوزه هنری کرمان منجر به رشد علمی و بیانی طنزپردازان استان شد که از همه مهم‌تر می‌توان توجه به اهمیت طنز را در فرهیختگان، مسئولان و مردم گوشزد کرد.

وی همچنین گفت: «جشنواره طنز سوره» نیز با برگزاری منظم، شرایطی برای روشن نگه‌داشتن چراغ تولیدات طنز  در کشور را فراهم کرده است که موجب دستاوردهای بسیاری، فراتر از قضیه رقابت در این جشنواره، برای همه طنزپردازان شده است.

نجمه نورمندی‌پور درخصوص اثر راه یافته خود به بخش پژوهش نهمین «جشنواره طنز سوره» گفت: این پژوهش درباره «بررسی تیپ‌شناسی شخصیت‌های شوخی در افسانه‌های عامیانه استان کرمان» است. شخصیت‌های شوخی یعنی همان افرادی که بعضا به اسم رند، ساده، بهلول، رمال و غیره در این داستان‌ها شناخته شده‌اند و باعث آفرینش موقعیت طنز شده‌اند. این افراد را با خصوصیات و ویژگی‌های خاص خودشان طبقه‌بندی کرده و به ویژگی‌ها و نقشی که در ساختار قصه به وجود می‌آورند رسیده‌ایم.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين